Czytaj już od 1 zł
Poznaj ofertę
Solidna strona dachu Solidna strona dachu Dach to nie tylko pokrycie. Ta widoczna i najbardziej interesująca inwestora część dachu, jest tylko jedną z trzech warstw, które go tworzą. Pod pokryciem mamy jeszcze podkład i konstrukcję. Podkład (razem z pokryciem) odpowiada za szczelność dachu, konstrukcja za jego stabilność i bezpieczeństwo domowników.
Co na dach? Co na dach? W poprzednim tekście omówiliśmy spodnie warstwy dachu, czyli konstrukcję i podkład. Teraz zajmiemy się tym, co naprawdę interesuje inwestorów, czyli pokryciem. Jego wybór to jedna z bardziej emocjonujących, budowlanych decyzji - blacha czy dachówka? Jaki wzór - tradycyjny czy nowoczesny? Jaki kolor, bo tych do wyboru jest przecież bez liku. Razem z pokryciem dobieramy orynnowanie.
Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym PYTANIE CZYTELNIKA: Mam działkę i decyzję o warunkach zabudowy, ale nie zacząłem się budować. Słyszałem, że gminy mają przyjmować jakieś plany ogólne - czy moja wuzetka straci ważność?
Dachówka na elewacji domu Dachówka na elewacji domu PYTANIE CZYTELNIKA: Spodobał mi się dom z elewacją z dachówki. Jak się ją wykonuje? Czy to trwałe rozwiązanie?
Fala renowacji Fala renowacji Jest już całkowicie jasne, że od ocieplania budynków nie ma ucieczki. Powszechną termomodernizację wymuszą unijne przepisy, tzw. dyrektywa budynkowa. Bez solidnej termoizolacji starszych domów, także jednorodzinnych, nie ma szans na osiągnięcie przez Unię Europejską neutralności klimatycznej w roku 2050. Przyjrzyjmy się zatem stosowanym w budownictwie materiałom ociepleniowym.
Gdzie się ukryć? Gdzie się ukryć? Wojna za wschodnią granicą wzbudza strach. Telewizje pokazują, że w ukraińskich miastach i miasteczkach wyją syreny, a ludzie kryją się w piwnicach albo w metrze. U nas prawie nikt nie wie, gdzie w okolicy jest jakiś schron. I czy w ogóle jest? Polska od dziesięcioleci nie inwestuje w tego typu infrastrukturę, a większości z nas na myśl o schronie przed oczami staje zasypany śmieciami, post-zimnowojenny bunkier.
Smaczna i zdrowa Smaczna i zdrowa Uzdatnianie wody to jej oczyszczanie, usuwanie substancji niepożądanych albo występujących w zbyt dużej ilości. Trzeba przy tym zauważyć, że woda z wodociągów spełnia normy i uzdatnianie służy wyłącznie poprawieniu niektórych jej parametrów, np. smaku. Inaczej jest z wodą ze studni - ta bez oczyszczania na ogół nie nadaje się do spożycia.
Światło i ciepło Światło i ciepło Okna wpuszczają do budynku naturalne światło. Tym współczesnym doszło jeszcze jedno, równie ważne zadanie - mają zatrzymać w domu ciepło. Dziś najważniejsza jest bowiem energooszczędność. Na tym polu okna wspomagają osłony okienne, np. zewnętrzne rolety, które m.in. chronią przed mrozem i upałem. A ponieważ jesteśmy coraz wygodniejsi, stolarkę wyposaża się w automatykę.
Połączenie pompy ciepła z grzejnikami Połączenie pompy ciepła z grzejnikami PYTANIE CZYTELNIKA: Czy są na forum osoby, które mają w domu pompę ciepła i grzejniki? Czy to się sprawdza?
Program Czyste Powietrze - nowe zasady Program Czyste Powietrze - nowe zasady PYTANIE CZYTELNIKA: Dostałam dzisiaj sms-a o takiej treści: "Twój wniosek z 25 lipca 2023 został zweryfikowany pozytywnie. Wypłata nastąpi natychmiast po otrzymaniu środków. WFOŚiGW". Czy program Czyste Powietrze nadal działa? Czy dostanę pieniądze?
Bez zakamarków Bez zakamarków Co jest dziś modne w łazience? Czy da się odpowiedzieć na to pytanie, nie zajmując się łazienkowym designem? Tak, wystarczy wskazać rozwiązania funkcjonalne, kiedyś w łazienkach niespotykane, a dziś pożądane. Widzę takie przynajmniej trzy - stelaże podtynkowe, kabiny walk-in z odpływami liniowymi i płytki w dużych formatach. Wszystkie służą naszej wygodzie - dzięki nim łazienki łatwiej sprzątać i bardziej komfortowo się z nich korzysta.
Wynalazki na dachu Wynalazki na dachu Są takie materiały budowlane, które budowlańcom z pokolenia naszych dziadków nawet się nie śniły. A na współczesnej budowie nie da się bez nich obejść. Należą do nich folie i membrany dachowe, wykorzystywane w domach ze spadzistym dachem. Od razu zauważmy ważny fakt: membrana dachowa bardziej przypomina nowoczesne tkaniny, z których produkuje się turystyczną odzież i plecaki, niż typową folię.
Posadzka żywiczna w garażu Posadzka żywiczna w garażu PYTANIE CZYTELNIKA: Czy ktoś samodzielnie robił żywiczną posadzkę w garażu? Patrząc na instrukcje w necie, nie jest to jakieś skomplikowane.
Zagospodarowanie wody deszczowej Zagospodarowanie wody deszczowej PYTANIE CZYTELNIKA: Czy w tym roku będzie można dostać dopłatę do zbiorników na deszczówkę? Czy będzie program Moja Woda 2024?
Inaczej się nie da Inaczej się nie da Nowe domy, stawiane zgodnie z Warunkami Technicznymi 2021, już są energooszczędne. Prawo budowlane określa bowiem m.in. dopuszczalne współczynniki przenikania ciepła U przegród zewnętrznych, z czego bezpośrednio wynika, jak musi być ocieplona np. ściana o konkretnej konstrukcji. W przypadku budynków starszych, ich ocieplenie wymuszą unijne przepisy. W grudniu ubiegłego roku Parlament Europejski i Rada UE porozumiały się co do nowelizacji tzw. dyrektywy budynkowej.
Janusz Werner
Janusz Werner
Dziennikarz z przeszło 25-letnim doświadczeniem w mediach drukowanych i elektronicznych. W Budujemy Dom od blisko dekady. Na budowach bywa tak często, jak w redakcji. Autor tekstów poradnikowych i publicystycznych, także porad prawnych. Nadąża za zmianami w największych programach pomocowych dla inwestorów indywidualnych: w Czystym Powietrzu, Moim Prądzie, Mojej Wodzie...
Zobacz wszystkich autorów