Czytaj już od 1 zł
Poznaj ofertę
Zdobi i chroni Zdobi i chroni Ogrodzenie może pełnić wiele funkcji i mieć różny charakter. Niekiedy bywa tymczasowe, jednak po wybudowaniu domu zwykle robi się docelowy, estetyczny płot, który zapewnia nie tylko bezpieczeństwo domownikom, ale też współtworzy charakter posesji. Podpowiadamy jakie są najnowsze trendy, na co zwracać uwagę przy budowie ogrodzenia, jak najlepiej wkomponować je w otoczenie oraz jakich użyć materiałów.
Najlepsza wizytówka domu Najlepsza wizytówka domu Drzwi zewnętrzne powinny przede wszystkim dobrze się prezentować i być funkcjonalne, czyli spełniać określone parametry dotyczące izolacyjności termicznej, akustycznej i odporności na włamanie. Można zdecydować się na dowolny kolor, materiał, fakturę i dokonać wyboru między klamką a pochwytem. Możliwości jest naprawdę sporo. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy wyborze drzwi.
Dłuższe życie drewna Dłuższe życie drewna Co jakiś czas warto zatroszczyć się o znajdujące się w sąsiedztwie domu elementy i konstrukcje wykonane z drewna. Początek roku to odpowiedni moment, aby dokonać ich przeglądu. Natomiast wiosną i latem warto przystąpić do zabiegów konserwacyjnych, przywracających drewnu ładny wygląd, ale też zabezpieczających je na kolejne lata przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych.
Trawnik jak malowany Trawnik jak malowany Wczesna wiosna, ale też koniec lata to idealny czas na zakładanie przydomowego trawnika. Możemy posiać go sami, wcześniej odpowiednio przygotowując podłoże, lub zdecydować się na trawę z rolki, która będzie wprawdzie droższa, ale po ułożeniu nie wymaga tyle pielęgnacji i od razu da pożądany efekt. Należy pamiętać, że ładny trawnik nie jest dany raz na zawsze. Dlatego powinno się regularnie poddawać go zabiegom pielęgnacyjnym. Najważniejsze spośród nich są systematyczne nawadnianie i zasilanie.
Dlaczego okucia w meblach kuchennych są takie ważne? Dlaczego okucia w meblach kuchennych są takie ważne? PYTANIE CZYTELNIKA: Jesteśmy z partnerką na etapie wyboru kuchni. Zauważyliśmy, że cena zabudowy w dużej mierze zależy od rodzaju zastosowanych zawiasów i prowadnic. Czy rzeczywiście warto wybierać te najlepsze, pochodzące od znanych producentów? Czy może lepiej zdecydować się na opcję ekonomiczną? Przecież szafki i szuflady wyposażone w tańsze systemy też chyba będą działać...? Czym kierować się wybierając okucia?
Jak wykonać ogród zimowy? Jak wykonać ogród zimowy? PYTANIE CZYTELNIKA: Kupiliśmy z żoną wymarzony dom z dużym ogrodem. Teraz chcielibyśmy dobudować ogród zimowy, bo mamy na taką konstrukcję miejsce. Jak zabrać się do realizacji tego pomysłu? Czy na taką dobudówkę potrzebne są jakieś zezwolenia? I wreszcie z jakich materiałów najlepiej wykonać taką oranżerię?
Kuchnia od podstaw Kuchnia od podstaw Połączona najczęściej z jadalnią i salonem kuchnia to serce każdego domu. Dlatego jest szczególnie ważne, aby komponowała się wizualnie z resztą pomieszczeń. Sprzęty AGD, wyposażenie, zapasy powinny zostać ukryte za zabudową, jednak dostęp do nich musi być szybki i wygodny. Planując rozkład kuchni warto postawić na funkcjonalność, estetykę, ale też sprawdzone rozwiązania, porządkujące przestrzeń oraz zapewniające płynną pracę szuflad i szafek.
Szybkie i wygodne "tynkowanie" na sucho Szybkie i wygodne "tynkowanie" na sucho Płyt g-k najczęściej używa się do wykańczania wnętrz. Można pokrywać nimi ściany, sufity, skosy, ale też wykorzystywać do budowania ścianek działowych. Powierzchnię z płyt można pomalować farbą, wytapetować lub wykończyć płytkami. Łatwo i szybko się je montuje, ponadto są idealnie gładkie. Niestety są mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć niż tradycyjny tynk.
Dobra armatura Dobra armatura Baterie, które wybieramy do kuchni i łazienki, powinny nie tylko cechować się ładnym wyglądem, solidnym wykonaniem i wysoką kulturą pracy. Niezwykle ważne są dziś też kwestie związane z ekologią i oszczędzaniem energii. Szczególnie istotnym parametrem jest niewielkie, zoptymalizowane zużycie wody, co przekłada się także na mniejsze koszty związane z jej podgrzewaniem i odprowadzeniem do kanalizacji.
Kuchenne możliwości Kuchenne możliwości Modelowa kuchnia powinna być ładna, harmonizować z wystrojem innych pomieszczeń, ale też zapewniać dobrą ergonomię i funkcjonalność. Ważna jest odpowiednia konfiguracja mebli, znajdujących się wewnątrz zabudowy systemów oraz urządzeń AGD, z których będziemy na co dzień korzystać. Jeśli uda nam się to wszystko połączyć, wówczas otrzymamy kuchnię, którą będziemy cieszyli się latami, a przygotowywanie posiłków i spędzony w niej czas staną się jednymi z najprzyjemniejszych momentów w ciągu dnia.
Dom płotem otulony Dom płotem otulony Już podczas budowy domu powinniśmy pomyśleć o ogrodzeniu posesji, co zabezpieczy ją przed ciekawskimi, nieproszonymi gośćmi i podniesie bezpieczeństwo. Później taki tymczasowy parkan, najczęściej wykonany ze stalowej siatki, zastępuje się docelowym, już o wiele bardziej reprezentacyjnym ogrodzeniem. Powinno ono być solidne, estetyczne i dobrze wkomponowane w najbliższe otoczenie.
Dom drzwiami podzielony Dom drzwiami podzielony Jedną z podstawowych funkcji drzwi wewnętrznych jest zapewnienie domownikom prywatności poprzez wydzielenie w budynku odrębnych stref. Ale drzwi redukują też poziom hałasu i zatrzymują w pomieszczeniach ciepłe powietrze, co ma znaczenie zwłaszcza w okresie zimowym. W domach jednorodzinnych można stosować drzwi różnych typów. Poniżej odpowiadamy na pytania, które najczęściej zadają sobie inwestorzy planujący ich zakup.
Zacieniony salon pod chmurką Zacieniony salon pod chmurką Przydomowy taras, w zasadzie od wiosny do późnej jesieni, może być miejscem relaksu i spotkań towarzyskich. Aby jednak zwiększyć jego funkcjonalność, dobrze jest wykonać zadaszenie, chroniące przed słońcem, deszczem i wiatrem. Osłona taka może być zrobiona z rozmaitych materiałów, mieć bardzo różną konstrukcję i co za tym idzie - cenę. Najtańsze będą na pewno materiałowe żagle i markizy. Z kolei zadaszenia szkieletowe są wprawdzie solidniejsze, ale też bardziej wymagające konstrukcyjnie.
Wygodne i dyskretne sprzątanie Wygodne i dyskretne sprzątanie Planując budowę domu, często zastanawiamy się, jakie rozwiązania podnoszące komfort życia, w nim zastosować. Jednym z nich powinien być system centralnego odkurzania, który w przeciwieństwie do tradycyjnego urządzenia jest wygodny, cichy, bardziej efektywny i przyjazny dla alergików. Odkurzacz taki umożliwia szybsze i dokładniejsze sprzątanie, bo ma większą siłę ssącą. System nie jest bardzo drogi, jego montaż można podzielić na etapy, a często da się zainstalować go też w starszym budynku.
Komfortowa łazienka Komfortowa łazienka Jaka powinna być nowoczesna strefa kąpielowa? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Nowoczesność to na pewno przestronność, elegancja, proste, ponadczasowe wzornictwo, ale też odpowiednio dobrane sprzęty i materiały. O końcowym wyglądzie takiej przestrzeni decyduje tak naprawdę wiele czynników. Na pewno nie warto myśleć tylko o efekcie wizualnym, ale też skupić się na funkcjonalności - właściwym zlokalizowaniu prysznica, wanny czy umywalki, odpowiednim dobraniu brodzika, armatury, oświetlenia i podnoszących wygodę korzystania z łazienki dodatków.
Tomasz Wojciuk
Tomasz Wojciuk
Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Przygodę z prasą drukowaną zaczynał w Super Expressie, z „Budujemy Dom” współpracuje od roku 2009. Lubi rozmawiać z ludźmi, podąża za nowinkami technologicznymi, zwłaszcza związanymi z branżą budowlaną i wystrojem wnętrz. Ma dar przystępnego tłumaczenia zagadnień, które mogą być skomplikowane dla laików. Aktualnie jest w trakcie budowy swojego wymarzonego domu.
Zobacz wszystkich autorów