Solidna bariera
Dom Polski 2022
23-28 minut
Ogrodzenie stawia się na wiele lat, dlatego trzeba położyć duży nacisk na takie kwestie jak trwałość i estetyka. Oczywiście ważna jest też funkcjonalność i wygoda, zważywszy na fakt, że w skład ogrodzenia, oprócz przęseł, wchodzą co najmniej jedna brama i furtka.
Ogrodzenie stawia się przeważnie po zakończeniu budowy domu - na czas jej trwania działkę otacza zwykle tymczasowy parkan. Takie rozwiązanie jest najbardziej zalecane, ponieważ postawiona za wcześnie docelowa bariera, której koszt jest często niemały, mogłaby ulec uszkodzeniu, np. podczas transportu materiałów budowlanych.
Spośród dostępnych na rynku rozwiązań jest w czym wybierać. Można zdecydować się na lekkie ogrodzenie z siatki, albo na solidny mur, który będzie stanowił nie tylko ochronę przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów, ale także hałasem (taki wariant powinni rozważyć właściciele domów usytuowanych np. przy ruchliwej drodze). Wszystko zależy od stylu domu, otoczenia, a także gustu i zasobności portfela inwestora.
JAKIE FORMALNOŚCI?
Wzniesienie ogrodzenia nie wymaga uzyskania pozwolenia. Są jednak pewne wyjątki. Gdy ogrodzenie będzie się znajdować od strony ulicy, torów kolejowych lub innych miejsc publicznych, bądź ma być wyższe niż 2,2 m - trzeba zgłosić to w starost...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze