Czytaj już od 1 zł
Poznaj ofertę
Ochrona przed włamaniem Ochrona przed włamaniem Zbudowanie i wyposażenie własnego domu to marzenie wielu z nas. Aby mieszkało się w nim wygodnie i rodzina czuła się w nim bezpiecznie, trzeba zadbać też o kilka aspektów mających na to wpływ. Pierwszym z nich jest solidne ogrodzenie z kontrolą dostępu, drugim - instalacja alarmowa, trzecim - system monitoringu. Wszystkie trzy elementy powinny być ze sobą połączone, aby skutecznie chronić mieszkańców przed intruzami. Oczywiście, zawsze należy też ubezpieczyć budynek i jego wyposażenie przed kradzieżą i zniszczeniem.
Solidne podstawy Solidne podstawy Wykonanie fundamentu to pierwszy etap budowy każdego domu. Jego rodzaj zależy od warunków gruntowych na działce oraz wielkości i kształtu budynku. W Polsce najczęściej wykonuje się ławy fundamentowe, znacznie rzadziej płyty. W obu przypadkach, niezbędna jest izolacja przeciwwilgociowa i termiczna. Na etapie projektowania fundamentów, warto przemyśleć wyposażenie budynku w gruntowy wymiennik ciepła.
Potrzebne na każdym dachu Potrzebne na każdym dachu Z rynien można zrezygnować jedynie w domach z bardzo szerokimi i schodzącymi nisko nad ziemię okapami. W pozostałych budynkach - orynnowanie jest niezbędnym elementem dachu. Skuteczne odprowadzanie wody opadowej wpływa bowiem nie tylko na trwałość dachu, ale także na kondycję całego budynku.
Wjazd nie tylko na pilota Wjazd nie tylko na pilota Zautomatyzowany wjazd na posesję to obecnie standardowy element każdego ogrodzenia. Ręczne otwieranie bramy nie jest wygodne, szczególnie w deszczową i wietrzną pogodę, a także zimą. Napęd znacznie podnosi komfort korzystania z bramy. Wystarczy nacisnąć przycisk na pilocie lub uruchomić aplikację w smartfonie i otworzy się sama, bez konieczności wysiadania kierowcy z samochodu i siłowania się z ciężkim skrzydłem.
Stropy panelowe Stropy panelowe PYTANIE CZYTELNIKA: Dostaliśmy w spadku po dziadkach niewielką działkę. Zaczęliśmy myśleć o postawieniu domu, ale warunkiem jest szybka realizacja, bo nie mamy czasu na pilnowanie budowy. Wiem, że nowoczesne technologie pozwalają budować szybko. O ile wznoszenie ścian można przyspieszyć, wybierając ściany jednowarstwowe (budynek na pewno będzie prosty), to nie bardzo wiem, jak zaplanować strop, by jego "wylewanie" nie przedłużało niepotrzebnie prac. Czytałem o stropach prefabrykowanych, ze względu na małą powierzchnię działki i brak możliwości wjazdu dużego dźwigu, najlepszym rozwiązaniem wydają się stropy panelowe. Czy faktycznie montaż ich jest łatwy i szybki? Nie planujemy piwnic, więc wykonanie fundamentu nie powinno pochłonąć dużo czasu.
Kiedy lepiej kupić nową Kiedy lepiej kupić nową Jeżeli doraźne naprawy bramy nie są skuteczne, trzeba ją zastąpić nową. Wprawdzie można zamontować taki sam typ, ale warto przeanalizować funkcjonalności modeli obecnie produkowanych i wybrać optymalny, koniecznie z napędem. Korzystanie z automatyki znacznie poprawi wygodę użytkowania garażu.
Serce każdego domu Serce każdego domu Urządzenie kuchni w nowym domu pochłania znaczną kwotę z budżetu przeznaczonego na wykończenie wnętrz. W koszty wlicza się usługę projektanta, wykończenie ścian i podłóg, oświetlenie, wykonanie zabudowy z blatami, zlew z baterią, wyposażenie szafek oraz duży i mały sprzęt AGD. Składniki są liczne. Aby rozsądnie wydawać środki, a także w największym stopniu zadbać o wygodę korzystania z kuchni oraz spełnienie estetycznych wymagań, warto do tego tematu się dobrze przygotować.
Renowacja i dekoracja Renowacja i dekoracja Zakres remontu ścian zależy od oczekiwanych efektów oraz poziomu prac obejmujących inne elementy. Przy generalnym remoncie, na ogół wymienia się elektrykę, a to wiąże się z kuciem bruzd w ścianach. Zmiana układu pomieszczeń oznacza wyburzanie ścian i stawianie ich w innym miejscu. Drobna kosmetyka przeważnie polega na zmianie koloru farby na przegrodach lub udekorowaniu ich tapetą lub okładziną. W takich pomieszczeniach, jak łazienka i kuchnia, nowe płytki zwykle przykleja się podczas generalnego remontu tych wnętrz.
