Czytaj już od 1 zł
Poznaj ofertę
Zamiast szamba Zamiast szamba Z każdego domu trzeba odprowadzić ścieki. Przyłączenie go do kanalizacji to rozwiązanie najwygodniejsze, ale często niemożliwe. Szambo, choć proste w montażu, w obsłudze jest drogie i uciążliwe. Alternatywą może być przydomowa oczyszczalnia ścieków - bardziej kosztowna na etapie inwestycji, ale tańsza i mniej angażująca w eksploatacji.
Najpierw ocieplamy Najpierw ocieplamy Termomodernizacja to różne działania, służące zmniejszeniu zużycia energii cieplnej. Najważniejsze z nich to docieplenie przegród, wymiana stolarki, wymiana lub modernizacja systemu grzewczego. W tym numerze termomodernizacji poświęcimy trzy teksty - w pierwszym zajmiemy się ociepleniem domu, w kolejnym stolarką, w ostatnim modernizacją ogrzewania.
Okna z dopłatą Okna z dopłatą Jak już ustaliliśmy, żeby obniżyć rachunki za ogrzewanie, trzeba ocieplić dom i wymienić stolarkę. Remonty mają ułatwić dopłaty z programu Czyste Powietrze, który przewiduje dofinansowanie również do wymiany okien. Żeby je dostać, trzeba spełnić dwa podstawowe wymogi - nowe okna muszą być zgodne z Warunkami Technicznymi 2021, a źródło ciepła dopuszczone przez program Czyste Powietrze.
Mniejszy wybór Mniejszy wybór Usunięcie kopciucha, czyli bezklasowego, wszystkopalnego kotła, to podstawowy warunek uzyskania wsparcia z programu Czyste Powietrze. Gdy program ruszał, kopciucha można było zastąpić ekologicznym kotłem na węgiel, albo nowoczesnym kotłem gazowym. Unijne przepisy wyeliminują je jednak z rynku, a inwestorom - nieco uproszczając - pozostanie wybór między pompą ciepła, kotłem na drewno/pellet i ogrzewaniem elektrycznym.
Alarm, czyli co? Alarm, czyli co? Podstawowe elementy systemu alarmowego to centrala, czujki, manipulator i sygnalizator. Znajdziemy je w każdym alarmie, najprostszym i skomplikowanym. W instalacji rozbudowanej elementów jest więcej, pojawiają się też dodatkowe, np. przyciski antynapadowe, czy czujki montowane na zewnątrz.
Coraz bardziej smart Coraz bardziej smart Wielu z nas nie pamięta świata bez smartfonów. Współczesny człowiek prawie nie wypuszcza z ręki telefonu z ekranem - za jego pomocą kontaktuje się z innymi, załatwia sprawy, włącza i wyłącza rozmaite urządzenia. Dom też chciałby obsługiwać w ten sposób. I to możliwe - zdalnie można sterować mechaniczną wentylacją, ogrzewaniem, alarmem, oświetleniem, mnóstwem sprzętów - w zasadzie całym domem.
Czy warto postawić na drewno? Czy warto postawić na drewno? Technologia murowana jest u nas zdecydowanie najpopularniejsza, ale wygląda na to, że domy drewniane wracają do łask. Są ekologiczne, szybko się je stawia, wprowadzić można się w kilka miesięcy od rozpoczęcia budowy - to przekonuje inwestorów. Co ważne, takie domy bez problemu spełniają wyśrubowane wymogi prawa budowlanego dotyczące izolacyjności cieplnej. Choć żeby tak było, drewniana ściana musi zostać ocieplona.
Sposób na upał Sposób na upał Jak wiemy, średnia temperatura wzrasta i klimat się ociepla. Lata mamy coraz gorętsze, z upałami powyżej 35°C. W tym roku nie będzie inaczej. A w pomieszczeniach z dużymi przeszkleniami od południa i na użytkowych poddaszach gorąco jest nawet wtedy, gdy temperatura na zewnątrz nie bije rekordów. Dlatego klimatyzator staje się standardowym wyposażeniem domów jednorodzinnych.
Izolacja nakrokwiowa Izolacja nakrokwiowa PYTANIE CZYTELNIKA: Mam dach skośny z położonym gontem bitumicznym. Czy jest możliwość docieplenia takiego dachu? Nie mam poddasza i nie chcę tego robić od środka budynku - mam ładne drewno na skosach i nie chcę go zrywać.
Solidna strona dachu Solidna strona dachu Dach to nie tylko pokrycie. Ta widoczna i najbardziej interesująca inwestora część dachu, jest tylko jedną z trzech warstw, które go tworzą. Pod pokryciem mamy jeszcze podkład i konstrukcję. Podkład (razem z pokryciem) odpowiada za szczelność dachu, konstrukcja za jego stabilność i bezpieczeństwo domowników.
Co na dach? Co na dach? W poprzednim tekście omówiliśmy spodnie warstwy dachu, czyli konstrukcję i podkład. Teraz zajmiemy się tym, co naprawdę interesuje inwestorów, czyli pokryciem. Jego wybór to jedna z bardziej emocjonujących, budowlanych decyzji - blacha czy dachówka? Jaki wzór - tradycyjny czy nowoczesny? Jaki kolor, bo tych do wyboru jest przecież bez liku. Razem z pokryciem dobieramy orynnowanie.
Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym PYTANIE CZYTELNIKA: Mam działkę i decyzję o warunkach zabudowy, ale nie zacząłem się budować. Słyszałem, że gminy mają przyjmować jakieś plany ogólne - czy moja wuzetka straci ważność?
Dachówka na elewacji domu Dachówka na elewacji domu PYTANIE CZYTELNIKA: Spodobał mi się dom z elewacją z dachówki. Jak się ją wykonuje? Czy to trwałe rozwiązanie?
Fala renowacji Fala renowacji Jest już całkowicie jasne, że od ocieplania budynków nie ma ucieczki. Powszechną termomodernizację wymuszą unijne przepisy, tzw. dyrektywa budynkowa. Bez solidnej termoizolacji starszych domów, także jednorodzinnych, nie ma szans na osiągnięcie przez Unię Europejską neutralności klimatycznej w roku 2050. Przyjrzyjmy się zatem stosowanym w budownictwie materiałom ociepleniowym.
Gdzie się ukryć? Gdzie się ukryć? Wojna za wschodnią granicą wzbudza strach. Telewizje pokazują, że w ukraińskich miastach i miasteczkach wyją syreny, a ludzie kryją się w piwnicach albo w metrze. U nas prawie nikt nie wie, gdzie w okolicy jest jakiś schron. I czy w ogóle jest? Polska od dziesięcioleci nie inwestuje w tego typu infrastrukturę, a większości z nas na myśl o schronie przed oczami staje zasypany śmieciami, post-zimnowojenny bunkier.
Janusz Werner
Janusz Werner
Dziennikarz z przeszło 25-letnim doświadczeniem w mediach drukowanych i elektronicznych. W Budujemy Dom od blisko dekady. Na budowach bywa tak często, jak w redakcji. Autor tekstów poradnikowych i publicystycznych, także porad prawnych. Nadąża za zmianami w największych programach pomocowych dla inwestorów indywidualnych: w Czystym Powietrzu, Moim Prądzie, Mojej Wodzie...
Zobacz wszystkich autorów