1
Na tej platformie możesz przeczytać wszystkie treści z aktualnego, oraz archiwalnych numerów BudujemyDom

Fundamenty, ściany, stropy

Fundamenty, ściany, stropy
FUNDAMENTY Inwestor: - Dzień dobry, chciałbym porozmawiać o kluczowych elementach konstrukcyjnych domu - o fundamentach, ścianach i stropach. Zacznijmy od podstawy każdego budynku. O czym powinienem pamiętać, planując fundamenty?
Jaki styropian wybrać - Austrotherm Premium czy Therma?
Ceny energii stale rosną. Nieocieplony dach, ściany i piwnica powodują niekontrolowaną utratę ciepła, którą nawet w 70% można wyeliminować. Dlatego pamiętaj, że płyty styropianowe stanowią jedynie ok. 15% kosztów ocieplenia, więc wybierz świadomie, aby Twój wydatek przyniósł Ci maksymalne oszczędności.

Elewacje

Elewacje
Inwestor: - Dzień dobry, chciałbym porozmawiać o materiałach, które można zastosować do wykończenia elewacji. Rozwiązań jest tak dużo, że trudno zdecydować się na konkretne. Czym kierować się przy planowaniu sposobu wykończenia ścian zewnętrznych?
Budujemy Dom
14,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!

Dachy, pokrycia, rynny

Dachy, pokrycia, rynny
Inwestor: - Dzień dobry, tym razem chciałbym porozmawiać o dachu. To jeden z najważniejszych elementów domu, prawda?
Jak maksymalnie ograniczyć straty ciepła w domu?
Trójwarstwowy montaż okien powoli staje się standardem w energooszczędnym budownictwie w Polsce. Jest to jeden z kluczowych elementów strategii firmy Soudal, która jako pierwsza wprowadziła na rynek technologię szczelnego montażu stolarki otworowej - Soudal Window System diametralnie ograniczający straty ciepła w domu. Eksperci Soudal poszli jednak o krok dalej proponując Soudal Window Installation - system do ciepłego montażu okien w warstwie termoizolacji, certyfikowany przez prestiżowy Passive House Institute.
Okna, osłony okienne, drzwi, bramy garażowe
Inwestor: - Dzień dobry. Aby zamknąć stan surowy, dom trzeba wyposażyć w stolarkę, a w garażu zamontować bramę. Od czego zaczniemy?
Pomagamy w termomodernizacji. Od wyceny po dotacje
Inwestycje budowlane to nie tylko stawianie nowych budynków, ale także termomodernizowanie już istniejących. W Polsce większość domów jednorodzinnych wymaga kompleksowej termomodernizacji. U źródeł tych działań leżą potrzeby związane z rosnącymi cenami energii cieplnej oraz deficyt surowców pozwalających na jej produkcję. Temat renowacji budynków wywołuje duże zainteresowanie społeczne. Wobec rosnących kosztów ogrzewania, niezależnie od źródła ciepła, skutecznym sposobem na ciepły dom i oszczędność energii jest wymiana okien, drzwi zewnętrznych i bramy garażowej. Ostatecznie nie chodzi tu wyłącznie o koszty ogrzewania. Niezależnie od wieku, dla każdego z nas najważniejsze jest zdrowie, codzienny komfort życia i użytkowania domu, a także troska o przyszłe pokolenia.
Woda w domu
Inwestor: - Dzień dobry, porozmawiajmy o wodzie w domu. Jak ją pozyskać? Z tego, co się orientuję, można ją czerpać z wodociągu albo z własnej studni. Jakie są zalety i wady obu wariantów?
Ogrzewanie
Inwestor: - Dzień dobry, dzisiaj chciałbym porozmawiać o ogrzewaniu. To chyba najważniejsza z domowych instalacji. A przy tym wydaje mi się, że akurat w tej kwestii ostatnio bardzo dużo się zmieniło.
Airmax 3. generacji - najwyższa wydajność i ponadczasowy design
Airmax3 to najnowsza generacja powietrznych pomp ciepła do nowych i modernizowanych budynków. Nowy Airmax3 łączy zaawansowaną technologię i wyjątkową wydajność z ponadczasowym designem i klasyczną formą. To najbardziej ekologiczna w historii pompa ciepła do c.o. Galmet. Już podczas pierwszej prezentacji w Polsce została nagrodzona Medalem Targów ENEX 2022 oraz Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich INSTALACJE 2022. To wyjątkowo udana premiera Galmet.
Jak dobrać pompę ciepła, by dom był energooszczędny?
Zainteresowanie pompami ciepła, jako najbardziej ekonomicznym źródłem ogrzewania domu, wzrasta w naszym kraju z każdym miesiącem. Ze względu na podwyżki cen surowców oraz materiałów opałowych, zakup tych urządzeń rozważają obecni i przyszli właściciele domów. Przed inwestycją należy jednak dobrać pompę ciepła tak, aby jej moc była dostosowana do potrzeb budynku i najwydajniej współpracowała z instalacją grzewczą.
Która pompa ciepła jest najbardziej opłacalna w nowym budownictwie, a która przy modernizacji?
Pompa ciepła to dobre rozwiązanie zarówno do budynków nowych, jak i modernizowanych. Warto jednak zwrócić uwagę na pewne różnice, które mogą być istotne podczas wyboru sprzętu. Dlatego też istotna jest analiza wydajności oraz energooszczędności takich urządzeń, jak pompy powietrzne split oraz monoblok, a także gruntowe pompy ciepła.
Najnowsze pompy ciepła NIBE z ekologicznymi czynnikami chłodniczymi R290 oraz R32
Niekorzystne zmiany klimatyczne, coraz większe zanieczyszczenie powietrza są faktem, tak jak faktem są również kurczące się zasoby naturalne i ich gwałtownie rosnące ceny. W tej sytuacji konieczne stają się działania w kierunku ograniczenia wydobycia paliw kopalnych - na rzecz pozyskiwania energii odnawialnej. Najlepszą odpowiedzią na te wyzwania są pompy ciepła, które aż 80% energii pozyskują z natury (powietrza, gruntu itp.).
Elektryczne ogrzewanie podłogowe samoregulujące czy stałooporowe?
Systemy samoregulujące ze względu na bardziej zaawansowaną technologię są rozwiązaniem droższym. W jakich sytuacjach rodzaj przewodu ma znaczenie?
Elektryczne ogrzewanie podłogowe samoregulujące czy stałooporowe?
Systemy samoregulujące ze względu na bardziej zaawansowaną technologię są rozwiązaniem droższym. W jakich sytuacjach rodzaj przewodu ma znaczenie?
Grzejniki i ogrzewanie podłogowe
GRZEJNIKI Inwestor: - Dzień dobry, chciałbym kontynuować temat ogrzewania domu. Rozmawialiśmy już o źródłach ciepła, teraz czas na sposoby jego rozprowadzania po budynku. Zacznijmy może od bardziej tradycyjnego rozwiązania, czyli od grzejników. Jakie są ich zalety?
Panele fotowoltaiczne
Inwestor: - Dzień dobry! Dzisiaj chciałbym porozmawiać o panelach PV. Mógłbym na początek prosić o wyjaśnienie, czym się one różnią od kolektorów słonecznych, bo przecież wyglądają podobnie.
Kolektory słoneczne
Inwestor: - Dzień dobry, kontynuując temat nowoczesnych źródeł energii, chciałbym porozmawiać o kolektorach słonecznych. Któż nie chciałby korzystać z darmowej energii?
Wentylacja z rekuperatorem i klimatyzacja
Inwestor: - Dzień dobry, wszyscy wiemy, że jakość powietrza we wnętrzach przekłada się na nasze samopoczucie. Nieodpowiednia jakość i ilość świeżego powietrza może wywoływać różnego rodzaju dolegliwości. Dlatego tak ważne jest zapewnienie w domu skutecznego systemu wymiany powietrza. Jak się to realizuje w praktyce?
Instalacje elektryczne i teletechniczne
Inwestor: - Dzień dobry, porozmawiajmy o instalacjach elektrycznych i teletechnicznych. Wiem, że nie obędzie się bez nich w domu, ale nie mam pojęcia, jak się do tego tematu zabrać.
Osprzęt elektroinstalacyjny i oświetlenie
Inwestor: - Dzień dobry, poprzednio rozmawialiśmy o instalacji elektrycznej, więc teraz czas na elementy, które znajdują na jej końcu, czyli osprzęt elektroinstalacyjny i oświetlenie. Już pobieżna orientacja w temacie wystarczy, żeby stwierdzić, że stosowany obecnie osprzęt znacznie różni się od tego tego montowanego przed laty.
Zabezpieczenie domu
Inwestor: - Dzień dobry, dziś chciałbym porozmawiać o zabezpieczeniu domu. Zauważyłem, że instalacja alarmowa jest obecnie standardem w budynkach jednorodzinnych. Zdaje się, że liczba włamań spada, ale i tak większość właścicieli domów woli dmuchać na zimne.
Instalacja inteligentna
Inwestor: - Dzień dobry, kolejny temat, który chciałbym poruszyć, to instalacje inteligentne. Czy warto zastosować w domu takie rozwiązanie?
Bezpieczeństwo pożarowe na poddaszu
W jaki sposób zabezpieczyć poddasze przed zagrożeniami pożarowymi?
Man icon Janusz Werner
Czy można zamienić materiały ścienne?
Przygotowuję się do budowy domu i mam problem z wyborem materiału, z którego mają być wykonane ściany. W projekcie jest ceramika, ale murarz, którego chcę zatrudnić, proponuje zamianę na beton komórkowy. To ponoć materiał, z którego się szybciej buduje. Jestem laikiem w tych sprawach - przeczytałem tylko, że budulce te różnią się znacznie pod względem wytrzymałości. Czy mogę zastosować inny materiał niż wymieniony w projekcie?
Czy warto założyć grzejniki kanałowe?
Zastanawiam się, czy w pobliżu przeszklonych drzwi balkonowych w sypialniach na piętrze oraz na dole przy tarasie nie założyć grzejników kanałowych. Na zwykłe grzejniki nie bardzo jest miejsce. Natomiast z podłogówką byłby problem, bo chciałbym mieć na podłogach naturalne, zdrowe materiały - prawdziwe drewno, dywan z owczej wełny itp. Według jakich zasad montuje się i w ogóle dobiera takie grzejniki do nowego domu? Czy są wystarczająco skuteczne? I czy to prawda, że przy tarasie zawsze gromadzi się w nich brud?
Jakie zalety ma przydomowa oczyszczalnia ścieków?
Niedługo zacznę budowę domu. Niestety, moja działka nie jest podłączona do sieci kanalizacyjnej. Co zrobić w takiej sytuacji? Przecież muszę gdzieś odprowadzać ścieki. Większość sąsiadów ma szambo, ale może warto rozważyć budowę przydomowej oczyszczalni? Czy takie rozwiązanie ma więcej zalet?
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT