Czytaj już od 1 zł
Poznaj ofertę
Wybór materiałów Wybór materiałów Urządzanie własnego domu to wielka przyjemność, ale też sporo pracy i nieskończona liczba decyzji do podjęcia. Ogrom materiałów nie ułatwia dokonywania wyborów, zwłaszcza jeżeli oprócz względów estetycznych trzeba wziąć pod uwagę ograniczenia i specjalne wymogi związane np. z chorobami domowników. Przy powszechnym występowaniu przeróżnych alergii, nie tylko wieku dziecięcego, z niektórych materiałów należy już na wstępie zrezygnować.
Czyste powietrze Czyste powietrze W sezonie grzewczym, domowe powietrze na ogół jest zbyt suche, bo wysuszają je grzejniki. Zdarza się też, że wilgotność przekracza normy na skutek niewydolnej wentylacji budynku lub np. jego zalania w trakcie powodzi. Chociaż na całe szczęście, dochodzi do tego rzadko, suszenie takich murów zwykle trwa długo. Jest to bardzo ważne ze względu na ryzyko rozwoju pleśni i innych grzybów. O jakość powietrza warto zadbać montując urządzenia, które do tego służą - nawilżacze, osuszacze i oczyszczacze.
Komfortowy chłód Komfortowy chłód Wprawdzie budujący własny dom rzadko myślą o jego sprzedaży w niedalekiej przyszłości, ale... może warto wziąć taką ewentualność pod uwagę. Przy projektowaniu w budynku liczby i rozkładu pomieszczeń, niezbędnych instalacji oraz przy aranżacji wnętrz, większość inwestorów kieruje się wygodą mieszkania w takim domu. Klimatyzacja jest jedną z instalacji znacznie poprawiającą komfort latem i podwyższającą wartość domu. Jako istotne udogodnienie może nawet przesądzić o szybkości jego sprzedaży, wszak globalnego ocieplenia nie można cofnąć, a bardzo wysoka temperatura latem staje się normą, również w naszym kraju.
Płasko, bez skosów Płasko, bez skosów Dachy płaskie to przegrody, których kąt nachylenia wynosi od 2 do maksymalnie 10°. Budynki ze stropodachem były znane pod nazwą "kostki", gdyż przypominały prosty klocek. Najpopularniejsze były w latach 80. ub.w. Obecnie coraz więcej inwestorów decyduje się na postawienie takich domów, ale w znacznie nowocześniejszej formie.
Skuteczna o każdej porze roku Skuteczna o każdej porze roku Skuteczna wentylacja budynku i filtrowanie powietrza są szczególnie istotne, jeśli jego mieszkańcy mają problemy z alergią, astmą lub innymi chorobami związanymi z układem oddechowym. O domowe powietrze dobrze jest zadbać niezależnie od jakości tego zewnętrznego. Warto to robić, bo to, czym człowiek oddycha wpływa nie tylko na jego zdrowie, ale też na samopoczucie, koncentrację, regenerację, odpoczynek i sen.
Ciepło z podłogi Ciepło z podłogi Ogrzewanie wodne i elektryczne może być schowane w podłodze, w ścianach lub w suficie. W domach jednorodzinnych, popularna jest ta pierwsza lokalizacja. Korzystanie z obu odmian podłogówki zapewnia ten sam komfort cieplny. Ogrzewanie zasilane elektrycznie jest łatwiejsze do wykonania. Poprawnie zaprojektowane i wykonane jest bezawaryjne, nie generuje wysokich rachunków za prąd. Przy wersji wodnej, wydatki eksploatacyjne są względnie niskie, ale koszty całej instalacji są wyższe. Oba systemy są w zasadzie bezobsługowe, pod warunkiem zastosowania nowoczesnej automatyki sterującej.
Nowoczesne przegrody Nowoczesne przegrody Od decyzji dotyczącej technologii budowy domu wszystko się zaczyna - od wyboru wykonawców po dostawców materiałów i przewidywany czas trwania całego procesu. W Polsce od lat większość inwestorów decyduje się na budynki z użytkowym poddaszem - stawiane z murowanych, najczęściej warstwowych ścian z ociepleniem, z gęstożebrowym lub prefabrykowanym stropem i skosami na dachu, które też trzeba zaizolować termicznie. Warto poznać możliwości zastosowania rozmaitych materiałów i tajniki poszczególnych etapów prac.
Zmiana na lepszy model Zmiana na lepszy model Większość budowanych w Polsce domów ma skośne dachy, a w nich okna połaciowe. U nas są one produkowane od lat 90., najstarsze mają więc ponad 30 lat. W tym czasie uległy naturalnemu zużyciu, zatem warto je wymienić. Ponieważ prace są dość proste do wykonania, nowe okna można wstawić w dowolnym momencie, nie tylko przy okazji remontu dachu lub adaptacji poddasza.
