Pierwsza pomoc
Stało się. Wezbrana rzeka wdarła się do naszego domu i wypełniła go szlamem i śmieciami. W śmierdzące śmieci zmieniły się też zalane rzeczy i meble. Po opadnięciu wody i otarciu łez, trzeba szuflą usuwać to błoto. Zanim jednak zabierzemy się za sprzątanie, oceńmy stan budynku i przygotujmy materiały dla ubezpieczyciela. Z finansową pomocą przychodzi też państwo.
Instalacje zalane - dzwoń po fachowców
Dom został zalany przez powódź. Czy po zejściu wody można tak po prostu włączyć prąd i korzystać z gazu? Co z wodą i kanalizacją? Jak postępować z zalanymi urządzeniami grzewczymi - kotłem, pompą ciepła? Wyjaśniamy wątpliwości i przestrzegamy - bezpieczeństwo przede wszystkim!
Ze światłem bezpieczniej
Złodzieje nie lubią światła - taka informacja pojawia się w policyjnych poradach dla osób obawiających się włamania. To prawda, na ogół przestępcy wolą pozostać niewidoczni. Oświetlenie na zewnątrz domu zwiększa nasze bezpieczeństwo także w inny sposób - na podświetlonej ścieżce czy schodach trudniej się wywrócić i zrobić sobie krzywdę.
Dom z klocków
Najpopularniejszą technologią wznoszenia domów jest u nas murowanie, to wiedzą wszyscy. Alternatywą zawsze były domy drewniane, które dziś buduje się także z prefabrykatów. Prefabrykacja zyskuje zwolenników, bo pozwala na znaczne skrócenie budowy i czyni ją bardziej przewidywalną. Domy jednorodzinne stawiane są przeważnie z prefabrykatów drewnianych i kremzytowych.
Bez poślizgu
Instalacje antyoblodzeniowe montuje się dla bezpieczeństwa i wygody. Dla bezpieczeństwa, ponieważ na śliskiej nawierzchni łatwo o upadek i złamanie. Dla wygody, bo usuwanie śniegu i lodu ze schodów i podjazdów jest uciążliwe. Szczególnie wtedy, gdy trzeba wstać wcześnie rano i dłuższy czas rozgarniać zaspy, żeby w ogóle wyjechać z podwórka.
Jesienne porządki
Jesień to pora zbierania ostatnich plonów - jabłek, marchwi, i co tam jeszcze udało się wyhodować - i czas sprzątania. Grabienia liści, przesadzania, ostatniego cięcia trawy, wycinania uschniętych i połamanych gałęzi. Mając przy domu ogródek, choćby maleńki, musimy mieć też narzędzia. Bez szpadla, grabi, sekatora, sprzętu do koszenia się nie obejdzie.
Oswoić pompę ciepła
Pompa ciepła ma ogrzewać dom tanio i ekologicznie. Do zalet tego urządzenia grzewczego przekonało się już wielu inwestorów, ale dla innych to wciąż nowość. W dodatku wzbudzająca sporo kontrowersji - a to rachunki za prąd stają się rachunkami grozy, a to słychać, że w wybuchu pompy ktoś zginął. Czy to oznacza, że pomp ciepła trzeba się obawiać? Zdecydowanie nie, to dobre i nowoczesne źródło ciepła.
Woda w domu
Jakie kwestie związane z wodą musimy rozstrzygnąć w przypadku domu? Po pierwsze - skąd ją weźmiemy. Wodę można bowiem pobierać z publicznego wodociągu lub z własnej studni. Po drugie - czy jej jakość jest wystarczająca. Ta ze studni zwykle bez uzdatniania nie nadaje się do spożycia. I na koniec - gdzie odprowadzimy wodę zużytą, czyli ścieki: do kanalizacji, szamba czy przydomowej oczyszczalni.
Podkreśl wejście
Brama garażowa i drzwi wejściowe należą do grupy stolarki otworowej. Podobnie jak okna, mają chronić przed ucieczką ciepła i włamywaczami. Drzwi powinny też izolować akustycznie. Do tego i one, i brama garażowa mają się dobrze prezentować - modne jest wybieranie produktów z jednej linii stylistycznej. Albo wręcz przeciwnie - różnych, ale brama garażowa "chowa się" wówczas w elewacji.
Jakich okien chcą Polacy?
Fachowcy mówią, że najważniejszym parametrem stolarki okiennej jest jej izolacyjność termiczna, co przekłada się na energooszczędność. Budujący nowe domy chcieliby przeszkleń możliwie dużych. Z badań wynika jednak, że kluczowym kryterium wyboru okien wciąż pozostaje cena.
Zewnętrzna strefa wypoczynku
Chyba każdy lubi posiedzieć na tarasie z kawą, zjeść tam śniadanie, zdrzemnąć się na leżaku. Właśnie dlatego zewnętrzna strefa wypoczynku stała się dla właścicieli domów równie ważna, jak salon z komfortową kanapą. Dwadzieścia parę lat temu taras był przeważnie betonową płytą, obłożoną płytkami. Dziś tarasy na gruncie buduje się z kostki lub płyt z betonu czy kamienia, z drewna, albo desek z kompozytu.
Zamiast szamba
Z każdego domu trzeba odprowadzić ścieki. Przyłączenie go do kanalizacji to rozwiązanie najwygodniejsze, ale często niemożliwe. Szambo, choć proste w montażu, w obsłudze jest drogie i uciążliwe. Alternatywą może być przydomowa oczyszczalnia ścieków - bardziej kosztowna na etapie inwestycji, ale tańsza i mniej angażująca w eksploatacji.
Najpierw ocieplamy
Termomodernizacja to różne działania, służące zmniejszeniu zużycia energii cieplnej. Najważniejsze z nich to docieplenie przegród, wymiana stolarki, wymiana lub modernizacja systemu grzewczego. W tym numerze termomodernizacji poświęcimy trzy teksty - w pierwszym zajmiemy się ociepleniem domu, w kolejnym stolarką, w ostatnim modernizacją ogrzewania.
Okna z dopłatą
Jak już ustaliliśmy, żeby obniżyć rachunki za ogrzewanie, trzeba ocieplić dom i wymienić stolarkę. Remonty mają ułatwić dopłaty z programu Czyste Powietrze, który przewiduje dofinansowanie również do wymiany okien. Żeby je dostać, trzeba spełnić dwa podstawowe wymogi - nowe okna muszą być zgodne z Warunkami Technicznymi 2021, a źródło ciepła dopuszczone przez program Czyste Powietrze.
Mniejszy wybór
Usunięcie kopciucha, czyli bezklasowego, wszystkopalnego kotła, to podstawowy warunek uzyskania wsparcia z programu Czyste Powietrze. Gdy program ruszał, kopciucha można było zastąpić ekologicznym kotłem na węgiel, albo nowoczesnym kotłem gazowym. Unijne przepisy wyeliminują je jednak z rynku, a inwestorom - nieco uproszczając - pozostanie wybór między pompą ciepła, kotłem na drewno/pellet i ogrzewaniem elektrycznym.
Janusz Werner
Dziennikarz z przeszło 25-letnim doświadczeniem w mediach drukowanych i elektronicznych. W Budujemy Dom od blisko dekady.
Na budowach bywa tak często, jak w redakcji. Autor tekstów poradnikowych i publicystycznych, także porad prawnych.
Nadąża za zmianami w największych programach pomocowych dla inwestorów indywidualnych: w Czystym Powietrzu, Moim Prądzie, Mojej Wodzie...