W instalacjach domowych tkwi ogromny potencjał do zmniejszenia stałych kosztów eksploatacyjnych. Niemniej ważne jednak jest podwyższenie komfortu użytkowania domu. Największy wpływ na bilans energetyczny budynku ma instalacja wentylacyjna i grzewcza. Warto zastanowić się nad zastosowaniem wentylacji nawiewno-wywiewnej z rekuperatorem. Jest to rozwiązanie standardowe w każdym nowoczesnym i energooszczędnym domu. Osobnej analizy wymaga decyzja o sposobie ogrzewania.
Wybierając system grzewczy, warto znaleźć kompromis pomiędzy skutecznością, wygodą a ceną poszczególnych rozwiązań. Jeżeli do działki doprowadzony jest gaz ziemny lepiej wybrać gazowy kocioł kondensacyjny, zamiast droższej inwestycyjnie gruntowej pompy ciepła. W razie dostępności rządowych lub samorządowych programów dopłat do konkretnych instalacji, należy wziąć to pod uwagę. Ale najpierw trzeba dokładnie sprawdzić opłacalność i tzw. czas zwrotu inwestycji. Ostatnio bardzo zyskały na popularności ogniwa fotowoltaiczne oraz pompy ciepła. O obu tych zagadnieniach piszemy w tym numerze.
Nie każdy dom musi koniecznie mieć zainstalowane wszystkie nowinki technologiczne. Warto jednak dokładnie skalkulować opłacalność niektórych nowoczesnych rozwiązań. Proponujemy przeprowadzenie analizy opłacalności poszczególnych rozwiązań dla konkretnego budynku. Warto też zastanowić się nad instalacjami, które nie przekładają się bezpośrednio na koszty utrzymania domu, ale podnoszą jakość mieszkania w nim, a co za tym idzie jego wartość. Zaliczamy do nich – centralne odkurzanie, systemy przeciwoblodzeniowe, instalacje alarmowe i inteligentne, funkcjonalny nowoczesny osprzęt elektroinstalacyjny czy stacje uzdatniania wody i zagospodarowanie wody deszczowej.
Instalacje domowe – to bardzo ważne zagadnienie, więc wymaga oddzielnego potraktowania. Dlatego tematykę tę postanowiliśmy omówić w tym specjalnym wydaniu miesięcznika Budujemy Dom.
Zapraszam do lektury
Ernest Jagodziński