Kolektory słoneczne
O Budowaniu Nikt Ci Tak Nie Opowie 2023
9-16 minut
Inwestor: - Dzień dobry, kontynuując temat nowoczesnych źródeł energii, chciałbym porozmawiać o kolektorach słonecznych. Któż nie chciałby korzystać z darmowej energii?
Ekspert budowlany: - Kolektory mają wiele zalet, ale proszę pamiętać, że choć energia słoneczna faktycznie jest darmowa, to już wykonanie instalacji solarnej wiąże się ze sporymi wydatkami. Dlatego warto dobrze rozważyć, czy taka inwestycja nam się opłaci.
- Bardzo chętnie dowiem się o opłacalności takiego przedsięwzięcia, ale na początku proszę mi w ogóle wytłumaczyć, na jakiej zasadzie działają te solary.
- Konstrukcje kolektorów słonecznych są bardzo różne, ale ogólna zasada ich działania zawsze taka sama. Najważniejszym elementem kolektora jest metalowy absorber pokryty warstwą pochłaniającą promieniowanie słoneczne. Pozyskane ciepło trafia do rur, w których znajduje się ciecz - mieszanina wody z substancjami zapobiegającymi zamarzaniu, przeważnie glikolem. Po ogrzaniu w kolektorze płyn solarny trafi a do domu, gdzie oddaje ciepło w zbiorniku magazynującym wodę. Najczęściej jest to zbiornik ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Jeżeli jednak chcemy wykorzystać wodę do ogrzania domu,...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze