Czytaj już od 1 zł
Poznaj ofertę
Fotowoltaika dla bogatych? Fotowoltaika dla bogatych? Ładowarka do samochodu elektrycznego czy magazyn energii to elementy instalacji PV postrzegane jako wyraźnie wykraczające ponad standard. Jednak coraz więcej osób się na nie decyduje. Również zapowiadane w najbliższym czasie zmiany w systemie rozliczeń za energię oraz zasadach nowej edycji programu Mój Prąd mają skłaniać prosumentów do zmiany przyzwyczajeń oraz budowania nieco innych mikroinstalacji PV. Coraz większego znaczenia nabiera przede wszystkim wykorzystywanie magazynów energii. Ci, którzy ich nie mają, mogą sporo stracić.
Jakie grzejniki? Jakie grzejniki? Grzejniki są nie tylko bardzo popularne, ale i niezwykle zróżnicowane. Z jednej strony, utrudnia to zorientowanie się w dostępnej ofercie, ale z drugiej, umożliwia dobranie takich modeli, które będą działać naprawdę dobrze w konkretnej instalacji. Wybór jednak nie jest prosty, tym bardziej że grzejniki coraz częściej muszą współpracować z niskotemperaturowymi pompami ciepła, a nie z kotłami.
Warto mieć pompę Warto mieć pompę Jakie znaczenie ma sposób ogrzewania dla wartości domu? Niebagatelne, i bynajmniej nie chodzi tylko o wysokość samych rachunków ponoszonych dziś za eksploatację. Mamy tu wiele aspektów - choćby pewność działania, uciążliwość obsługi, to jakie są jego perspektywy w kontekście unijnej polityki klimatycznej. Od kilku lat szczególne zainteresowanie wzbudzają zaś pompy ciepła. Czy w takim razie warto kupić dom ogrzewany pompą ciepła, albo zainwestować w nią, licząc na korzystniejszą cenę, w razie sprzedaży budynku?
Energia z akumulatora Energia z akumulatora Magazyn energii w instalacji PV służy tak naprawdę nie tylko do jej gromadzenia na później. Ponadto pełni rolę bufora, kompensującego krótkotrwałe różnice w wielkości produkcji energii z paneli. Tak więc w praktyce umożliwia ciągłe zasilanie różnych urządzeń wyłącznie własnym prądem. Ostatecznie dzięki niemu kupujemy znacznie mniej drogiego prądu z sieci oraz w mniejszym stopniu przekazujemy tam własny - oddawany po niekorzystnych stawkach.
Jak uniknąć pękania i odpadania gładzi? Jak uniknąć pękania i odpadania gładzi? PYTANIE CZYTELNIKA: W ramach "odświeżenia" domu planuję przemalować ściany. Czy warto zlecić przed tym ich wygładzenie? Moi znajomi mają poważne problemy z pękaniem i odparzaniem się gładzi gipsowej. Wydali niemało pieniędzy na remont obejmujący nie tylko odnowienie wnętrz, ale również ocieplenie ścian i wymianę okien. Jednak w ciągu kilku miesięcy zaczęły występować problemy z niszczejącą gładzią (najpierw w łazienkach i kuchni). Wykonawca umywa ręce i twierdzi, że przyczyną problemów jest niewydolna wentylacja. Czy ryzyko takich problemów jest rzeczywiście duże i czy w takim razie może lepiej zrezygnować z gładzi w kuchni i łazience?
Kąpiel z pompą ciepła Kąpiel z pompą ciepła W większości przypadków pompa, która ogrzewa budynek, podgrzewa też c.w.u. To jak najbardziej rozsądne, wygodne i opłacalne. Ale sposób funkcjonowania pomp i kotłów różni się tu w sposób zasadniczy, z czego znakomita większość inwestorów nie zdaje sobie sprawy. Zestaw z pompą i zasobnikiem c.w.u. trzeba zaś dobierać, kierując się szczególnymi zasadami. Trzeba je znać, żeby nie popełnić poważnych błędów.
Odnawiamy elektrykę Odnawiamy elektrykę Osprzęt, czyli gniazda zasilające i łączniki oświetleniowe to najbardziej wyeksponowane elementy instalacji elektrycznej. Nie tylko na nie patrzymy, ale i używamy ich wiele razy w ciągu dnia. Zwykle po kilkunastu latach decydujemy się na jego wymianę. Ta z pozoru prosta operacja często okazuje się być całkiem poważnym przedsięwzięciem.
