Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny, sprzedaż pomp ciepła (w ujęciu rok do roku) w Polsce w 2022 wzrosła aż o 120%. Dla porównania w Europie wzrosła ona o 40%, a na świecie o 11%. Według informacji podanych przez organizację branżową PORT PC – już co trzecie sprzedane w 2022 r. w Polsce urządzenie do ogrzewania pomieszczeń to pompa ciepła!
Kiedyś zdecydowanie dominowały te gruntowe. Pamiętam, jak kilkanaście lat temu odwiedzaliśmy inwestorów montujących te urządzenia. Wtedy były one jeszcze bardzo drogie. Cena instalacji u jednego inwestora przekroczyła 100 tys.! W ciągu ostatnich lat znacznie staniał ich montaż i jeszcze bardziej zaczęły zyskiwać na popularności. I to mimo ciągle stosunkowo wysokiego kosztu inwestycyjnego – w odniesieniu do powietrznych – związanego z koniecznością wykonania rozbudowanej instalacji po stronie źródła dolnego. Wiąże się to z przeprowadzeniem dosyć uciążliwych prac ziemnych na działce. Wykonuje się wtedy zagłębione w gruncie tzw. kolektory poziome lub sondy pionowe.
Mimo że pompy gruntowe są bardzo efektywne, to hitem ostatnich lat są właśnie pompy powietrzne. Ich popularność dosłownie eksplodowała. Decydując się na ich zastosowanie nie trzeba wykonywać żadnej pracochłonnej instalacji. Wystarczy wygospodarować miejsce na jednostkę zewnętrzną w pobliżu budynku. To właśnie przesądza o dużej popularności tego typu urządzeń. Montaż jest stosunkowo prosty i szybki.
Zapraszam do lektury artykułu na ten temat, integralną jego częścią jest prezentacja oferty rynkowej, obejmująca najpopularniejsze modele pomp ciepła dostępne na polskim rynku.
Ernest Jagodziński
Redaktor naczelny