Czytaj już od 1 zł
Poznaj ofertę
Na pilota lub telefon Na pilota lub telefon Dobór rodzaju bramy jest kwestią indywidualną i oprócz osobistych preferencji właścicieli działki powinno się przy nim uwzględniać panujące na niej warunki. Ręczne otwieranie nie jest praktyczne ani wygodne, szczególnie w deszczową i wietrzną pogodę, a także zimą, dlatego zutomatyzowanie wjazdu na posesję to obecnie standard.
Ceramiczne i cementowe Ceramiczne i cementowe Dachówki to najpopularniejszy ciężki materiał wykorzystywany do krycia dachów. Ich zastosowanie gwarantuje trwałe, wytrzymałe i bezpieczne pokrycie na kilkadziesiąt lat. Do wyboru są wyroby ceramiczne i cementowe. Podpowiadamy, czym się różnią i jakie czynniki i parametry wziąć pod uwagę przy decydowaniu się na użycie takich elementów.
Blachy, blachodachówki, gonty i płyty Blachy, blachodachówki, gonty i płyty Lekkie pokrycia w niewielkim stopniu obciążają konstrukcję dachu, dlatego mogą być układane prawie na każdej połaci. Większość inwestorów wybiera blachę w rozmaitej postaci lub gonty bitumiczne. Rzadko układa się faliste płyty bitumiczne i włóknocementowe.
Zdatna do picia i smaczna Zdatna do picia i smaczna Dostęp do bieżącej, czystej wody to podstawa mieszkania we własnym domu. W budynkach podłączonych do sieci wodociągowej, o jej jakość dba dostawca. Tam, gdzie konieczne jest korzystanie z wody ze studni - obowiązki te spadają na właściciela posesji. W większości przypadków konieczne jest zamontowanie rozmaitych filtrów i urządzeń tworzących domową stację uzdatniania. Przy korzystaniu z wody z wodociągu, czasem też warto poprawić jej smak i obniżyć twardość. W obu przypadkach najważniejsze jest fachowe dobranie urządzeń i ich właściwe użytkowanie.
Nie tylko do salonu i sypialni Nie tylko do salonu i sypialni Podłogi winylowe obecnie są bardzo popularne. Wyglądem mogą przypominać parkiet drewniany, kamienne i gresowe płytki, betonowe lub żywiczne posadzki, kolorowe abstrakcyjne desenie 3D. Panele dobrej jakości można planować w kuchni, w łazience, a nawet na schodach, tworząc jednolitą posadzkę w całym domu. Układa się je szybko i można to zrobić samodzielnie. Zalet jest więcej, ale najważniejszą jest trwałość, znacznie przewyższająca wyroby laminowane, zwłaszcza słabej jakości.
Stropy Stropy PYTANIE CZYTELNIKA: W przyszłym roku planuję budowę domu. Ponieważ, póki co, jeszcze pracuję za granicą i rzadko jestem w kraju, chcę precyzyjnie przygotować projekt (z architektem), dobrać wszystkie technologie i materiały, zatrudnić generalnego wykonawcę i dokładnie zaplanować harmonogram prac, aby zakończyć budowę w ciągu jednego roku. Chcę murować ściany tradycyjnie z pustaków ceramicznych, ale rozważam zastosowanie stropu prefabrykowanego (tak też doradza architekt), bo wykonanie monolitycznego albo gęstożebrowego jest czasochłonne. Czy to dobry pomysł? Czy może jednak przy tradycyjnych ścianach z ceramiki postawić również na taki strop?
Energooszczędne i bezobsługowe Energooszczędne i bezobsługowe Odpowiednio dobrane i użytkowane kondensacyjne kotły gazowe są energooszczędne i prawie bezobsługowe. Mogą ogrzewać dom oraz przygotowywać ciepłą wodę użytkową. Najefektywniej działają przy współpracy z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym, ale mogą też zasilać tradycyjne grzejniki ścienne.
Nowocześnie w odcieniach szarości Nowocześnie w odcieniach szarości Ogrodzenie posesji najczęściej należy do ostatnich etapów budowy domu. Zwykle na okres budowy stawia się tymczasowy płot i dopiero po ułożeniu nawierzchni i posadzeniu roślin w ogrodzie - wykonuje się docelowe ogrodzenie. Najlepiej jeśli jest to element zaplanowany jako część projektu zagospodarowania przestrzeni wokół domu.
Beton, drewno, kompozyt Beton, drewno, kompozyt Taras to jeden z elementów ogrodowej architektury. Stanowi przedłużenie strefy dziennej domu. Wiosną i latem staje się centrum rodzinnego życia - miejscem wypoczynku, spotkań z rodziną, grillowania i picia porannej kawy. Kluczem do osiągnięcia jego trwałości i estetyki jest odpowiednie dobranie nawierzchni. Oto najpopularniejsze materiały, które proponują producenci.
Wygodny wjazd na posesję Wygodny wjazd na posesję Korzystanie z bramy z automatyką to obecnie standard. Na ogół zamawia się taką bramę od razu z napędem. Można też dodać go do prawie każdej już użytkowanej. Montaż nie jest skomplikowany, ani bardzo kosztowny. Już za ok. 1000 zł można zautomatyzować wjazd na posesję. Warto to zrobić, aby bez wysiadania z samochodu, wjechać od razu do garażu i suchą stopą wejść do domu. Wystarczy nacisnąć przycisk na pilocie lub uruchomić aplikację w smartfonie.
Ekspresowe budowanie z drewna Ekspresowe budowanie z drewna Technologia budowania domów drewnianych znana jest od lat. Na początku ubiegłego wieku wznoszono głównie takie obiekty. Część z nich, po renowacji, jest w dobrym stanie do dziś. Potem stawiano takie budynki jako letniskowe, użytkowane tylko w ciepłych porach roku. Obecnie wśród domów drewnianych królują domy całoroczne, wykonywane w konstrukcji szkieletowej, z bali lub prefabrykowane. Są solidnie wykonane i ocieplone. Poza tym stawia się je szybko.
Czym przykryć dach? Czym przykryć dach? Ułożenie pokrycia dachu oznacza zakończenie budowy stanu surowego. To ważny i dość drogi etap budowy. W zależności od rodzaju pokrycia, wielkości i stopnia skomplikowania połaci, trzeba na to przeznaczyć nawet 100 000 zł. Możliwości wyboru materiału jest sporo, najpopularniejsze z nich są dachówki, blachodachówki i blacha płaska. Decydując się na konkretny typ pokrycia, warto przeanalizować nie tylko jego przewidywaną trwałość, ale również koszt przygotowania podkładu, zakupu materiału i montażu.
Woda z dachu Woda z dachu Orynnowanie to niezbędny element każdego dachu, niezależnie od tego, czym jest wykończony. Z rynien można zrezygnować jedynie w domach o bardzo szerokich i schodzących nisko nad ziemię okapach. Do wyboru są tradycyjny system montowany do połaci, ukryty w warstwie ocieplenia lub zintegrowany z pokryciem.
Jak działa i dlaczego warto je wybrać? Jak działa i dlaczego warto je wybrać? Ogrzewanie podłogowe jest elementem prawie każdego systemu grzewczego w nowych budynkach całorocznych oraz użytkowanych sezonowo. Obecnie na popularności zyskuje wersja elektryczna. Poprawnie zaprojektowana i wykonana jest bezawaryjna, bezobsługowa i tańsza na etapie realizacji niż wodna.
Relaks w cieniu Relaks w cieniu Duży taras, najlepiej z zadaszeniem, jest przedłużeniem salonu. To miejsce, gdzie od wiosny do jesieni spędza się dużo czasu - spożywa posiłki, przyjmuje gości, odpoczywa. W ciepłe dni, to tu tętni życie rodzinne. Warto więc zadbać o odpowiednie zaplanowanie tego miejsca, funkcjonalne i zgodne z trendami - zaczynając od posadzki, a kończąc na zadaszeniu. Oto jakie tarasy są obecnie najmodniejsze.
Joanna Dąbrowska
Joanna Dąbrowska
W prasie budowlano-wnętrzarskiej od początku drogi zawodowej. W miesięczniku „Budujemy Dom” pracuję od kilkunastu lat. Moja ulubiona tematyka to architektura i aranżacja wnętrz. Śledzę trendy i nowości rynkowe. Cenię sobie kontakt z naturą. Kocham jazdę na nartach i pływanie kajakiem. W wolnym czasie spełniam marzenia podróżnicze - bliskie i dalekie.
Zobacz wszystkich autorów