Energooszczędność w dużym formacie Energooszczędność w dużym formacie W nowoczesnych domach, przestronne przeszklenia tarasowe i pozostałe okna stanowią znaczącą część powierzchni ścian zewnętrznych. Często zajmują nawet dziesiątki metrów kwadratowych. Taka tendencja stawia przed nami wyzwania, zwłaszcza w kontekście efektywności energetycznej. Mimo wykorzystania okien najwyższej jakości, straty ciepła przez te przeszklenia są dużo większe, niż w przypadku ścian. To rodzi pytanie, jak osiągnąć równowagę między estetyką elewacji, doświetleniem wnętrz a oszczędnością energii, potrzebnej zarówno do ogrzewania budynku zimą, jak i chłodzenia latem.
Materiały na dach Materiały na dach Wyroby stosowane na pokrycie dachu są różnorodne, a wybór odpowiedniego rodzaju powinien uwzględniać uwarunkowania techniczne, estetykę oraz cenę. Wśród najpopularniejszych produktów znajdują się dachówki ceramiczne i cementowe, blacha płaska oraz blachodachówka. Mniej popularne są gonty bitumiczne. Strzecha i łupek kamienny stosowane są bardzo rzadko. Każdy z tych materiałów charakteryzuje się unikalnymi cechami, które determinują sposób montażu oraz wygląd dachu.
Bezpieczny dom od podstaw Bezpieczny dom od podstaw Jak podają raporty policyjne, kradzieże z włamaniem wciąż zdarzają się dość często. Nic więc dziwnego, że nie każdy właściciel domu czuje się w nim bezpiecznie, szczególnie gdy postawiono go z dala od innych zabudowań. Włamanie jest zawsze traumatycznym przeżyciem. Największą stratą nie jest to, co złodziej ukradnie ani co zniszczy (np. drzwi tarasowe), lecz utrata poczucia bezpieczeństwa. Aby ograniczyć ryzyko takich sytuacji, warto odpowiednio zabezpieczyć dom i posesję.
Aby być gotowym na mróz i śnieg Aby być gotowym na mróz i śnieg Sroga zima - z dużymi mrozami i opadami śniegu - to nie anomalia. W naszej szerokości geograficznej, choć od kilku lat zdarza się rzadziej, nadal jest normą. Aby funkcjonowanie w tym czasie było komfortowe, trzeba się do takich warunków przygotować, nie tylko zakładając ciepłe ubrania i buty i dbając o odpowiednią temperaturę w domu, ale też... wyposażając schody i podjazd oraz dach, rynny i rury spustowe w instalację przeciwoblodzeniową.
Funkcjonalne i dekoracyjne Funkcjonalne i dekoracyjne Budowa i wykończenie domu to niezliczone dylematy i decyzje do podjęcia. Od projektu po najdrobniejsze dekoracje. Oczywiście, im więcej możliwości do wyboru, tym trudniej. Do elementów, które oferowane są w bardzo szerokiej gamie materiałów, kolorów, wzorów oraz funkcjonalności należą drzwi wewnętrzne. W tym przypadku sposób otwierania trzeba dopasować do dostępnej przestrzeni, a wykończenie do planowanego wystroju wnętrz.
Dlaczego warto? Dlaczego warto? W czasach, gdy prawie każdy dorosły korzysta ze smartfona połączonego z Internetem, robi zakupy i płatności online, czyta książki na elektronicznych czytnikach i w telefonie liczy kroki na spacerze, wyposażenie własnego domu w automatykę ułatwiającą jego obsługę staje się powoli standardem. I nie chodzi tu tylko o oszczędności związane z ergonomicznym sterowaniem ogrzewaniem, wentylacją, klimatyzacją, ale głównie o wygodę zarządzania oświetleniem, roletami zewnętrznymi, podlewaniem ogrodu oraz bezpieczeństwo domowników - wspierane instalacją alarmową. Aby jak najlepiej wybrać i wykorzystać konkretne funkcje, dobrze jest poznać wszystkie możliwości.
Jak i z czego wykonać dach? Jak i z czego wykonać dach? Wybór konstrukcji dachu oraz materiału na jego pokrycie to niełatwe zadania. Na szczęście, przy rozstrzygnięciu tych dylematów pomaga architekt, projektujący dom. To on, na podstawie swojej wiedzy i doświadczenia, sugeruje optymalne rozwiązania. Aby inwestor potrafił odnaleźć się w tych technicznych zawiłościach, powinien poznać najważniejsze zagadnienia i wyrobić sobie zdanie.
Joanna Dąbrowska
Joanna Dąbrowska
W prasie budowlano-wnętrzarskiej od początku drogi zawodowej. W miesięczniku „Budujemy Dom” pracuję od kilkunastu lat. Moja ulubiona tematyka to architektura i aranżacja wnętrz. Śledzę trendy i nowości rynkowe. Cenię sobie kontakt z naturą. Kocham jazdę na nartach i pływanie kajakiem. W wolnym czasie spełniam marzenia podróżnicze - bliskie i dalekie.
Zobacz wszystkich autorów