Czytaj już od 1 zł
Poznaj ofertę
Mur bez ocieplenia Mur bez ocieplenia Po podjęciu decyzji o budowie domu, każdy inwestor zastanawia się, jaką technologię wznoszenia ścian powinien wybrać. Większość decyduje się na ściany dwuwarstwowe z ociepleniem, ale coraz więcej inwestorów woli przegrody bez dodatkowej termoizolacji lub te z termoizolacją wewnątrz elementów murowych.
Nowoczesna stolarka Nowoczesna stolarka Lato to idealna pora na wszelkiego rodzaju remonty, zwłaszcza te obejmujące przegrody zewnętrzne. Przy wymianie okien i drzwi zewnętrznych nie ma bowiem obawy, że prace uniemożliwi zbyt niska temperatura, a pomieszczenia się wychłodzą. Prowadzenie robót w dobrych warunkach pogodowych to też większa gwarancja uniknięcia błędów montażowych oraz szybkie tempo prac. Nowe okna i drzwi wejściowe w całym domu sprawna ekipa osadzi nawet w ciągu jednego dnia.
2 w 1, czyli zintegrowany system PV 2 w 1, czyli zintegrowany system PV Tradycyjne panele fotowoltaiczne montuje się na dachach pokrytych różnymi materiałami. Używa się do tego systemowych mocowań, dostosowanych do rodzaju pokrycia. Panele, nawet te w kolorze pokrycia, odznaczają się na połaci. Nie każdemu inwestorowi podoba się taki wygląd dachu. Nowocześniejszą wersją takiego wyposażenia są kompletne systemy solarne, w których ogniwa pozyskują energię, będąc jednocześnie pokryciem dachu. Wykonany w ten sposób dach wygląda niemal jednolicie.
Przede wszystkim dachówki Przede wszystkim dachówki Wybór materiałów pokryciowych jest bardzo duży. Spośród tych tradycyjnych, od lat najpopularniejsze są dachówki ceramiczne i cementowe. Należą one do tzw. pokryć ciężkich. Metr kwadratowy takiego pokrycia waży od 40 do nawet 90 kg.
Głównie blacha Głównie blacha Blacha płaska układana na rąbek stojący oraz blachodachówka to najpopularniejsze pokrycia, które w niewielkim stopniu obciążają konstrukcję dachu. Z tego względu mogą być układane niemal na każdej połaci. Oczywiście, jak wszystkie materiały, mają zalety i wady oraz dotyczą ich wymogi odnośnie montażu i eksploatacji. Przed wyborem warto je poznać i przeanalizować.
W drodze na piętro W drodze na piętro Chociaż obecnie coraz popularniejsze są domy parterowe, to nadal większość nowo wybudowanych ma piętro lub użytkowe poddasze. W budynkach tych niezbędne są więc schody. Na ogół lokalizowane są w otwartej przestrzeni na parterze, rzadziej w wydzielonej klatce schodowej. Konstrukcja może być pełna betonowa lub lżejsza ażurowa. Na stopnie najczęściej wykorzystuje się drewno, na balustrady metal i szkło. Do wnętrz w stylu loftowym pasują kombinacje obu tych materiałów.
Ciepła konstrukcja domu Ciepła konstrukcja domu Wznoszenie domu to kosztowna inwestycja. Warto się do niej dobrze przygotować. Wybór technologii, liczenie wydatków na zakup materiałów i usług wykonawców to tylko początek procesu. A wszystko to nie tylko w trosce o nierozciąganie w nieskończoność budżetu, ale głównie chodzi o optymalizację kosztów użytkowania, czyli energooszczędne budowanie. Wszak długie lata trzeba będzie płacić za energię - zużywaną między innymi do ogrzewania (i chłodzenia) domu.
W trosce o jakość powietrza W trosce o jakość powietrza To, jakim powietrzem oddychamy ma ogromny wpływ na samopoczucie i zdrowie. Jego jakość bywa szczególnie uciążliwa w okresie pylenia traw i drzew oraz w sezonie grzewczym. Nie tylko alergicy i astmatycy mają wówczas problemy z oddychaniem, ale nawet zupełnie zdrowe osoby odczuwają dyskomfort, problemy z koncentracją i snem. Aby uniknąć takich konsekwencji, warto dbać o jakość powietrza w domu i usuwać z niego pyłki, kurz i inne zanieczyszczenia.
Sauna Sauna PYTANIE CZYTELNIKA: Planujemy budowę własnego domu. Wstępnie wybraliśmy projekt gotowy z dużą łazienką na poddaszu. Obok niej zaplanowana jest garderoba, w której chcemy urządzić saunę i połączyć z łazienką. Oboje z mężem bardzo lubimy wszelkie zabiegi spa. Zależy nam na saunie suchej, bo lubimy zimą wygrzać się w wysokiej temperaturze, ale jeśli jej urządzenie jest kłopotliwe lub bardzo kosztowne możemy zdecydować się np. na kabinę infrared. W jaki sposób przygotować wnętrze na saunę i ile to może kosztować?
Płyty gipsowo-kartonowe Płyty gipsowo-kartonowe PYTANIE CZYTELNIKA: Mieszkamy z żoną i trójką dzieci w domu odziedziczonym po dziadkach. Dwójka najmłodszych synów mieszka w jednym, dość dużym pokoju. Chłopcy dorastają i chcą mieć swoje sypialnie. Jedyną możliwością jest podzielenie ich pokoju na dwa pomieszczenia. W obecnym pokoju są dwa symetrycznie rozstawione okna, więc zbudowanie ścianki działowej nie ograniczy dostępu do światła dziennego. Ponieważ chcę to zrobić samodzielnie, biorę pod uwagę lekki szkielet z płyt gipsowo-kartonowych. Jeden z synów uczy się grać na gitarze i ćwiczy w domu. Chciałbym wygłuszyć tę ścianę, by muzyka nie przeszkadzała pozostałym domownikom. Ponieważ dom jest stary i tynki nie są równe, chciałbym przy okazji wyrównać ściany za pomocą gips-kartonu. Jakich płyt użyć i jak to zrobić?
Ochrona przed włamaniem Ochrona przed włamaniem Zbudowanie i wyposażenie własnego domu to marzenie wielu z nas. Aby mieszkało się w nim wygodnie i rodzina czuła się w nim bezpiecznie, trzeba zadbać też o kilka aspektów mających na to wpływ. Pierwszym z nich jest solidne ogrodzenie z kontrolą dostępu, drugim - instalacja alarmowa, trzecim - system monitoringu. Wszystkie trzy elementy powinny być ze sobą połączone, aby skutecznie chronić mieszkańców przed intruzami. Oczywiście, zawsze należy też ubezpieczyć budynek i jego wyposażenie przed kradzieżą i zniszczeniem.
Solidne podstawy Solidne podstawy Wykonanie fundamentu to pierwszy etap budowy każdego domu. Jego rodzaj zależy od warunków gruntowych na działce oraz wielkości i kształtu budynku. W Polsce najczęściej wykonuje się ławy fundamentowe, znacznie rzadziej płyty. W obu przypadkach, niezbędna jest izolacja przeciwwilgociowa i termiczna. Na etapie projektowania fundamentów, warto przemyśleć wyposażenie budynku w gruntowy wymiennik ciepła.
Potrzebne na każdym dachu Potrzebne na każdym dachu Z rynien można zrezygnować jedynie w domach z bardzo szerokimi i schodzącymi nisko nad ziemię okapami. W pozostałych budynkach - orynnowanie jest niezbędnym elementem dachu. Skuteczne odprowadzanie wody opadowej wpływa bowiem nie tylko na trwałość dachu, ale także na kondycję całego budynku.
Wjazd nie tylko na pilota Wjazd nie tylko na pilota Zautomatyzowany wjazd na posesję to obecnie standardowy element każdego ogrodzenia. Ręczne otwieranie bramy nie jest wygodne, szczególnie w deszczową i wietrzną pogodę, a także zimą. Napęd znacznie podnosi komfort korzystania z bramy. Wystarczy nacisnąć przycisk na pilocie lub uruchomić aplikację w smartfonie i otworzy się sama, bez konieczności wysiadania kierowcy z samochodu i siłowania się z ciężkim skrzydłem.
Stropy panelowe Stropy panelowe PYTANIE CZYTELNIKA: Dostaliśmy w spadku po dziadkach niewielką działkę. Zaczęliśmy myśleć o postawieniu domu, ale warunkiem jest szybka realizacja, bo nie mamy czasu na pilnowanie budowy. Wiem, że nowoczesne technologie pozwalają budować szybko. O ile wznoszenie ścian można przyspieszyć, wybierając ściany jednowarstwowe (budynek na pewno będzie prosty), to nie bardzo wiem, jak zaplanować strop, by jego "wylewanie" nie przedłużało niepotrzebnie prac. Czytałem o stropach prefabrykowanych, ze względu na małą powierzchnię działki i brak możliwości wjazdu dużego dźwigu, najlepszym rozwiązaniem wydają się stropy panelowe. Czy faktycznie montaż ich jest łatwy i szybki? Nie planujemy piwnic, więc wykonanie fundamentu nie powinno pochłonąć dużo czasu.
Joanna Dąbrowska
Joanna Dąbrowska
W prasie budowlano-wnętrzarskiej od początku drogi zawodowej. W miesięczniku „Budujemy Dom” pracuję od kilkunastu lat. Moja ulubiona tematyka to architektura i aranżacja wnętrz. Śledzę trendy i nowości rynkowe. Cenię sobie kontakt z naturą. Kocham jazdę na nartach i pływanie kajakiem. W wolnym czasie spełniam marzenia podróżnicze - bliskie i dalekie.
Zobacz wszystkich autorów