Droga dymu
Nowoczesne Instalacje 2022
9-16 minut
W większości polskich domów jest jakiś kocioł, kominek albo piec. Żeby odprowadzić z nich dym i spaliny, niezbędny jest komin. Do niedawna powstawały one głównie w tradycyjny sposób, jako murowane z cegły. Obecnie zdecydowanie bardziej popularne są kominy systemowe - ze stali lub ceramiki. Który z nich wybrać?
Tradycyjne kominy z cegły mają sporo wad. Zajmują dużo miejsca, są ciężkie (wymagają oparcia na solidnym fundamencie), a do ich wykonania trzeba zatrudnić doświadczoną ekipę. Znalezienie takich fachowców jest coraz trudniejsze, a trzeba pamiętać, że wszelkie niedoróbki na etapie budowy będą skutkowały nieprawidłowościami podczas eksploatacji.
Ale o tym, że kominy z cegły tracą na popularności, decyduje przede wszystkim to, że nie są one uniwersalne. Można je stosować tylko wtedy, gdy źródłem ciepła jest kominek lub kocioł zasypowy bez podajnika. Nie zaleca się wznoszenia komina murowanego w przypadku urządzeń z podajnikiem, ponieważ w takich kotłach temperatura spalin jest dużo niższa i może dochodzić do kondensacji pary wodnej ze spalin, na co tego rodzaju kominy są nieodporne. Dużą ilością pary wodnej i jeszcze niższą temperaturą charakteryzują się spaliny wydzielane przez kotły gazowe i olejowe. A ponieważ kotły z podajnikiem i gazowe stanowią dziś znaczący odsetek sprzedawanych ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze