Estetyka i komfort
Dom Polski 2022
17-22 minuty
Elementów małej architektury, które możemy umieścić w sąsiedztwie domu jest naprawdę sporo. Jedne, jak fontanna, murki, donice czy rzeźby pełnią funkcje estetyczne, uatrakcyjniając wygląd otoczenia. Inne, w postaci mebli ogrodowych, ławeczek czy altany, podnoszą komfort wypoczynku.
Zarówno wybór, jak i rozlokowanie w ogrodzie elementów małej architektury warto dobrze przemyśleć. Ważna jest spójność kolorystyczna i architektoniczna z otaczającą zielenią, a także budynkiem mieszkalnym oraz jego najbliższym sąsiedztwem - utwardzonymi ciągami komunikacyjnymi i tarasami.
Jeśli umieszczonych w ogrodzie elementów i konstrukcji będzie zbyt dużo, łatwo może wywołać to chaos i przesyt, a uzyskany efekt będzie odwrotny od zamierzonego. Dlatego też już na etapie planowania docelowego wyglądu ogrodu warto skonsultować się z architektem krajobrazu, najlepiej zlecając mu wykonanie całego projektu. Panuje zasada, aby większe, umieszczane na stałe elementy wyposażenia montować na samym początku. Następnie wykonuje się chodniki i ścieżki, a dopiero w następnej kolejności sadzi drzewa, krzewy ozdobne i sieje trawę. Elementy mobilne, jak meble ogrodowe czy mniejsze zabawki dla dzieci, można dokupić i ustawić w ogrodzie na końcu. Oczywiście z powyższą kolejnością bywa różnie i prz...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze