Znaczenie zbiornika buforowego w instalacji z pompą ciepła
Dom Polski 2022
4-5 minut
Obecnie ogrzewanie elektryczne jest najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, gdyż nie wytwarza żadnych szkodliwych substancji i cechuje się zerową emisją CO2. Kocioł elektryczny jest urządzeniem, które działa w praktycznie każdej instalacji grzewczej. Jeśli nasz wybór padnie jednak na pompę ciepła, należy dobrać pozostałe elementy instalacji grzewczej, tak, by działały poprawnie w połączeniu z niskotemperaturowym źródłem ciepła. Jakie urządzenia powinna zawierać taka instalacja i czy powinien się wśród nich znaleźć zbiornik buforowy? Eksperci KOSPEL odpowiadają.
Należy pamiętać, że pompa ciepła jest niskotemperaturowym źródłem ogrzewania, dlatego urządzenia z nią współpracujące powinny mieć możliwość efektywnego oddania ciepła do instalacji. Wymiennik ogrzewający wodę użytkową powinien mieć dużą powierzchnię grzewczą wężownicy. Stosuje się przelicznik zakładający 0,25 m² wężownicy na każdy kilowat mocy pompy. Obecnie w ofercie firmy KOSPEL znajdują się wymienniki polecane do współpracy z pompą ciepła, w tym SWPC, wymiennik o największej powierzchni grzewczej wężownicy wynoszącej 4,22 m².
Czy wiesz jakie warunki powinna spełniać kompletna instalacja w planowanym systemie grzewczym z pompą ciepła jako głównym źródłem ogrzewania?
Pompa ciepła to urządzenie, którego sposób działania jest w dużej mierze uzależniony od temperatury powietrza zewnętrznego, w momencie, kiedy temperatura powietrza jest skrajnie niska, urządzenie załącza dogrzewanie elektryczne. Oczywiście jest to sytuacja, która w naszym klimacie występuje obecnie zaledwie kilk...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze