Czytaj już od 1 zł
Poznaj ofertę
O Budowaniu Nikt Ci Tak Nie Opowie 2023
O Budowaniu Nikt Ci Tak Nie Opowie 2023
Kup ten numer
Redaktor naczelny poleca

„O Budowaniu” to numer specjalny miesięcznika „Budujemy Dom”. Tych z Państwa, którzy zdecydowali się na budowę i potrzebują jeszcze więcej wiedzy, zapraszam do lektury tego magazynu.

W strukturach „Budujemy Dom” działa unikalny na polskim rynku – Klub Budujących Dom (KBD). Wszystkim inwestorom polecam przystąpienie do niego (budujemydom.pl/kbd). Członkowie KBD otrzymują bezpłatnie kolejne wydania, przez cały okres budowy domu, w zamian odpowiadają na ankiety. W ten sposób redakcja pozyskuje informacje statystyczne o poziomie cen wykonawców, preferencjach budujących, znajomości marek budowlanych, itp.

Zapraszam do lektury tego wyjątkowego numeru specjalnego „O Budowaniu”, a także do regularnego czytania największego magazynu budowlanego w Polsce – „Budujemy Dom”.

Zapraszam do lektury,
Ernest Jagodziński
Redaktor naczelny

RozwińZwiń
Okna, osłony okienne, drzwi, bramy garażowe
Okna, osłony okienne, drzwi, bramy garażowe Inwestor: - Dzień dobry. Aby zamknąć stan surowy, dom trzeba wyposażyć w stolarkę, a w garażu zamontować bramę. Od czego zaczniemy?
Okna, osłony okienne, drzwi, bramy garażowe
Okna, osłony okienne, drzwi, bramy garażowe
Jak maksymalnie ograniczyć straty ciepła w domu? Trójwarstwowy montaż okien powoli staje się standardem w energooszczędnym budownictwie w Polsce. Jest to jeden z kluczowych elementów strategii firmy Soudal, która jako pierwsza wprowadziła na rynek technologię szczelnego montażu stolarki otworowej - Soudal Window System diametralnie ograniczający straty ciepła w domu. Eksperci Soudal poszli jednak o krok dalej proponując Soudal Window Installation - system do ciepłego montażu okien w warstwie termoizolacji, certyfikowany przez prestiżowy Passive House Institute.
Jak maksymalnie ograniczyć straty ciepła w domu?
Jak maksymalnie ograniczyć straty ciepła w domu?
Pomagamy w termomodernizacji. Od wyceny po dotacje Inwestycje budowlane to nie tylko stawianie nowych budynków, ale także termomodernizowanie już istniejących. W Polsce większość domów jednorodzinnych wymaga kompleksowej termomodernizacji. U źródeł tych działań leżą potrzeby związane z rosnącymi cenami energii cieplnej oraz deficyt surowców pozwalających na jej produkcję. Temat renowacji budynków wywołuje duże zainteresowanie społeczne. Wobec rosnących kosztów ogrzewania, niezależnie od źródła ciepła, skutecznym sposobem na ciepły dom i oszczędność energii jest wymiana okien, drzwi zewnętrznych i bramy garażowej. Ostatecznie nie chodzi tu wyłącznie o koszty ogrzewania. Niezależnie od wieku, dla każdego z nas najważniejsze jest zdrowie, codzienny komfort życia i użytkowania domu, a także troska o przyszłe pokolenia.
Pomagamy w termomodernizacji. Od wyceny po dotacje
Pomagamy w termomodernizacji. Od wyceny po dotacje
Pompy ciepła
Jak dobrać pompę ciepła, by dom był energooszczędny? Zainteresowanie pompami ciepła, jako najbardziej ekonomicznym źródłem ogrzewania domu, wzrasta w naszym kraju z każdym miesiącem. Ze względu na podwyżki cen surowców oraz materiałów opałowych, zakup tych urządzeń rozważają obecni i przyszli właściciele domów. Przed inwestycją należy jednak dobrać pompę ciepła tak, aby jej moc była dostosowana do potrzeb budynku i najwydajniej współpracowała z instalacją grzewczą.
Jak dobrać pompę ciepła, by dom był energooszczędny?
Jak dobrać pompę ciepła, by dom był energooszczędny?
Pompy ciepła Inwestor: - Dzień dobry, bardzo dużo mówi się ostatnio o rosnących kosztach energii. Wiele osób szuka sposobów na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Czy stąd bierze się popularność pomp ciepła?
Pompy ciepła
Pompy ciepła
Która pompa ciepła jest najbardziej opłacalna w nowym budownictwie, a która przy modernizacji? Pompa ciepła to dobre rozwiązanie zarówno do budynków nowych, jak i modernizowanych. Warto jednak zwrócić uwagę na pewne różnice, które mogą być istotne podczas wyboru sprzętu. Dlatego też istotna jest analiza wydajności oraz energooszczędności takich urządzeń, jak pompy powietrzne split oraz monoblok, a także gruntowe pompy ciepła.
