Czytaj już od 1 zł
Poznaj ofertę
Energooszczędne i bezobsługowe Energooszczędne i bezobsługowe Odpowiednio dobrane i użytkowane kondensacyjne kotły gazowe są energooszczędne i prawie bezobsługowe. Mogą ogrzewać dom oraz przygotowywać ciepłą wodę użytkową. Najefektywniej działają przy współpracy z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym, ale mogą też zasilać tradycyjne grzejniki ścienne.
Nowocześnie w odcieniach szarości Nowocześnie w odcieniach szarości Ogrodzenie posesji najczęściej należy do ostatnich etapów budowy domu. Zwykle na okres budowy stawia się tymczasowy płot i dopiero po ułożeniu nawierzchni i posadzeniu roślin w ogrodzie - wykonuje się docelowe ogrodzenie. Najlepiej jeśli jest to element zaplanowany jako część projektu zagospodarowania przestrzeni wokół domu.
Beton, drewno, kompozyt Beton, drewno, kompozyt Taras to jeden z elementów ogrodowej architektury. Stanowi przedłużenie strefy dziennej domu. Wiosną i latem staje się centrum rodzinnego życia - miejscem wypoczynku, spotkań z rodziną, grillowania i picia porannej kawy. Kluczem do osiągnięcia jego trwałości i estetyki jest odpowiednie dobranie nawierzchni. Oto najpopularniejsze materiały, które proponują producenci.
Wygodny wjazd na posesję Wygodny wjazd na posesję Korzystanie z bramy z automatyką to obecnie standard. Na ogół zamawia się taką bramę od razu z napędem. Można też dodać go do prawie każdej już użytkowanej. Montaż nie jest skomplikowany, ani bardzo kosztowny. Już za ok. 1000 zł można zautomatyzować wjazd na posesję. Warto to zrobić, aby bez wysiadania z samochodu, wjechać od razu do garażu i suchą stopą wejść do domu. Wystarczy nacisnąć przycisk na pilocie lub uruchomić aplikację w smartfonie.
Ekspresowe budowanie z drewna Ekspresowe budowanie z drewna Technologia budowania domów drewnianych znana jest od lat. Na początku ubiegłego wieku wznoszono głównie takie obiekty. Część z nich, po renowacji, jest w dobrym stanie do dziś. Potem stawiano takie budynki jako letniskowe, użytkowane tylko w ciepłych porach roku. Obecnie wśród domów drewnianych królują domy całoroczne, wykonywane w konstrukcji szkieletowej, z bali lub prefabrykowane. Są solidnie wykonane i ocieplone. Poza tym stawia się je szybko.
Czym przykryć dach? Czym przykryć dach? Ułożenie pokrycia dachu oznacza zakończenie budowy stanu surowego. To ważny i dość drogi etap budowy. W zależności od rodzaju pokrycia, wielkości i stopnia skomplikowania połaci, trzeba na to przeznaczyć nawet 100 000 zł. Możliwości wyboru materiału jest sporo, najpopularniejsze z nich są dachówki, blachodachówki i blacha płaska. Decydując się na konkretny typ pokrycia, warto przeanalizować nie tylko jego przewidywaną trwałość, ale również koszt przygotowania podkładu, zakupu materiału i montażu.
Woda z dachu Woda z dachu Orynnowanie to niezbędny element każdego dachu, niezależnie od tego, czym jest wykończony. Z rynien można zrezygnować jedynie w domach o bardzo szerokich i schodzących nisko nad ziemię okapach. Do wyboru są tradycyjny system montowany do połaci, ukryty w warstwie ocieplenia lub zintegrowany z pokryciem.
Jak działa i dlaczego warto je wybrać? Jak działa i dlaczego warto je wybrać? Ogrzewanie podłogowe jest elementem prawie każdego systemu grzewczego w nowych budynkach całorocznych oraz użytkowanych sezonowo. Obecnie na popularności zyskuje wersja elektryczna. Poprawnie zaprojektowana i wykonana jest bezawaryjna, bezobsługowa i tańsza na etapie realizacji niż wodna.
Relaks w cieniu Relaks w cieniu Duży taras, najlepiej z zadaszeniem, jest przedłużeniem salonu. To miejsce, gdzie od wiosny do jesieni spędza się dużo czasu - spożywa posiłki, przyjmuje gości, odpoczywa. W ciepłe dni, to tu tętni życie rodzinne. Warto więc zadbać o odpowiednie zaplanowanie tego miejsca, funkcjonalne i zgodne z trendami - zaczynając od posadzki, a kończąc na zadaszeniu. Oto jakie tarasy są obecnie najmodniejsze.
