Płyny do instalacji solarnych i pomp ciepła Ergolid
Nowoczesne Instalacje 2022
4-5 minut
Kolektory słoneczne i pompy ciepła od lat cieszą się dużą popularnością wśród inwestorów. Zainstalowanie takich źródeł energii wiąże się z poważnymi nakładami finansowymi, ale w dłuższej perspektywie czasowej przynosi wymierne korzyści ekonomiczne. Nie bez znaczenia jest również aspekt ekologiczny takiej inwestycji, ponieważ zarówno kolektory słoneczne, jak i pompy należą do czystych źródeł ciepła, czyli nieprodukujących gazów cieplarnianych.
Aby instalacja solarna czy pompa ciepła służyły przez długie lata, warto zadbać o płyn, który obecny jest w instalacji, bo od niego w dużym stopniu zależy sprawność układu w dłuższym okresie działania. Glikol wykorzystywany w ogrzewnictwie spełniać musi bardzo wysokie wymagania. Powinien być czynnikiem stabilnym chemicznie, po to aby zabezpieczyć układ m.in. przed korozją, odkładaniem się osadów i rozwojem życia biologicznego.
Ze względu na zwiększoną korozyjność (znacznie wyższą od wody) w pompach ciepła oraz innych instalacjach nie stosuje się czystego technicznego glikolu. Powinien on zawierać liczne dodatki uszlachetniające, które znacząco poprawiają warunki użytkowania instalacji.
Ze względu na aspekty ekologiczne najczęściej jako medium transmitujące ciepło w instalacjach solarnych stosuje się płyn na bazie glikolu propylenowego.
Wchodzący w jego skład zestaw precyzyjnie dobranych dodatków uszlachetniających (inhibitory korozji, środki antypienne, biobójcze i barwniki) zapew...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze