Czytaj już od 1 zł
Poznaj ofertę
Odnawiamy elektrykę Odnawiamy elektrykę Osprzęt, czyli gniazda zasilające i łączniki oświetleniowe to najbardziej wyeksponowane elementy instalacji elektrycznej. Nie tylko na nie patrzymy, ale i używamy ich wiele razy w ciągu dnia. Zwykle po kilkunastu latach decydujemy się na jego wymianę. Ta z pozoru prosta operacja często okazuje się być całkiem poważnym przedsięwzięciem.
Aluminiowa folia paroizolacyjna Aluminiowa folia paroizolacyjna PYTANIE CZYTELNIKA: Zastanawiam się czy warto zamiast zwykłej folii paroizolacyjnej użyć na poddaszu tej aluminiowej. Czym one tak naprawdę się różnią i czy rzeczywiście użycie aluminiowej zmniejsza straty ciepła?
Gazowy znaczy uniwersalny Gazowy znaczy uniwersalny Kotłem gazowym można efektywnie ogrzewać każdy budynek - mniej lub bardziej energochłonny, z grzejnikami albo podłogówką itd. Przy tym właściwy dobór urządzenia jest dość prosty, zaś jego eksploatacja nie wymaga wysiłku ze strony użytkownika. Nie znaczy to jednak, że pomiędzy kotłami nie ma istotnych różnic i możemy kupić którykolwiek z nich.
Przepis na niezależność Przepis na niezależność Jaki prąd kosztuje nas najmniej? Niewątpliwie ten, którego w ogóle nie zużyliśmy. Jednak tuż za nim jest energia pozyskiwana z własnej instalacji PV. Ideałem byłaby sytuacja, w której zaspokajałaby ona w pełni nasze potrzeby. Nie musielibyśmy wówczas kupować drogiego prądu z sieci, ani oddawać do niej jego nadmiaru. Taki program maksimum bardzo trudno jest w pełni zrealizować. Jednak możemy zrobić całkiem sporo, aby poprawić bilans zużycia własnej energii z PV.
Jaka pompa ciepła? Jaka pompa ciepła? Pompy ciepła w ciągu ostatnich kilku lat przestały być ciekawostką na rynku urządzeń grzewczych, czymś, co kupowali głównie pasjonaci. Dziś po prostu konkurują z kotłami i stały się niemal towarem masowym. Jednak nie można zapominać o tym, że to urządzenia specyficzne, o wielu szczególnych cechach. Co trzeba więc brać pod uwagę szukając pompy do ogrzewania nowego lub remontowanego budynku?
Wentylacja mechaniczna w starym domu Wentylacja mechaniczna w starym domu PYTANIE CZYTELNIKA:Mam dom z wentylacją grawitacyjną, której działanie nie do końca spełnia moje oczekiwania. Czy w takim użytkowanym i wykończonym już budynku założenie rekuperatora byłoby dobrym rozwiązaniem? Czy takie przedsięwzięcie nie jest zbyt trudne? Jeżeli zaś nie rekuperacja to może jakiś inny rodzaj wentylacji będzie tu dopuszczalny i usprawni wymianę powietrza?
Ciepło dla oszczędnych Ciepło dla oszczędnych Współczesny dom po prostu musi być energooszczędny. Inaczej rachunki za jego ogrzewanie będą potwornie wysokie. Na spadek cen paliw i energii nie mamy zaś co liczyć. Ponadto w najbliższych latach czeka nas poważna zmiana na tym rynku. Węgiel, gaz, olej zostaną bowiem obciążone wysokimi dodatkowymi opłatami (ETS 2). Co powinniśmy zrobić, żeby się do tego dostosować, tak aby rachunki utrzymać w ryzach?
Jaka oczyszczalnia przydomowa? Jaka oczyszczalnia przydomowa? Założenie przydomowej oczyszczalni ścieków to często najlepszy sposób poradzenia sobie z nieczystościami. Tym bardziej, że w praktyce jest to alternatywa przede wszystkim wobec wykonania szamba, które jest jednak nieco kłopotliwe, a przede wszystkim drogie w eksploatacji. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby w ogóle móc założyć oczyszczalnię? Ponadto warto wiedzieć czym różnią się jej poszczególne rodzaje, gdyż tak naprawdę mogą to być skrajnie różne konstrukcje.
Jaka klimatyzacja? Jaka klimatyzacja? Dawniej klimatyzatory zakładano powszechnie w dużych obiektach - biurowcach, hotelach, centrach handlowych. Obecnie trafiają one coraz częściej także do domów jednorodzinnych. Sprzyja temu przede wszystkim spadek cen samych urządzeń oraz fakt, że w wielu domach rzeczywiście trudno uzyskać komfortowe warunki bez chłodzenia powietrza.
Samochód na słońce Samochód na słońce W naszym kraju sytuacja właścicieli pojazdów elektrycznych jest pod pewnymi względami szczególnie trudna. Sieć ładowania jest bowiem słabo rozwinięta, zaś ceny na komercyjnych stacjach szybkiego ładowania są wysokie. Nic więc dziwnego, że wielu właścicieli domów jednorodzinnych jest zainteresowanych zakupem odpowiedniej ładowarki, tak aby móc ładować samochód w garażu lub na podjeździe.
Pompa dla każdego Pompa dla każdego Co powinni zrobić ci, którzy planują kupić pompę ciepła? Przede wszystkim powinni wiedzieć, jakie są najważniejsze różnice pomiędzy nimi, jak należy rozumieć ich katalogowe parametry i jak porównywać urządzenia. Pomocny w tym będzie nasz tekst i uzupełniające go zestawienie prawie 90 modeli pomp, dostępnych na polskim rynku.
Tylko z wentylatorami Tylko z wentylatorami Obecnie w domach jednorodzinnych spotyka się przede wszystkim dwa rodzaje wentylacji - grawitacyjną oraz z rekuperatorem, czyli mechaniczną z odzyskiem ciepła. Ta druga ma szereg zalet, jednak przy jej projektowaniu, wykonaniu i użytkowaniu zdarzają się mniej lub bardziej poważne błędy. O czym trzeba wiedzieć, żeby ich uniknąć?
Dobieramy grzejniki Dobieramy grzejniki Trudno znaleźć jakiś inny element instalacyjny, który występowałby w tak wielu wielkościach, wzorach, kolorach, jak grzejniki. Co najważniejsze, różnice pomiędzy nimi nie są błahe. Przeciwnie, mają wręcz zasadniczy charakter. Grzejniki charakteryzuje bowiem odmienne nie tylko wygląd i moc, lecz nawet sama zasada działania. Równocześnie nie sposób zaprzeczyć, że także różnice stylistyczne są ogromne.
Do zasilania i sterowania Do zasilania i sterowania Nie sposób wyobrazić sobie współczesnego domu bez instalacji elektrycznej, zaś instalacji bez osprzętu, czyli gniazd i łączników oświetleniowych. Przecież to osprzęt ostatecznie umożliwia korzystanie z prądu. Bez niego całość byłaby tylko bezużyteczną plątaniną przewodów. Z drugiej jednak strony, bez ułożenia odpowiedniego okablowania, w którym płynie prąd, cała reszta na nic by się nie przydała. Podpowiadamy, jak się w tym wszystkim zorientować i co koniecznie trzeba wziąć pod uwagę przy okazji budowy lub remontu.
Od studni do kranu Od studni do kranu PYTANIE CZYTELNIKA: Chcę zrobić studnię głębinową. Sąsiad z jednej strony działki już taką ma (prawie 30 m głębokości), ale narzeka na bardzo twardą wodę. Ponadto wydajność tej studni jest mała, hydrofor parę razy wyssał wodę niemal do zera. Natomiast z drugiej strony działki jest tylko domek rekreacyjny ze starą studnią z kręgów. I tam, o dziwo, woda jest miękka. Jak to możliwe na tak małym obszarze i jakiej wody mam się spodziewać u siebie? Jak wykonać studnię i instalację? Jak mam dobrać urządzenia do uzdatniania? Bo liczę się z tym, że będzie potrzebne.
Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz
Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Zobacz wszystkich autorów