Ciepłe zimą, chłodne latem Ciepłe zimą, chłodne latem Energooszczędność to nie tylko modne hasło, ale również synonim ograniczania wydatków - między innymi na ogrzewanie zimą i chłodzenie latem. Aby budować zgodnie z tą zasadą, wszystkie budynki trzeba odpowiednio ocieplić. Dobranie rodzaju materiału termoizolacyjnego do specyfiki przegrody oraz jego grubości to podstawa. Podpowiadamy, jak wykonać to w praktyce.
Kiedy niezbędne są filtry Kiedy niezbędne są filtry Właściciele budynków bez dostępu do sieci wodociągowej, korzystający z wody ze studni, sami muszą zadbać o jakość wody płynącej z kranu. W większości przypadków, konieczne jest zamontowanie rozmaitych filtrów i urządzeń, które składają się na domową stację oczyszczania wody. Oprócz odpowiedniego ich dobrania, ważne jest właściwe użytkowanie i konserwacja.
Najmodniej pod stopami Najmodniej pod stopami Wykańczanie i urządzanie wnętrz to najprzyjemniejszy - bo najbardziej efektowny - etap budowy domu. Ponieważ podłogi, poza ścianami i sufitami, zajmują największą powierzchnię, warto poświęcić im wystarczająco dużo uwagi. Zwłaszcza że oferta rozmaitych produktów posadzkowych jest ogromna. Oto jakie kierunki wskazują producenci i projektanci wnętrz, które będą dominować w nadchodzących sezonach.
Odnawianie i dekorowanie Odnawianie i dekorowanie Nawet w nowym budynku ściany się brudzą - osiada bowiem na nich kurz, pojawiają się ciemne smugi od palenia w kominku, zabrudzenia od palców wokół kontaktów - które nie zawsze udaje się zmyć. Średnio co kilka lat pojawia się potrzeba ich odświeżenia - pomalowania, wytapetowania lub przyklejenia okładziny. Taki zakres prac można wykonać samodzielnie. Jeżeli przy okazji pojawi się pomysł na zmianę podziału przestrzeni, burzenie albo stawianie przegród, konieczne będzie skorzystanie z usług fachowców. Trzeba to też zrobić przy okazji wymiany instalacji elektrycznej, gdy niezbędne jest kucie bruzd i ich przykrycie tynkiem.
Konserwacja i naprawa bramy garażowej Konserwacja i naprawa bramy garażowej PYTANIE CZYTELNIKA: Kupiliśmy z żoną kilkuletni dom z garażem. Kończymy właśnie remont wnętrz i powoli chcę się zabrać za garaż - umyć porządnie płytki na posadzce, odmalować sufit i ściany, wstawić potrzebne regały. Większość prac wykonuję samodzielnie i jeżeli nie jest to konieczne, to nie chcę ich nikomu zlecać. Nie znam się jednak na bramach garażowych i napędach, nie wiem więc, jak się zabrać za przegląd bramy segmentowej i czy samodzielnie będę potrafił naprawić ewentualne usterki. Zanim się przeprowadzimy, chcę zakończyć wszystkie prace i mieć pewność, że nic mnie nie zaskoczy podczas codziennego użytkowania domu i garażu. Proszę o wskazówki.
Płyty gipsowo-kartonowe Płyty gipsowo-kartonowe Mieszkamy z żoną i trójką dzieci w domu odziedziczonym po dziadkach. Dwójka najmłodszych synów mieszka w jednym, dość dużym pokoju. Chłopcy dorastają i chcą mieć swoje sypialnie. Jedyną możliwością jest podzielenie ich pokoju na dwa pomieszczenia. W obecnym pokoju są dwa symetrycznie rozstawione okna, więc zbudowanie ścianki działowej nie ograniczy dostępu do światła dziennego. Ponieważ chcę to zrobić samodzielnie, biorę pod uwagę lekki szkielet z płyt gipsowo-kartonowych. Jeden z synów uczy się grać na gitarze i ćwiczy w domu. Chciałbym wygłuszyć tę ścianę, by muzyka nie przeszkadzała pozostałym domownikom. Ponieważ dom jest stary i tynki nie są równe, chciałbym przy okazji wyrównać ściany za pomocą gips-kartonu. Jakich płyt użyć i jak to zrobić?
Joanna Dąbrowska
Joanna Dąbrowska
W prasie budowlano-wnętrzarskiej od początku drogi zawodowej. W miesięczniku „Budujemy Dom” pracuję od kilkunastu lat. Moja ulubiona tematyka to architektura i aranżacja wnętrz. Śledzę trendy i nowości rynkowe. Cenię sobie kontakt z naturą. Kocham jazdę na nartach i pływanie kajakiem. W wolnym czasie spełniam marzenia podróżnicze - bliskie i dalekie.
Zobacz wszystkich autorów