Domowa infrastruktura
Dom Polski 2022
17-22 minuty
Po zakończeniu robót stanu surowego, a przed wykańczaniem, inwestorów czeka etap rozprowadzania instalacji. W budynku pojawiają się elektrycy, hydraulicy, różni instalatorzy i układają przewody, rury, kanały…, montują też rozmaite urządzenia. To etap prac niezbyt spektakularny, ale bardzo istotny dla komfortu korzystania z domu.
Po zamknięciu budynku dachem, oknami i drzwiami inwestorzy myślami są już przy robotach wykończeniowych. Wybierają kafelki, deski podłogowe, meble do kuchni, osprzęt elektryczny itd. Tymczasem przed nimi wciąż brudne roboty przy tynkach, wylewki, a jeszcze wcześniej prace instalacyjne. Instalacje układa się na ogół przed zrobieniem tynków i wylewek - bezpośrednio na murach, w warstwach podłogi, w specjalnych szachtach instalacyjnych.
Na czym inwestor powinien się skoncentrować podczas tego etapu budowy? Na właściwym zaplanowaniu kolejności robót, koordynowaniu prac różnych ekip (nie powinny sobie wzajemnie przeszkadzać) i dopilnowaniu, żeby robotnicy nie zniszczyli tego, co zrobili ci pracujący wcześniej. Równie istotne są dobre, dopasowane do potrzeb przyszłych mieszkańców schematy każdej sieci.
Projekty gotowe zawierają zwykle plany instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Jest w nich również opisany sposób ogrzewania budynku, czyli źródło ciepła i jego dystrybucja oraz we...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze