Jak zaprojektować idealną kuchnię?
Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Dlatego warto zadbać, aby nie tylko dobrze się prezentowała, ale też była funkcjonalna, ergonomiczna i wykonana z dobrej jakości materiałów. Ważne jest odpowiednie rozplanowanie i zoptymalizowanie dostępnej przestrzeni, ale też zastosowanie w szafkach i szufladach systemów pomagających uporządkować akcesoria do gotowania oraz artykuły spożywcze.
Bezpieczny i wygodny wjazd na posesję
Brama wjazdowa powinna pasować do ogrodzenia, charakteru posesji, a także bryły i elewacji budynku. Przy wyborze konkretnego modelu trzeba mieć też na uwadze takie uwarunkowania jak szerokość wjazdu, jego położenie względem drogi dojazdowej oraz ukształtowanie i długość podjazdu. Ważne są wreszcie funkcje dodatkowe bramy, odpowiadające za wygodę użytkowania i bezpieczeństwo. Większość bram jest dziś wyposażona w automatykę, czyli silniki umożliwiające otwieranie i zamykanie wrót bez wychodzenia z domu czy samochodu.
Woda pod kontrolą
Kupując baterie do kuchni i łazienki, na pewno warto kierować się nie tylko ich wyglądem, ale też funkcjonalnością. Ważna jest ergonomia pracy, ale i - a może przede wszystkim - zużycie wody, którą trzeba najpierw podgrzać, a potem skanalizować. Jest to istotne zwłaszcza dziś, przy galopujących cenach energii i powszechnej świadomości dbania o środowisko naturalne. Na szczęście dostępna w sklepach armatura wyposażona jest w nowoczesne rozwiązania, zapewniające realne oszczędności.
Co na taras?
Taras z drewna jest elegancki, ponadczasowy, funkcjonalny, ekologiczny. Świetnie prezentuje się zarówno przy domu nowoczesnym, jak i utrzymanym w bardziej tradycyjnym stylu, znakomicie współgra też z zielenią ogrodu, kamieniem naturalnym i elementami małej architektury. Aby jednak drewno dobrze się prezentowało, trzeba je regularnie konserwować. Jeśli nie mamy na to czasu lub chęci, warto zastanowić się nad alternatywą w postaci tarasu z kompozytów. Materiał ten wygląda jak drewno, ale nie wymaga okresowej pielęgnacji.
Brama wjazdowa z napędem
PYTANIE CZYTELNIKA: Planuję budowę ogrodzenia i zastanawiam się nad wyborem bramy. Chcę wyposażyć ją w silnik, umożliwiający automatyczne otwieranie i zamykanie. Zastanawiam się, czy lepsza będzie brama przesuwna czy rozwierana i na jaki rodzaj napędu się zdecydować. Co brać pod uwagę przy wyborze konkretnego rozwiązania? Jakie opcje są najmniej awaryjne i nie nastręczają problemów eksploatacyjnych?
Zdobi i chroni
Ogrodzenie może pełnić wiele funkcji i mieć różny charakter. Niekiedy bywa tymczasowe, jednak po wybudowaniu domu zwykle robi się docelowy, estetyczny płot, który zapewnia nie tylko bezpieczeństwo domownikom, ale też współtworzy charakter posesji. Podpowiadamy jakie są najnowsze trendy, na co zwracać uwagę przy budowie ogrodzenia, jak najlepiej wkomponować je w otoczenie oraz jakich użyć materiałów.
Najlepsza wizytówka domu
Drzwi zewnętrzne powinny przede wszystkim dobrze się prezentować i być funkcjonalne, czyli spełniać określone parametry dotyczące izolacyjności termicznej, akustycznej i odporności na włamanie. Można zdecydować się na dowolny kolor, materiał, fakturę i dokonać wyboru między klamką a pochwytem. Możliwości jest naprawdę sporo. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy wyborze drzwi.
Dłuższe życie drewna
Co jakiś czas warto zatroszczyć się o znajdujące się w sąsiedztwie domu elementy i konstrukcje wykonane z drewna. Początek roku to odpowiedni moment, aby dokonać ich przeglądu. Natomiast wiosną i latem warto przystąpić do zabiegów konserwacyjnych, przywracających drewnu ładny wygląd, ale też zabezpieczających je na kolejne lata przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych.
