Redaktor naczelny poleca
Polecam zapoznanie się z obecnie polecanymi technologiami oraz możliwościami systemów SMART.
Opisujemy sposoby zintegrowania sterowania najważniejszymi elementami budynku – począwszy od wymiany powietrza, przez ogrzewanie i oświetlenie, aż po zabezpieczenie posesji i pozyskiwanie energii ze słońca.
Zapraszam do lektury,
Ernest Jagodziński
RozwińZwiń
W tym numerze
Dlaczego warto zastosować w swoim domu rozwiązania inteligentne?
Co dom zrobi za Ciebie
W dorosłe życie weszło już pokolenie, które nie zna świata bez telefonów komórkowych. Dla nich nowoczesne technologie, otaczające człowieka z każdej strony, to naturalne środowisko. Dom takiego inwestora ma być smart, znaczy inteligentny, czyli w praktyce - dzięki naszpikowaniu użyteczną elektroniką - dość samodzielny. I pozostający w kontakcie ze smartfonem swojego właściciela.
Co dom zrobi za Ciebie
Zabezpieczenie domu - alarmy
System alarmowy - kompleksowa ochrona domu i posesji
Poczucie bezpieczeństwa jest jedną z fundamentalnych potrzeb każdego człowieka. Przyczyni się do tego odpowiednio skonfigurowany i dostosowany do Twoich potrzeb system alarmowy, który zabezpieczy Twoją posesję, a Tobie pozwoli spać spokojnie.
System alarmowy - kompleksowa ochrona domu i posesji
Bezpieczeństwo i komfort na jeszcze wyższym poziomie
Firma ABB od wielu lat dostarcza kompleksowe rozwiązania z zakresu automatyki budynkowej i domowej. Jednym z nich jest ABB-free@home® - innowacyjny i inteligentny system, którego częścią są ABB-secure@home - zapewniający ochronę domu oraz ABB-Welcome® - nowoczesny system domofonowy. Gwarantują one zarówno komfort życia, jak też bezpieczeństwo na najwyższym poziomie.
Bezpieczeństwo i komfort na jeszcze wyższym poziomie
W trosce o bezpieczeństwo
Ostatnie dane Policji pokazują, że po kilku latach, gdy bezpieczeństwo domostw Polaków się poprawiało, znów rośnie liczba włamań. Ta niepokojąca tendencja powinna dać do myślenia wszystkim, którzy zastanawiają się nad sensownością założenia w budynku instalacji alarmowej.
W trosce o bezpieczeństwo
Okna, drzwi i rolety - sterowanie
Elektryczny odźwierny
Automatycznie sterowane rolety zewnętrzne powoli stają się standardem. Na rynku pojawiły się też elektrycznie otwierane okna dachowe i przesuwne drzwi tarasowe. W oknach fasadowych automatyka w zasadzie jeszcze nie występuje, ale już w drzwiach wejściowych jak najbardziej.
Elektryczny odźwierny
Oświetlenie i zarządzanie urządzeniami elektrycznymi
Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki
Jak wygląda oświetlenie nowoczesnego domu? Zajrzyjmy tylko do salonu z jadalnią - główna lampa lub lampy sufi towe, kolejna wisząca nad stołem, następna stojąca obok kanapy, lampki ścienne podświetlające obrazy i zdjęcia, listwa LED za telewizorem, dodatkowo podświetlenie półek nad kominkiem i witrynki ze szkłem. Załączanie każdego z tych punktów świetlnych osobno jest niewygodne i właśnie dlatego oświetlenie to jedna z pierwszych instalacji włączanych w system domu inteligentnego.
Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki
Ogrzewanie i sterowanie ogrzewaniem i c.w.u. (kolektory)
REGULUS®-system - TOP 2020 - grzejniki ścienne i kanałowe do ogrzewania i chłodzenia
Posiadacze pomp ciepła mogą wykorzystać je latem do chłodzenia pomieszczeń, pod warunkiem że dysponują odpowiednimi grzejnikami. W miarę ocieplania się klimatu i wzrostu dynamiki zjawisk pogodowych, grzejniki rewersyjne staną się nieodłącznym elementem nowoczesnej instalacji centralnego ogrzewania zimą i centralnego chłodzenia latem.
REGULUS®-system - TOP 2020 - grzejniki ścienne i kanałowe do ogrzewania i chłodzenia
Ciepło pod kontrolą
Nie ma jednego, obowiązującego sposobu na ogrzewanie nowoczesnego domu. Można stosować zupełnie różne źródła ciepła, grzejniki, podłogówkę, nadmuch ciepłego powietrza... Możliwości jest naprawdę wiele. Tylko jeden warunek pozostaje wspólny - systemem grzewczym musi dać się dobrze sterować.
Ciepło pod kontrolą
Fotowoltaika
Własny prąd ze słońca
Smart dom bez energii elektrycznej nie istnieje. A ponieważ ceny prądu idą w górę, jego konsumenci zaczynają szukać oszczędności. Sposobem na obniżenie rachunków jest montaż instalacji fotowoltaicznej, która właścicielom domów jednorodzinnych umożliwia samodzielną produkcję prądu. Atrakcyjność tego rozwiązania wzrasta, gdy na fotowoltaikę można dostać jakąś dopłatę - np. taką, jaka przysługuje obecnie w ramach rządowego programu Mój prąd.
Własny prąd ze słońca