Aluminiowa folia paroizolacyjna Aluminiowa folia paroizolacyjna PYTANIE CZYTELNIKA: Zastanawiam się czy warto zamiast zwykłej folii paroizolacyjnej użyć na poddaszu tej aluminiowej. Czym one tak naprawdę się różnią i czy rzeczywiście użycie aluminiowej zmniejsza straty ciepła?
Gazowy znaczy uniwersalny Gazowy znaczy uniwersalny Kotłem gazowym można efektywnie ogrzewać każdy budynek - mniej lub bardziej energochłonny, z grzejnikami albo podłogówką itd. Przy tym właściwy dobór urządzenia jest dość prosty, zaś jego eksploatacja nie wymaga wysiłku ze strony użytkownika. Nie znaczy to jednak, że pomiędzy kotłami nie ma istotnych różnic i możemy kupić którykolwiek z nich.
Przepis na niezależność Przepis na niezależność Jaki prąd kosztuje nas najmniej? Niewątpliwie ten, którego w ogóle nie zużyliśmy. Jednak tuż za nim jest energia pozyskiwana z własnej instalacji PV. Ideałem byłaby sytuacja, w której zaspokajałaby ona w pełni nasze potrzeby. Nie musielibyśmy wówczas kupować drogiego prądu z sieci, ani oddawać do niej jego nadmiaru. Taki program maksimum bardzo trudno jest w pełni zrealizować. Jednak możemy zrobić całkiem sporo, aby poprawić bilans zużycia własnej energii z PV.
Jaka pompa ciepła? Jaka pompa ciepła? Pompy ciepła w ciągu ostatnich kilku lat przestały być ciekawostką na rynku urządzeń grzewczych, czymś, co kupowali głównie pasjonaci. Dziś po prostu konkurują z kotłami i stały się niemal towarem masowym. Jednak nie można zapominać o tym, że to urządzenia specyficzne, o wielu szczególnych cechach. Co trzeba więc brać pod uwagę szukając pompy do ogrzewania nowego lub remontowanego budynku?
Wentylacja mechaniczna w starym domu Wentylacja mechaniczna w starym domu PYTANIE CZYTELNIKA:Mam dom z wentylacją grawitacyjną, której działanie nie do końca spełnia moje oczekiwania. Czy w takim użytkowanym i wykończonym już budynku założenie rekuperatora byłoby dobrym rozwiązaniem? Czy takie przedsięwzięcie nie jest zbyt trudne? Jeżeli zaś nie rekuperacja to może jakiś inny rodzaj wentylacji będzie tu dopuszczalny i usprawni wymianę powietrza?
Ciepło dla oszczędnych Ciepło dla oszczędnych Współczesny dom po prostu musi być energooszczędny. Inaczej rachunki za jego ogrzewanie będą potwornie wysokie. Na spadek cen paliw i energii nie mamy zaś co liczyć. Ponadto w najbliższych latach czeka nas poważna zmiana na tym rynku. Węgiel, gaz, olej zostaną bowiem obciążone wysokimi dodatkowymi opłatami (ETS 2). Co powinniśmy zrobić, żeby się do tego dostosować, tak aby rachunki utrzymać w ryzach?
Jaka oczyszczalnia przydomowa? Jaka oczyszczalnia przydomowa? Założenie przydomowej oczyszczalni ścieków to często najlepszy sposób poradzenia sobie z nieczystościami. Tym bardziej, że w praktyce jest to alternatywa przede wszystkim wobec wykonania szamba, które jest jednak nieco kłopotliwe, a przede wszystkim drogie w eksploatacji. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby w ogóle móc założyć oczyszczalnię? Ponadto warto wiedzieć czym różnią się jej poszczególne rodzaje, gdyż tak naprawdę mogą to być skrajnie różne konstrukcje.
Jaka klimatyzacja? Jaka klimatyzacja? Dawniej klimatyzatory zakładano powszechnie w dużych obiektach - biurowcach, hotelach, centrach handlowych. Obecnie trafiają one coraz częściej także do domów jednorodzinnych. Sprzyja temu przede wszystkim spadek cen samych urządzeń oraz fakt, że w wielu domach rzeczywiście trudno uzyskać komfortowe warunki bez chłodzenia powietrza.
Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz
Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Zobacz wszystkich autorów