Czytaj już od 1 zł
Poznaj ofertę
Coraz bardziej potrzebna Coraz bardziej potrzebna Trend jest niestety czytelny. Średnie temperatury powietrza wzrastają, więc lata są coraz gorętsze. W pomieszczeniach z dużymi przeszkleniami od południa i na użytkowych poddaszach z oknami dachowymi zbyt ciepło robi się już późną wiosną. Gdy latem przychodzą fale upałów, bez klimatyzacji nie da się z nich komfortowo korzystać - ani wydajnie pracować, ani odpoczywać nocą.
Białe mury Białe mury W naszym kraju dominuje technologia murowana, a na rynku materiałów ściennych królują dwa produkty: pustaki ceramiczne i bloczki z betonu komórkowego. Z danych sprzedażowych wynika, że to właśnie beton komórkowy jest przez inwestorów wybierany najchętniej.
Nie śpij, bo cię okradną - historia z życia wzięta Nie śpij, bo cię okradną - historia z życia wzięta We wszystkich gminach w Polsce powinny właśnie trwać prace nad planami ogólnymi. To nowe narzędzie planistyczne, które zastąpi studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Plany ogólne mają m.in. zapobiegać nadmiernemu rozlewaniu się zabudowy - budowaniu domów i osiedli w szczerym polu. Cel jest słuszny, ale w praktyce może się okazać, że w wielu wypadkach plany odbiorą ludziom możliwość budowania się na działkach, otoczonych domami i kupionych za duże pieniądze.
Co tu się dzieje? Co tu się dzieje? Kiedyś dach to była więźba i pokrycie. I tyle wystarczało, bo pod nim był tylko nieużytkowy strych. Dziś zamiast strychów mamy użytkowe poddasza, więc dachy mają bardziej skomplikowaną budowę i całkiem nowe zadania. Żeby mogły się z nich wywiązać, potrzebne są nowoczesne i nieznane wcześniej materiały budowlane, m.in. folie i membrany dachowe.
Czy warto mieć alarm? Czy warto mieć alarm? Odpowiedzi na pytanie postawione w tytule szuka większość inwestorów. Dla mnie, z każdym kolejnym rokiem, jest ona coraz bardziej oczywista. Bo czy warto wydać kilka tysięcy złotych, żeby chronić własny spokój i dom, który kosztował setki tysięcy? Wielu budujących mówi: "nam nawet nie ma co ukraść" - ale przecież zniszczenie choćby okna czy telewizora to często strata większa, niż koszt alarmu.
Pochwal się łazienką Pochwal się łazienką Czym łazienka modna różni się od tej, w której myliśmy się kiedyś? Oczywiście wzornictwem - wielkością i fakturami okładzin ściennych, formami i kolorami ceramiki oraz armatury. Ale zmiany są bardziej zasadnicze - we współczesnej łazience nie ma rur prowadzonych po ścianach czy widocznych przyłączy. Wszystko jest ukryte, a dzięki temu elegantsze i bardziej funkcjonalne.
Segregacja odpadów budowlanych Segregacja odpadów budowlanych PYTANIE CZYTELNIKA: Remontuję dom. Czy w związku z nowymi przepisami mam segregować odpady budowlane?
Dachówka na elewacji domu Dachówka na elewacji domu Spodobał mi się dom z elewacją z dachówki. Jak się ją wykonuje? Czy to trwałe rozwiązanie?
Izolacja nakrokwiowa Izolacja nakrokwiowa Mam dach skośny z położonym gontem bitumicznym. Czy jest możliwość docieplenia takiego dachu? Nie mam poddasza i nie chcę tego robić od środka budynku - mam ładne drewno na skosach i nie chcę go zrywać.
Posadzka żywiczna w garażu Posadzka żywiczna w garażu Czy ktoś samodzielnie robił żywiczną posadzkę w garażu? Patrząc na instrukcje w necie, nie jest to jakieś skomplikowane.
Pellet drzewny Pellet drzewny Ile kosztuje pellet drzewny? Jakie są rodzaje pelletów?
Skąd wziąć pieniądze? Skąd wziąć pieniądze? Nowy, wykończony, wolnostojący dom z działką to wydatek zwykle przekraczający milion zł. Tak dziś wygląda rzeczywistość. Taniej da się kupić segment, albo coś starego do remontu. Koszty można obniżyć budując samemu, ale nie każdy ma wystarczające umiejętności, siłę, czy po prostu czas. Skąd zatem wziąć pieniądze na taką inwestycję? Z banku.
Decyzje wielkiej wagi Decyzje wielkiej wagi Wybór działki i projektu domu to decyzje wielkiej wagi, często na całe życie. Dobrze jest mieć tego świadomość. Od lokalizacji działki zależy, ile życia spędzicie w samochodzie, jak długo będziecie dojeżdżać (lub nie) do pracy, a wasze dzieci do szkoły. Im prostszy i mniejszy dom, tym tańsza budowa i utrzymanie, ale z drugiej strony, żeby się kiedyś nie okazało, że tych paru metrów kwadratowych to jednak brakuje.
To do roboty! To do roboty! Ten etap prac to dla wielu kwintesencja budowania. Najpierw wykopy pod fundamenty, potem murowanie ścian, zalewanie stropów, stawianie więźby. Sprawna ekipa w kilka miesięcy wyczaruje na pustej działce dom, do którego będziemy mogli wejść. I sprawdzić, czy salon nie jest za mały, co widać przez okno w kuchni, ile kroków jest z sypialni do łazienki.
Domowa infrastruktura Domowa infrastruktura Rozprowadzanie instalacji to nie jest szczególnie spektakularny etap budowy. Nie ma tu szybkich zmian, jak przy stanie surowym i nie jest tak ładnie, jak po wykończeniach. Ale nie dajcie się zmylić, co do znaczenia tego etapu prac. To od instalacji, czyli od domowej infrastruktury zależy, czy będzie się wam tu wygodnie i ekonomicznie mieszkać.
Janusz Werner
Janusz Werner
Dziennikarz z przeszło 25-letnim doświadczeniem w mediach drukowanych i elektronicznych. W Budujemy Dom od blisko dekady. Na budowach bywa tak często, jak w redakcji. Autor tekstów poradnikowych i publicystycznych, także porad prawnych. Nadąża za zmianami w największych programach pomocowych dla inwestorów indywidualnych: w Czystym Powietrzu, Moim Prądzie, Mojej Wodzie...
Zobacz wszystkich autorów