Czytaj już od 1 zł
Poznaj ofertę
Ciepłe zimą, chłodne latem Ciepłe zimą, chłodne latem Energooszczędność to nie tylko modne hasło, ale również synonim ograniczania wydatków - między innymi na ogrzewanie zimą i chłodzenie latem. Aby budować zgodnie z tą zasadą, wszystkie budynki trzeba odpowiednio ocieplić. Dobranie rodzaju materiału termoizolacyjnego do specyfiki przegrody oraz jego grubości to podstawa. Podpowiadamy, jak wykonać to w praktyce.
Kiedy niezbędne są filtry Kiedy niezbędne są filtry Właściciele budynków bez dostępu do sieci wodociągowej, korzystający z wody ze studni, sami muszą zadbać o jakość wody płynącej z kranu. W większości przypadków, konieczne jest zamontowanie rozmaitych filtrów i urządzeń, które składają się na domową stację oczyszczania wody. Oprócz odpowiedniego ich dobrania, ważne jest właściwe użytkowanie i konserwacja.
Najmodniej pod stopami Najmodniej pod stopami Wykańczanie i urządzanie wnętrz to najprzyjemniejszy - bo najbardziej efektowny - etap budowy domu. Ponieważ podłogi, poza ścianami i sufitami, zajmują największą powierzchnię, warto poświęcić im wystarczająco dużo uwagi. Zwłaszcza że oferta rozmaitych produktów posadzkowych jest ogromna. Oto jakie kierunki wskazują producenci i projektanci wnętrz, które będą dominować w nadchodzących sezonach.
Odnawianie i dekorowanie Odnawianie i dekorowanie Nawet w nowym budynku ściany się brudzą - osiada bowiem na nich kurz, pojawiają się ciemne smugi od palenia w kominku, zabrudzenia od palców wokół kontaktów - które nie zawsze udaje się zmyć. Średnio co kilka lat pojawia się potrzeba ich odświeżenia - pomalowania, wytapetowania lub przyklejenia okładziny. Taki zakres prac można wykonać samodzielnie. Jeżeli przy okazji pojawi się pomysł na zmianę podziału przestrzeni, burzenie albo stawianie przegród, konieczne będzie skorzystanie z usług fachowców. Trzeba to też zrobić przy okazji wymiany instalacji elektrycznej, gdy niezbędne jest kucie bruzd i ich przykrycie tynkiem.
Konserwacja i naprawa bramy garażowej Konserwacja i naprawa bramy garażowej PYTANIE CZYTELNIKA: Kupiliśmy z żoną kilkuletni dom z garażem. Kończymy właśnie remont wnętrz i powoli chcę się zabrać za garaż - umyć porządnie płytki na posadzce, odmalować sufit i ściany, wstawić potrzebne regały. Większość prac wykonuję samodzielnie i jeżeli nie jest to konieczne, to nie chcę ich nikomu zlecać. Nie znam się jednak na bramach garażowych i napędach, nie wiem więc, jak się zabrać za przegląd bramy segmentowej i czy samodzielnie będę potrafił naprawić ewentualne usterki. Zanim się przeprowadzimy, chcę zakończyć wszystkie prace i mieć pewność, że nic mnie nie zaskoczy podczas codziennego użytkowania domu i garażu. Proszę o wskazówki.
Płyty gipsowo-kartonowe Płyty gipsowo-kartonowe Mieszkamy z żoną i trójką dzieci w domu odziedziczonym po dziadkach. Dwójka najmłodszych synów mieszka w jednym, dość dużym pokoju. Chłopcy dorastają i chcą mieć swoje sypialnie. Jedyną możliwością jest podzielenie ich pokoju na dwa pomieszczenia. W obecnym pokoju są dwa symetrycznie rozstawione okna, więc zbudowanie ścianki działowej nie ograniczy dostępu do światła dziennego. Ponieważ chcę to zrobić samodzielnie, biorę pod uwagę lekki szkielet z płyt gipsowo-kartonowych. Jeden z synów uczy się grać na gitarze i ćwiczy w domu. Chciałbym wygłuszyć tę ścianę, by muzyka nie przeszkadzała pozostałym domownikom. Ponieważ dom jest stary i tynki nie są równe, chciałbym przy okazji wyrównać ściany za pomocą gips-kartonu. Jakich płyt użyć i jak to zrobić?
Smart home - co to znaczy? Smart home - co to znaczy? Świat ciągle idzie do przodu, pojawiają się nowe technologie, w tym AI (sztuczna inteligencja), zaś te istniejące w szybkim tempie się rozwijają. Jedną z nich jest instalacja inteligentna - powszechnie już wykorzystywana do zarządzania systemami, nie tylko w dużych budynkach komercyjnych, ale też w domach jednorodzinnych. Już nikogo nie dziwi zamawianie projektu takiego systemu, dostosowanego do architektury budynku i oczekiwań mieszkańców.
Elektryka od nowa Elektryka od nowa Zakres remontu instalacji elektrycznej zależy od jej obecnego stanu i planowanego zakresu zmian w jej funkcjonowaniu. Montaż urządzeń o dużej mocy (przepływowego podgrzewacza wody, pompy ciepła, kuchenki elektrycznej) może oznaczać konieczność poprowadzenia nowych przewodów, a nawet wykonanie nowego przyłącza. Przy mniej zaawansowanej modernizacji, wystarczy dodanie kilku gniazdek i wymiana osprzętu.
Efektowne i wygodne w użytkowaniu Efektowne i wygodne w użytkowaniu Drzwi wejściowe to jeden z najważniejszych elementów każdego domu. Powinny zapewniać odpowiednią izolację cieplną i akustyczną, być trwałe, szczelne oraz odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Dodatkowo modele o odpowiedniej klasie na włamanie stanowią skuteczną ochronę przed intruzami. Podpowiadamy jakie je wybrać, żeby - poza spełnieniem wymogów technicznych - przez długie lata stanowiły efektowne wejście do budynku.
Nie tylko do parkowania auta Nie tylko do parkowania auta Chociaż garaż nie zawsze jest integralną częścią budynku, to zwykle planowany jest jako jeden z elementów inwestycji pt. budowa domu. Pomieszczenie to wykorzystuje się bowiem nie tylko do parkowania samochodu, ale też do przechowywania ogrodowego sprzętu, narzędzi oraz wielu innych potrzebnych rzeczy. Często też urządza się w nim przydomowy warsztat. Zdecydowanie warto go mieć!
Nowe skrzydła Nowe skrzydła W aranżacji wnętrz, jak w każdej dziedzinie obowiązuje moda. Co kilka lat producenci wprowadzają nowe modele wyrobów, zmieniają ich styl, kolorystykę i wyposażają w nowoczesne rozwiązania. Drzwi wewnętrzne również podlegają takim trendom. Remont domu to okazja by stare, zniszczone, albo po prostu niemodne modele, zastąpić nowoczesnymi, pasującymi do zmienionego wystroju. Podpowiadamy, jak się do tego zabrać i na co szczególnie zwrócić uwagę.
Nie tylko kontakty i włączniki Nie tylko kontakty i włączniki Remont domu oznacza na ogół też wymianę osprzętu. Jeżeli zakres prac jest szeroki, często układa się nową instalację elektryczną. Przy okazji nowej aranżacji wnętrz, planuje się rozmieszczenie znacznie większej liczby gniazdek i kontaktów oraz zakłada specjalistyczny osprzęt, dostosowany do nowoczesnego wyposażenia, np. do sterowania roletami. Wybór stylistyki to już wyłącznie kwestia gustu i budżetu, bo oferta jest bardzo szeroka.
Poprawa bezpieczeństwa Poprawa bezpieczeństwa Wszystkie domowe instalacje z dziedziny kontroli dostępu (domofony, wideodomofony, alarmy) najłatwiej montuje się w nowym budynku, kiedy przewody można poprowadzić dowolną trasą bez konieczności wykuwania w ścianach bruzd. Oczywiście, w każdym budynku można założyć systemy bezprzewodowe, zastosowanie których znacznie ogranicza zakres prac remontowych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że do ich zasilania też potrzebny jest prąd. Remont domu to dobra okazja do modernizacji istniejących systemów lub dodania nowocześniejszych.
Dlaczego warto? Dlaczego warto? Obecnie wyposażenie nowego domu w automatykę ułatwiającą jego obsługę to już standard. Zaplanowanie sterowania ogrzewaniem, wentylacją, alarmem, oświetleniem, roletami zewnętrznymi, multimediami, podlewaniem ogrodu znacznie ułatwia korzystanie na co dzień z tych instalacji. W budynkach remontowanych można dodać takie funkcje, korzystając z instalacji przewodowej lub radiowej (przy tej drugiej opcji, nie trzeba układać kilometrów przewodów). W każdym wariancie, budynek wyposażony w instalację inteligentną wyraźnie zyskuje na wartości i staje się atrakcyjniejszy na rynku nieruchomości.
Natynkowa instalacja elektryczna Natynkowa instalacja elektryczna PYTANIE CZYTELNIKA: Planujemy remont starego domu po dziadkach. Budynek ma prawie 100 lat i jest w kiepskim stanie, ale ze względów sentymentalnych nie chcemy go burzyć, tylko wyremontować. Zamierzamy go urządzić w nieco surowym stylu i zachować jak najwięcej oryginalnych elementów, w tym ceglane ściany, drewniane posadzki, kaflowy piec i kuchnię węglową. Tam, gdzie nie będzie to konieczne, nie chcemy kłaść nowych tynków, w związku z tym planujemy instalację elektryczną poprowadzić na ścianach, nie w bruzdach. Tak będzie taniej, szybciej i zdecydowanie lepiej będzie to pasować do rustykalno-loftowego stylu, jaki nam się podoba. Jak ułożyć taką instalację i który osprzęt do niej dobrać?
Joanna Dąbrowska
Joanna Dąbrowska
W prasie budowlano-wnętrzarskiej od początku drogi zawodowej. W miesięczniku „Budujemy Dom” pracuję od kilkunastu lat. Moja ulubiona tematyka to architektura i aranżacja wnętrz. Śledzę trendy i nowości rynkowe. Cenię sobie kontakt z naturą. Kocham jazdę na nartach i pływanie kajakiem. W wolnym czasie spełniam marzenia podróżnicze - bliskie i dalekie.
Zobacz wszystkich autorów