Trawnik jak malowany
Wczesna wiosna, ale też koniec lata to idealny czas na zakładanie przydomowego trawnika. Możemy posiać go sami, wcześniej odpowiednio przygotowując podłoże, lub zdecydować się na trawę z rolki, która będzie wprawdzie droższa, ale po ułożeniu nie wymaga tyle pielęgnacji i od razu da pożądany efekt. Należy pamiętać, że ładny trawnik nie jest dany raz na zawsze. Dlatego powinno się regularnie poddawać go zabiegom pielęgnacyjnym. Najważniejsze spośród nich są systematyczne nawadnianie i zasilanie.
Dlaczego okucia w meblach kuchennych są takie ważne?
PYTANIE CZYTELNIKA: Jesteśmy z partnerką na etapie wyboru kuchni. Zauważyliśmy, że cena zabudowy w dużej mierze zależy od rodzaju zastosowanych zawiasów i prowadnic. Czy rzeczywiście warto wybierać te najlepsze, pochodzące od znanych producentów? Czy może lepiej zdecydować się na opcję ekonomiczną? Przecież szafki i szuflady wyposażone w tańsze systemy też chyba będą działać...? Czym kierować się wybierając okucia?
Jak wykonać ogród zimowy?
PYTANIE CZYTELNIKA: Kupiliśmy z żoną wymarzony dom z dużym ogrodem. Teraz chcielibyśmy dobudować ogród zimowy, bo mamy na taką konstrukcję miejsce. Jak zabrać się do realizacji tego pomysłu? Czy na taką dobudówkę potrzebne są jakieś zezwolenia? I wreszcie z jakich materiałów najlepiej wykonać taką oranżerię?
Kuchnia od podstaw
Połączona najczęściej z jadalnią i salonem kuchnia to serce każdego domu. Dlatego jest szczególnie ważne, aby komponowała się wizualnie z resztą pomieszczeń. Sprzęty AGD, wyposażenie, zapasy powinny zostać ukryte za zabudową, jednak dostęp do nich musi być szybki i wygodny. Planując rozkład kuchni warto postawić na funkcjonalność, estetykę, ale też sprawdzone rozwiązania, porządkujące przestrzeń oraz zapewniające płynną pracę szuflad i szafek.
Szybkie i wygodne "tynkowanie" na sucho
Płyt g-k najczęściej używa się do wykańczania wnętrz. Można pokrywać nimi ściany, sufity, skosy, ale też wykorzystywać do budowania ścianek działowych. Powierzchnię z płyt można pomalować farbą, wytapetować lub wykończyć płytkami. Łatwo i szybko się je montuje, ponadto są idealnie gładkie. Niestety są mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć niż tradycyjny tynk.
Dobra armatura
Baterie, które wybieramy do kuchni i łazienki, powinny nie tylko cechować się ładnym wyglądem, solidnym wykonaniem i wysoką kulturą pracy. Niezwykle ważne są dziś też kwestie związane z ekologią i oszczędzaniem energii. Szczególnie istotnym parametrem jest niewielkie, zoptymalizowane zużycie wody, co przekłada się także na mniejsze koszty związane z jej podgrzewaniem i odprowadzeniem do kanalizacji.
Kuchenne możliwości
Modelowa kuchnia powinna być ładna, harmonizować z wystrojem innych pomieszczeń, ale też zapewniać dobrą ergonomię i funkcjonalność. Ważna jest odpowiednia konfiguracja mebli, znajdujących się wewnątrz zabudowy systemów oraz urządzeń AGD, z których będziemy na co dzień korzystać. Jeśli uda nam się to wszystko połączyć, wówczas otrzymamy kuchnię, którą będziemy cieszyli się latami, a przygotowywanie posiłków i spędzony w niej czas staną się jednymi z najprzyjemniejszych momentów w ciągu dnia.
Tomasz Wojciuk
Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Przygodę z prasą drukowaną zaczynał w Super Expressie, z „Budujemy Dom” współpracuje od roku 2009. Lubi rozmawiać z ludźmi, podąża za nowinkami technologicznymi, zwłaszcza związanymi z branżą budowlaną i wystrojem wnętrz. Ma dar przystępnego tłumaczenia zagadnień, które mogą być skomplikowane dla laików. Aktualnie jest w trakcie budowy swojego wymarzonego domu.