Czytaj już od 1 zł
Poznaj ofertę
Jak oszczędna jest pompa ciepła? Jak oszczędna jest pompa ciepła? Pompa ciepła może zapewnić najtańsze ogrzewanie domu. Może, ale nie musi. Wszystko zależy od tego, czy będzie wysokiej jakości, czy zostanie właściwie dobrana i do jakiego budynku trafi. Jakie warunki powinna więc spełniać sama pompa, dom oraz instalacja grzewcza, żeby użytkowanie pompy było rzeczywiście tanie i efektywne?
Przeciwko wilgoci, grzybom i szkodnikom Przeciwko wilgoci, grzybom i szkodnikom Czy dom z drewna może być trwały i służyć podobnie długo jak murowany? Jak najbardziej tak, ale pod pewnymi warunkami. Użyte drewno musi być odpowiedniego gatunku oraz wysokiej jakości. Ponadto koniecznie musi zostać dobrze wysuszone, gdyż największym wrogiem elementów drewnianych jest utrzymujące się długo zawilgocenie. Wreszcie dzięki odpowiedniej impregnacji możemy dodatkowo uodpornić ten materiał na grzyby, szkodniki i wpływy atmosferyczne.
Nadeszła pora na lepsze gniazdka Nadeszła pora na lepsze gniazdka Wymiana widocznego osprzętu, czyli gniazd i łączników oświetleniowych, często okazuje się trudniejszym przedsięwzięciem, niż wyobraża to sobie przeciętny właściciel domu. Na szczęście z pomocą fachowca można przezwyciężyć wszelkie trudności techniczne. Natomiast wybór rodzajów i wzorów samego osprzętu jest tak duży, że każdy znajdzie coś odpowiedniego - zarówno, jeżeli chodzi o wygląd, jak i o cenę.
Zobacz co się dzieje Zobacz co się dzieje Podstawowe zabezpieczenia domu to solidne drzwi i okna oraz instalacja alarmowa. Jednak warto aby taki mniej lub bardziej rozbudowany system uzupełniały jeszcze kamery oraz opieka agencji ochrony. Możliwość zobaczenia tego co się dzieje na posesji i w domu jest bardzo ważna, bo dzięki temu wiemy czy faktycznie pojawiło się zagrożenie, czy jest to tylko fałszywy alarm.
Czy energooszczędnie znaczy tanio? Czy energooszczędnie znaczy tanio? Co możemy zrobić, aby w naszym domu zapewnić ciepło, nie wydać przy tym fortuny i sprostać coraz wyżej stawianym wymaganiom? Oraz co nie mniej ważne, co musimy wiedzieć, aby nie nabrać się na rzeczy tylko z pozoru zapewniające oszczędzanie energii?
Jak wybrać pompę? Jak wybrać pompę? Czym tak naprawdę różnią się poszczególne rodzaje pomp ciepła, jakie są ich najważniejsze parametry i jak w ogóle czytać i interpretować tego rodzaju dane? Na takie pytania powinien znać odpowiedź każdy, kto myśli o zakupie pompy.
Trzeba mieć prąd Trzeba mieć prąd Jeżeli w pobliżu naszej działki nie ma wodociągu, to możemy wywiercić studnię i kupić pompę z hydroforem. Gdy nie ma sieci gazowej lub ciepłowniczej, możemy używać pompy ciepła lub np. kotła na pellety. Jednak żadne z tych urządzeń nie będzie działać bez zasilania energią elektryczną. Dlatego prąd to dla właścicieli domów jednorodzinnych najważniejsze medium. Bez odpowiedniego przyłącza, instalacji rozprowadzonej po domu oraz osprzętu umożliwiającego bezpieczne i wygodne korzystanie z niej nie sposób wyobrazić sobie normalnego funkcjonowania.
Czy warto założyć kocioł kondensacyjny? Czy warto założyć kocioł kondensacyjny? Naprawdę warto wiedzieć na czym polega i w jakich warunkach zachodzi efekt kondensacji. Nie chodzi bowiem o teoretyczne rozważania, lecz o zrozumienie najważniejszych różnic pomiędzy gazowymi kotłami kondensacyjnymi i tradycyjnymi (czyli niekondensacyjnymi). Wykorzystanie tego zjawiska oznacza zaś nie tylko wyższą sprawność spalania, a więc niższe o nawet kilkanaście procent rachunki za gaz. Tak naprawdę ma bowiem bardzo poważne konsekwencje dla funkcjonowania samego kotła, optymalnego sposobu sterowania nim, ostatecznie również dla sposobu działania całej instalacji centralnego ogrzewania.