Gniazda i łączniki Gniazda i łączniki W każdym domu rośnie liczba sprzętów zasilanych z sieci elektrycznej, potrzeba więc kilkudziesięciu gniazdek. Do tego dochodzą liczne punkty świetlne i łączniki do ich obsługi oraz inny osprzęt do sterowania alarmem, roletami oraz pozostałym wyposażeniem. Producenci oferują szeroką gamę tego typu sprzętu, można więc wybrać modele pasujące do każdego stylu wnętrza. A ponieważ elementów tych trzeba zamontować dużo, warto dobrze przemyśleć ich wygląd i funkcjonalność.
Lekkie i łatwe do ułożenia Lekkie i łatwe do ułożenia Strop to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych każdego budynku. Do niedawna jego wykonanie było dość czasochłonne i wymagało sporo pracy. Obecnie tradycyjne rozwiązania coraz częściej zastępowane są wyrobami prefabrykowanymi, przygotowanymi w zakładzie produkcyjnym, dostarczanymi na budowę i montowanymi nawet w kilka godzin. Czy w każdym domu taki strop można zastosować? Warto poznać zalety i ograniczenia kilku technologii.
Przewodowa lub radiowa Przewodowa lub radiowa W obecnych czasach alarm w budynku i na posesji to standard domowych instalacji. Takie wyposażenie znacznie poprawia poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, bo na ogół skutecznie zniechęca potencjalnych rabusiów. Najlepiej jeśli instalacja jest podłączona do automatyki budynku, która obecnie nie jest już luksusowym wyposażeniem.
Oszczędne i prawie bezobsługowe Oszczędne i prawie bezobsługowe Wszędzie tam, gdzie jest dostęp do sieci gazowej, popularnym sposobem ogrzewania domów i zapewnienia ciepłej wody użytkowej jest wyposażenie ich w kondensacyjny kocioł gazowy. Urządzenia te nie są drogie, odpowiednio dobrane i użytkowane są energooszczędne i prawie bezobsługowe. W odpowiednio ocieplonych budynkach z nowoczesną stolarką - nie generują wysokich rachunków za gaz. Bez problemu współpracują z podłogówką i grzejnikami.
Renowacja lub wymiana Renowacja lub wymiana Każde ogrodzenia co kilka albo kilkanaście lat warto odnowić. Najwięcej zabiegów trzeba przeprowadzić przy płocie z drewna, najbardziej bezobsługowe jest to wykonane z metalowych prefabrykowanych elementów, zabezpieczonych fabrycznie przed rdzewieniem, oraz murowane z cegieł lub bloczków.
Odwodnienie dachu Odwodnienie dachu W zależności od materiału, trwałość rynien szacowana jest nawet na kilkadziesiąt lat. Jednak wcześniej - na skutek działania intensywnych podmuchów wiatru, obfitych ulew i długotrwałego zalegania śniegu i lodu - może dojść do miejscowych rozszczelnień. A w razie upadku na dach konarów drzew, orynnowanie może zostać zerwane, nierzadko uszkodzone zostaje też pokrycie i elewacja. Aby zapobiec takim przypadkom, trzeba wykonywać systematyczne przeglądy i w razie stwierdzenia uszkodzeń - wymienić elementy na nowe. Przy okazji warto na dachu zainstalować system przeciwoblodzeniowy.
W harmonii z naturą W harmonii z naturą Zwykle zwieńczeniem budowy domu jest utwardzenie ścieżek i podjazdu, w dalszej kolejności zagospodarowanie ogrodu. Najlepiej zrobić to przed przeprowadzką, żeby po deszczu nie grzęznąć w kałużach i nie wnosić do domu błota, a w okresie suszy - by pył i kurz nie brudził okien i elewacji. Przy planowaniu prac brukarskich należy jednak zachować umiar w betonowaniu powierzchni i zadbać o odpowiednią ilość zieleni i gruntu, w który będzie mogła wsiąkać deszczówka.
Joanna Dąbrowska
Joanna Dąbrowska
W prasie budowlano-wnętrzarskiej od początku drogi zawodowej. W miesięczniku „Budujemy Dom” pracuję od kilkunastu lat. Moja ulubiona tematyka to architektura i aranżacja wnętrz. Śledzę trendy i nowości rynkowe. Cenię sobie kontakt z naturą. Kocham jazdę na nartach i pływanie kajakiem. W wolnym czasie spełniam marzenia podróżnicze - bliskie i dalekie.
Zobacz wszystkich autorów