Która pompa ciepła jest najbardziej opłacalna w nowym budownictwie, a która przy modernizacji?
Która pompa ciepła jest najbardziej opłacalna w nowym budownictwie, a która przy modernizacji?
Najnowsze pompy ciepła NIBE z ekologicznymi czynnikami chłodniczymi R290 oraz R32 Niekorzystne zmiany klimatyczne, coraz większe zanieczyszczenie powietrza są faktem, tak jak faktem są również kurczące się zasoby naturalne i ich gwałtownie rosnące ceny. W tej sytuacji konieczne stają się działania w kierunku ograniczenia wydobycia paliw kopalnych - na rzecz pozyskiwania energii odnawialnej. Najlepszą odpowiedzią na te wyzwania są pompy ciepła, które aż 80% energii pozyskują z natury (powietrza, gruntu itp.).
Najnowsze pompy ciepła NIBE z ekologicznymi czynnikami chłodniczymi R290 oraz R32
Najnowsze pompy ciepła NIBE z ekologicznymi czynnikami chłodniczymi R290 oraz R32
Airmax 3. generacji - najwyższa wydajność i ponadczasowy design Airmax3 to najnowsza generacja powietrznych pomp ciepła do nowych i modernizowanych budynków. Nowy Airmax3 łączy zaawansowaną technologię i wyjątkową wydajność z ponadczasowym designem i klasyczną formą. To najbardziej ekologiczna w historii pompa ciepła do c.o. Galmet. Już podczas pierwszej prezentacji w Polsce została nagrodzona Medalem Targów ENEX 2022 oraz Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich INSTALACJE 2022. To wyjątkowo udana premiera Galmet.
Airmax 3. generacji - najwyższa wydajność i ponadczasowy design
Airmax 3. generacji - najwyższa wydajność i ponadczasowy design
Porady
Jakie zalety ma przydomowa oczyszczalnia ścieków? Niedługo zacznę budowę domu. Niestety, moja działka nie jest podłączona do sieci kanalizacyjnej. Co zrobić w takiej sytuacji? Przecież muszę gdzieś odprowadzać ścieki. Większość sąsiadów ma szambo, ale może warto rozważyć budowę przydomowej oczyszczalni? Czy takie rozwiązanie ma więcej zalet?
Jakie zalety ma przydomowa oczyszczalnia ścieków?
Jakie zalety ma przydomowa oczyszczalnia ścieków?
Kocioł elektryczny jako alternatywne ogrzewanie Na tani ekogroszek nie ma co liczyć, o ile w ogóle będzie jakikolwiek, dlatego szukamy alternatywy. Czy mając duży dom (250 m2), ogrzewany piecem na ekogroszek, warto zamontować kocioł elektryczny? Czy sprawdzi się przynajmniej jako drugie, alternatywne źródło ciepła? Na domu założona jest instalacja fotowoltaiczna, stąd taki pomysł. Zastanawia mnie też, dlaczego kotły elektryczne mają tak niską klasę energetyczną (zaledwie D). Czy to znaczy, że one źle gospodarują pobieranym prądem?
Kocioł elektryczny jako alternatywne ogrzewanie
Kocioł elektryczny jako alternatywne ogrzewanie
Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe podjazdu i schodów Jestem na początku budowy i zastanawiam się, czy nie pokusić się o założenie ogrzewania przeciwoblodzeniowego na schodach i podjeździe. Tym bardziej, że zjazd do garażu będzie lekko zagłębiony. Takie ogrzewanie mamy założone w firmie, w której pracuję i w czasie mrozów super się sprawdza. Czy ten pomysł ma sens, a jeśli tak, to na co zwrócić uwagę przy jego realizacji?
Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe podjazdu i schodów
Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe podjazdu i schodów
Oświetlenie zewnętrzne Czy kupowanie lamp solarnych do oświetlenia ogrodu to dobry pomysł? Oświetlenie zewnętrzne Janusz Werner
Oświetlenie zewnętrzne
Oświetlenie zewnętrzne
Janusz Werner
Bezpieczeństwo pożarowe na poddaszu W jaki sposób zabezpieczyć poddasze przed zagrożeniami pożarowymi? Bezpieczeństwo pożarowe na poddaszu Janusz Werner
Bezpieczeństwo pożarowe na poddaszu
Bezpieczeństwo pożarowe na poddaszu
Janusz Werner
Wylewki podłogowe anhydrytowe Planuję w całym domu ogrzewanie podłogowe, naczytałam się na temat wylewek i sama nie wiem. Wiele przemawia za anhydrytem - lepiej otula rurki, dobrze się poziomuje, zdania są jednak podzielone. Co radzicie?
Wylewki podłogowe anhydrytowe
Wylewki podłogowe anhydrytowe
Czy warto założyć grzejniki kanałowe? Zastanawiam się, czy w pobliżu przeszklonych drzwi balkonowych w sypialniach na piętrze oraz na dole przy tarasie nie założyć grzejników kanałowych. Na zwykłe grzejniki nie bardzo jest miejsce. Natomiast z podłogówką byłby problem, bo chciałbym mieć na podłogach naturalne, zdrowe materiały - prawdziwe drewno, dywan z owczej wełny itp. Według jakich zasad montuje się i w ogóle dobiera takie grzejniki do nowego domu? Czy są wystarczająco skuteczne? I czy to prawda, że przy tarasie zawsze gromadzi się w nich brud?
Czy warto założyć grzejniki kanałowe?
Czy warto założyć grzejniki kanałowe?
Łączniki dotykowe Rozważam montaż łączników dotykowych z uwagi na ich nowoczesny charakter. Nie jest to jednak najtańsze rozwiązanie. Jakie są zalety takiego osprzętu? Czy można go montować w przypadku tradycyjnej instalacji elektrycznej i w typowych puszkach?
Łączniki dotykowe
Łączniki dotykowe
Zadaszenie tarasu Kilka lat temu powiększyłem taras od strony ogrodu. Obecnie ma on 7 m szerokości i 5 m długości (35 m2). Jest to taras na gruncie wyłożony płytami betonowymi. Do tej pory latem rozstawialiśmy na nim duży parasol, ale podczas wichury został uszkodzony. Teraz chciałbym wykonać stałe zadaszenie, chroniące od deszczu i słońca. Jaką konstrukcję takiego daszku wybrać i jakim materiałem go przykryć, żeby był trwały, odporny na deszcz, wiatr i intensywne słońce?
Zadaszenie tarasu
Zadaszenie tarasu
Czy można zamienić materiały ścienne? Przygotowuję się do budowy domu i mam problem z wyborem materiału, z którego mają być wykonane ściany. W projekcie jest ceramika, ale murarz, którego chcę zatrudnić, proponuje zamianę na beton komórkowy. To ponoć materiał, z którego się szybciej buduje. Jestem laikiem w tych sprawach - przeczytałem tylko, że budulce te różnią się znacznie pod względem wytrzymałości. Czy mogę zastosować inny materiał niż wymieniony w projekcie?
Czy można zamienić materiały ścienne?
Czy można zamienić materiały ścienne?
Sterowanie bramą ogrodzeniową Jestem na etapie podjęcia decyzji odnośnie rodzaju bramy wjazdowej i wyposażenia jej od razu w odpowiedni napęd. Ponieważ wjazd jest dość szeroki i długi, zastanawiam się nad bramą rozwieraną. Otwarte skrzydła nie przeszkadzałyby w komunikacji. Żona obstaje przy wersji przesuwnej, bo takie - wg niej - są bardziej nowoczesne. Zależnie od wybranego wariantu, jakie parametry powinien mieć dobry automat do bramy i jakie funkcje sterowania zapewniać?
Sterowanie bramą ogrodzeniową
Sterowanie bramą ogrodzeniową
O Budowaniu Nikt Ci Tak Nie Opowie 2023
O Budowaniu Nikt Ci Tak Nie Opowie 2023
Spis treści
Fundamenty, ściany, stropy
Jaki styropian wybrać - Austrotherm Premium czy Therma? Fundamenty, ściany, stropy
Elewacje
Elewacje
Dachy, pokrycia, rynny
Dachy, pokrycia, rynny
Okna, osłony okienne, drzwi, bramy garażowe
Pomagamy w termomodernizacji. Od wyceny po dotacje Jak maksymalnie ograniczyć straty ciepła w domu? Okna, osłony okienne, drzwi, bramy garażowe
Woda w domu
Woda w domu
Ogrzewanie
Ogrzewanie
Pompy ciepła
Airmax 3. generacji - najwyższa wydajność i ponadczasowy design Najnowsze pompy ciepła NIBE z ekologicznymi czynnikami chłodniczymi R290 oraz R32 Która pompa ciepła jest najbardziej opłacalna w nowym budownictwie, a która przy modernizacji? Pompy ciepła Jak dobrać pompę ciepła, by dom był energooszczędny?
Grzejniki i ogrzewanie podłogowe
Elektryczne ogrzewanie podłogowe samoregulujące czy stałooporowe? Elektryczne ogrzewanie podłogowe samoregulujące czy stałooporowe? Grzejniki i ogrzewanie podłogowe
Panele fotowoltaiczne
Panele fotowoltaiczne
Kolektory słoneczne
Kolektory słoneczne
Wentylacja z rekuperatorem i klimatyzacja
Wentylacja z rekuperatorem i klimatyzacja
Instalacje elektryczne i teletechniczne
Instalacje elektryczne i teletechniczne
Osprzęt elektroinstalacyjny i oświetlenie
Osprzęt elektroinstalacyjny i oświetlenie
Zabezpieczenie domu
Zabezpieczenie domu
Instalacje inteligentne
Instalacja inteligentna
Porady
Sterowanie bramą ogrodzeniową Czy można zamienić materiały ścienne? Zadaszenie tarasu Łączniki dotykowe Czy warto założyć grzejniki kanałowe? Wylewki podłogowe anhydrytowe Bezpieczeństwo pożarowe na poddaszu Oświetlenie zewnętrzne Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe podjazdu i schodów Kocioł elektryczny jako alternatywne ogrzewanie Jakie zalety ma przydomowa oczyszczalnia ścieków?