Przewody w ścianach
Dom Polski 2022
23-28 minut
Domowa instalacja elektryczna to nie tylko przewody ukryte w ścianach, ale cały szereg innych elementów - przyłącze do sieci, tablica rozdzielcza, puszki elektroinstalacyjne, osprzęt czy oświetlenie. Choć jej zaplanowanie i wykonanie to zadanie dla fachowca, inwestor powinien jak najwcześniej zdecydować, jakie urządzenia elektryczne chce mieć w domu. Od tego zależy bowiem kształt instalacji.
Trudno obecnie wyobrazić sobie dom pozbawiony zasilania elektrycznego. Każdy korzysta przecież nie tylko z oświetlenia, ale i całego szeregu odbiorników prądu - sprzętu AGD, urządzeń grzewczych czy elektroniki. Dlatego warto wiedzieć, jak powinna być zaplanowana instalacja elektryczna w domu, aby korzystanie z tych odbiorników było jak najbardziej komfortowe.
PRZYŁĄCZE DO SIECI
Jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu należy pomyśleć o przyłączeniu działki do sieci elektrycznej. Nie da się bowiem prowadzić prac bez dostępu do elektryczności (choć w ostateczności da się korzystać na budowie z agregatu prądotwórczego). Ze względu na to, że procedury w lokalnym zakładzie energetycznym mogą trwać nawet kilka miesięcy, starania o przyłączenie do sieci powinno się zacząć jak najwcześniej.
Sporządzenie projektu przyłącza - i jego późniejsze wykonanie - to zadanie dla elektryka z uprawnieniami. Jeżeli biegnie ono przez działki sąsiadów, do dokumentacji trzeba dołączyć ich zgody.
Samo przył...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze