Trwałe i ciepłe
Dom Polski 2022
29-37 minut
Jak niemal każde rozwiązanie w budownictwie, wybór rodzaju ścian zewnętrznych to wynik kompromisu między właściwościami użytkowymi, tempem budowy, estetyką, kosztami czy eksploatacji. Sami musimy określić, na czym najbardziej nam zależy. Obecnie cechą najczęściej braną pod uwagę przy wyborze konstrukcji ścian zewnętrznych jest ich ciepłochronność.
Od tego, w jaki sposób i z jakich materiałów wykonane będą ściany, zależeć będzie nie tylko ich trwałość, ciepłochronność i komfort mieszkania w domu. Dobór technologii i budulców ma również duży wpływ na czas realizacji i koszty całej inwestycji. Nie bez znaczenia są też względy estetyczne - w końcu ściany, a dokładniej elewacja, to element, który od razu rzuca się w oczy.
WŁAŚCIWOŚCI ŚCIAN ZEWNĘTRZNYCH
Zanim przystąpimy do charakterystyki konkretnych materiałów i technologii, sprawdźmy, jakie są najważniejsze właściwości ścian zewnętrznych.
Wytrzymałość. Ściany muszą przenosić różne obciążenia - stropu, dachu, ciężaru własnego, a także parcia wiatru. Powstające obciążenia bez problemu znoszą materiały lekkie i porowate, takie jak beton komórkowy i ceramika poryzowana. Materiały o większej wytrzymałości (np. żelbet) stosuje się w miejscach, gdzie obciążenia są rozłożone na małą powierzchnię. W ten sposób wykonuje się często wąskie filary międzyokienne. Ponadto materiały używane d...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze