Czytaj już od 1 zł
Poznaj ofertę
Gdzie się ukryć? Gdzie się ukryć? Wojna za wschodnią granicą wzbudza strach. Telewizje pokazują, że w ukraińskich miastach i miasteczkach wyją syreny, a ludzie kryją się w piwnicach albo w metrze. U nas prawie nikt nie wie, gdzie w okolicy jest jakiś schron. I czy w ogóle jest? Polska od dziesięcioleci nie inwestuje w tego typu infrastrukturę, a większości z nas na myśl o schronie przed oczami staje zasypany śmieciami, post-zimnowojenny bunkier.
Smaczna i zdrowa Smaczna i zdrowa Uzdatnianie wody to jej oczyszczanie, usuwanie substancji niepożądanych albo występujących w zbyt dużej ilości. Trzeba przy tym zauważyć, że woda z wodociągów spełnia normy i uzdatnianie służy wyłącznie poprawieniu niektórych jej parametrów, np. smaku. Inaczej jest z wodą ze studni - ta bez oczyszczania na ogół nie nadaje się do spożycia.
Światło i ciepło Światło i ciepło Okna wpuszczają do budynku naturalne światło. Tym współczesnym doszło jeszcze jedno, równie ważne zadanie - mają zatrzymać w domu ciepło. Dziś najważniejsza jest bowiem energooszczędność. Na tym polu okna wspomagają osłony okienne, np. zewnętrzne rolety, które m.in. chronią przed mrozem i upałem. A ponieważ jesteśmy coraz wygodniejsi, stolarkę wyposaża się w automatykę.
Połączenie pompy ciepła z grzejnikami Połączenie pompy ciepła z grzejnikami PYTANIE CZYTELNIKA: Czy są na forum osoby, które mają w domu pompę ciepła i grzejniki? Czy to się sprawdza?
Program Czyste Powietrze - nowe zasady Program Czyste Powietrze - nowe zasady PYTANIE CZYTELNIKA: Dostałam dzisiaj sms-a o takiej treści: "Twój wniosek z 25 lipca 2023 został zweryfikowany pozytywnie. Wypłata nastąpi natychmiast po otrzymaniu środków. WFOŚiGW". Czy program Czyste Powietrze nadal działa? Czy dostanę pieniądze?
Bez zakamarków Bez zakamarków Co jest dziś modne w łazience? Czy da się odpowiedzieć na to pytanie, nie zajmując się łazienkowym designem? Tak, wystarczy wskazać rozwiązania funkcjonalne, kiedyś w łazienkach niespotykane, a dziś pożądane. Widzę takie przynajmniej trzy - stelaże podtynkowe, kabiny walk-in z odpływami liniowymi i płytki w dużych formatach. Wszystkie służą naszej wygodzie - dzięki nim łazienki łatwiej sprzątać i bardziej komfortowo się z nich korzysta.
Wynalazki na dachu Wynalazki na dachu Są takie materiały budowlane, które budowlańcom z pokolenia naszych dziadków nawet się nie śniły. A na współczesnej budowie nie da się bez nich obejść. Należą do nich folie i membrany dachowe, wykorzystywane w domach ze spadzistym dachem. Od razu zauważmy ważny fakt: membrana dachowa bardziej przypomina nowoczesne tkaniny, z których produkuje się turystyczną odzież i plecaki, niż typową folię.
Posadzka żywiczna w garażu Posadzka żywiczna w garażu PYTANIE CZYTELNIKA: Czy ktoś samodzielnie robił żywiczną posadzkę w garażu? Patrząc na instrukcje w necie, nie jest to jakieś skomplikowane.
Zagospodarowanie wody deszczowej Zagospodarowanie wody deszczowej PYTANIE CZYTELNIKA: Czy w tym roku będzie można dostać dopłatę do zbiorników na deszczówkę? Czy będzie program Moja Woda 2024?
Inaczej się nie da Inaczej się nie da Nowe domy, stawiane zgodnie z Warunkami Technicznymi 2021, już są energooszczędne. Prawo budowlane określa bowiem m.in. dopuszczalne współczynniki przenikania ciepła U przegród zewnętrznych, z czego bezpośrednio wynika, jak musi być ocieplona np. ściana o konkretnej konstrukcji. W przypadku budynków starszych, ich ocieplenie wymuszą unijne przepisy. W grudniu ubiegłego roku Parlament Europejski i Rada UE porozumiały się co do nowelizacji tzw. dyrektywy budynkowej.
Duże pieniądze Duże pieniądze Budowa domu to ogromny wydatek. Jeśli przyjmiemy, że koszt wybudowania 1 m2 przekracza 6 tys. zł, to za 100-metrowy dom trzeba zapłacić przeszło 600 tys. zł. Do tego należy doliczyć zakup działki, przyłącza, ogrodzenie itd. Przy przeciętnych zarobkach bez kredytu się nie obędzie. W bajki o tym, że dom można zbudować za 200 tys., albo samemu, lepiej nie wierzyć.
Wszystko po staremu Wszystko po staremu Ta część przewodnika dla inwestora rozpoczynającego budowę domu ma pomóc w przygotowaniu się do tego przedsięwzięcia. Inwestor znajdzie tu odpowiedzi na pytania dotyczące wyboru działki i projektu domu. Oraz informacje o przepisach prawa budowlanego, którym podlega proces budowy. Warto się z nimi zapoznać, bo poprzedni rząd zapowiadał istotne zmiany, np. możliwość budowy domów dowolnej wielkości bez pozwolenia. Było o nich bardzo głośno, ale ostatecznie tych przepisów nie przyjęto.
Stan surowy Stan surowy To na tym etapie budowy efekty są najbardziej spektakularne. Na pustej działce, czasami w polu - nawet przy najbardziej czasochłonnej technologii murowanej - po kilku tygodniach robót stoją ściany, a po kilku miesiącach możemy mieć zadaszony dom. Do którego da się wejść, ocenić wielkość pomieszczeń, widoki z okien itp. Po zamontowaniu stolarki i ociepleniu ścian, z zewnątrz budynek wygląda jakby był gotowy.
Rury i przewody Rury i przewody Po zakończeniu robót stanu surowego w domu rozprowadzane są instalacje. Gdy chodzi o elektryczną, wodną i kanalizacyjną, to przez kilka ostatnich lat nie zmieniło się tu zbyt wiele. Za to w przypadku instalacji grzewczej i źródła ciepła, jesteśmy na etapie rewolucji, za którą trudno nadążyć. Równie istotny przełom dokonuje się na polu wentylacji, choć tu sprawa jest prostsza - mechaniczna jest lepsza od grawitacyjnej.
Zróbmy sobie poddasze! Zróbmy sobie poddasze! Polacy najchętniej budują domy z użytkowym poddaszem. Co nie zmienia się od jakiś trzydziestu lat, od kiedy w naszym kraju pojawiły się materiały umożliwiające zagospodarowanie tej przestrzeni. Starsze domy też najczęściej mają skośny dach, a pod nim strych - graciarnię. Jego zagospodarowanie to świetny sposób na powiększenie powierzchni użytkowej - stworzenie dodatkowej sypialni z garderobą, czy osobnych pokoi dla dorastających dzieci.
Janusz Werner
Janusz Werner
Dziennikarz z przeszło 25-letnim doświadczeniem w mediach drukowanych i elektronicznych. W Budujemy Dom od blisko dekady. Na budowach bywa tak często, jak w redakcji. Autor tekstów poradnikowych i publicystycznych, także porad prawnych. Nadąża za zmianami w największych programach pomocowych dla inwestorów indywidualnych: w Czystym Powietrzu, Moim Prądzie, Mojej Wodzie...
Zobacz wszystkich autorów