Najlepiej dobrana para? Najlepiej dobrana para? Połączenie pompa ciepła plus ogrzewanie podłogowe uważane jest za wzorcowe. Takie, w którym można wykorzystać najlepsze cechy zarówno samych pomp, jak i niskotemperaturowego ogrzewania podłogowego. Jednak cały czas musimy mieć przy tym na uwadze, że i taki układ można zaplanować i wykonać w sposób lepszy lub gorszy. Nie każda pompa będzie bowiem działać idealnie z każdym wariantem podłogówki. Ponadto trzeba uważać, aby nie przenosić na taką instalację nawyków i schematów sprawdzających się tylko w przypadku kotłów.
Jak wykonać uszczelnienie pod płytkami na tarasie i balkonie? Jak wykonać uszczelnienie pod płytkami na tarasie i balkonie? PYTANIE CZYTELNIKA: Po zaledwie dwóch sezonach zimowych płytki na tarasie i balkonie znów zaczynają odpadać, szczególnie w pobliżu krawędzi. Fugi są spękane, zaś warstwa kleju dosłownie rozsypuje się w palcach na proszek. Ponadto widzę, że fachowcy nie pokryli nim w całości płytek. Zastanawiam się czy samemu nie usunąć wszystkich płytek, starannie wykonać izolację pod nimi, przykleić je i zafugować. Chyba zaaplikowanie tego rodzaju chemii nie przekracza możliwości amatora?
Obowiązki właścicieli przydomowych oczyszczalni ścieków Obowiązki właścicieli przydomowych oczyszczalni ścieków PYTANIE CZYTELNIKA: Chciałbym założyć przydomową oczyszczalnię ścieków. W związku z tym proszę o wyjaśnienie jakie warunki trzeba wówczas spełnić i czy zawsze taka inwestycja jest dopuszczalna. Ponadto słyszałem, że pojawiły się jakieś nowe obowiązki dla właścicieli i trwają masowe kontrole szamb i oczyszczalni.
Wideodomofon zamiast domofonu lub dzwonka Wideodomofon zamiast domofonu lub dzwonka PYTANIE CZYTELNIKA: Mam już dość stary domofon przewodowy. Chciałbym go wymienić na nowszy model z kamerą czyli wideodomofon. Zacząłem przeglądać więc oferty sklepów. Okazuje się, że nowsze urządzenia oferują także wiele innych funkcji, np. możliwość obsługi przez smartfona. Zastanawia mnie jednak, czy aby móc ich używać trzeba ułożyć nowe kable? Ponadto zastanawia mnie fakt, że niektóre z nich są wręcz śmiesznie tanie. Czy tu nie kryje się jakiś haczyk i faktycznie są one w pełni funkcjonalne?
Aluminiowa folia paroizolacyjna Aluminiowa folia paroizolacyjna Zastanawiam się czy warto zamiast zwykłej folii paroizolacyjnej użyć na poddaszu tej aluminiowej. Czym one tak naprawdę się różnią i czy rzeczywiście użycie aluminiowej zmniejsza straty ciepła?
Dobór grzejników - analiza parametrów technicznych Dobór grzejników - analiza parametrów technicznych Przystępuję do budowy domu, w którym zgodnie z projektem przewidziano użycie grzejników zasilanych przez kocioł gazowy. W sypialniach mają to być zwykłe modele płytowe, w salonie kanałówki przed przeszkloną ścianą, drabinki w łazienkach. Jednak z przyłączeniem może być problem. W związku z tym zacząłem się zastanawiać nad założeniem pompy ciepła. Nie chcę jednak robić podłogówki (poza łazienkami i kuchnią), choćby ze względu na planowane ułożenie parkietu. Czy w takiej sytuacji możliwe jest założenie grzejników, których moc będzie wystarczająca niezależnie od tego jak będą zasilane?
Od studni do kranu Od studni do kranu Chcę zrobić studnię głębinową. Sąsiad z jednej strony działki już taką ma (prawie 30 m głębokości), ale narzeka na bardzo twardą wodę. Ponadto wydajność tej studni jest mała, hydrofor parę razy wyssał wodę niemal do zera. Natomiast z drugiej strony działki jest tylko domek rekreacyjny ze starą studnią z kręgów. I tam, o dziwo, woda jest miękka. Jak to możliwe na tak małym obszarze i jakiej wody mam się spodziewać u siebie? Jak wykonać studnię i instalację? Jak mam dobrać urządzenia do uzdatniania? Bo liczę się z tym, że będzie potrzebne.
Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz
Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Zobacz wszystkich autorów