Czytaj już od 1 zł
Poznaj ofertę
Do ciepła i c.w.u. Do ciepła i c.w.u. Obsługa współczesnych kotłów grzewczych na ogół jest łatwa, poza tym po włączeniu ich do systemu c.o., uzyskuje się stały komfort cieplny w budynku. Swoje modele ocenili nasi Rozmówcy.
Giesia - Członkini Klubu Budujących Dom, kocioł gazowy użytkuje od 2008 i 2025 r. Giesia - Członkini Klubu Budujących Dom, kocioł gazowy użytkuje od 2008 i 2025 r. Dom: konstrukcja szkieletu drewnianego, parterowy, 102 m2; instalacja c.o. - ze stalowymi grzejnikami płytowymi, drabinka w łazience; murowany komin; wentylacja grawitacyjna; jedna łazienka z wanną; jedna stała mieszkanka. Kocioł grzewczy: model Vitodens 050-W; kondensacyjny gazowy, dwufunkcyjny ze zintegrowanym przepływowym podgrzewaczem wody, wiszący, kompaktowy; zakres modulacji mocy od 3,2 do 25 kW, sprawność do 98%; palnik ze stali nierdzewnej MatriX-Plus; automatyczny regulator spalania Lambda Pro; wymiennik ciepła Inox-Radial, ze stali szlachetnej; paliwo - gaz z sieci.
Paweł - Czytelnik Budujemy Dom, kotły grzewcze użytkuje od 1980, ostatni od 2024 r. Paweł - Czytelnik Budujemy Dom, kotły grzewcze użytkuje od 1980, ostatni od 2024 r. Dom: murowany, dwukondygnacyjny, 231 m2; ściany z poryzowanych pustaków ceramicznych (24 cm) i styropianu (15 cm), dach ocieplony pianką PUR; instalacja c.o. - z grzejnikami; komin systemowy; wentylacja grawitacyjna; dwie łazienki. Kocioł grzewczy: model Logamax plus GB072-20; kondensacyjny gazowy, ze zintegrowaną pompą układu grzewczego i zaworem trójdrożnym do podłączenia pośrednio ogrzewanego pojemnościowego podgrzewacza c.w.u. (zastosowano zasobnik 120 l); na kotle regulator dotykowy, na parterze regulator pokojowy, na grzejnikach zawory termostatyczne; paliwo - gaz z sieci.
Ada i Rafał - Czytelnicy Budujemy Dom, kocioł grzewczy użytkują od 2016 r. Ada i Rafał - Czytelnicy Budujemy Dom, kocioł grzewczy użytkują od 2016 r. Dom: dwukondygnacyjny, 215 m2; na parterze ogrzewanie podłogowe, na poddaszu grzejniki; wentylacja grawitacyjna. Kocioł grzewczy: na pelety, wykorzystywany tylko do ogrzewania wnętrza; stalowy, z zasobnikiem paliwa, automatycznym podajnikiem; paliwo zalecane - pelety, groszek węglowy; paliwo zastępcze - zrębki, wióry, drewno; sterowanie - elektroniczny regulator na kotle, regulator pokojowy. Powietrzna pompa ciepła: do przygotowywania c.w.u. przez cały rok; model kompaktowy z wmontowanym zasobnikiem o pojemności 254 l, moc grzewcza 1,3 kW.
Szkieletowy, ekonomiczny, wygodny Szkieletowy, ekonomiczny, wygodny Oboje właściciele są architektami, zatem sami zaprojektowali swój dom. Zdecydowali się na skandynawską technologię szkieletu drewnianego, do realizacji zatrudnili wyspecjalizowaną ekipę.
Płot na lata Płot na lata Najbardziej pożądane cechy ogrodzenia to wytrzymałość, trwałość, bezobsługowość. Te graniczne bariery, które postawili nasi Rozmówcy, są też funkcjonalne i ładne. Opowiedzieli o ich walorach i użytkowaniu.
Małgosia - Czytelniczka Budujemy Dom, ogrodzenie stawiała w 2014, odnawiała w 2022 r. Małgosia - Czytelniczka Budujemy Dom, ogrodzenie stawiała w 2014, odnawiała w 2022 r. Ogrodzenie: ze sztachet olchowych, o wysokości 1,80 m; fundament - z betonu, monolityczny, liniowy, o głębokości 0,80 m, pod bramą i furtką 1,30 m; słupki - ze stali; poprzeczki - z płaskowników stalowych; furtka - o szerokości 1 m, z dzwonkiem i zamkiem na klucz; brama - dwuskrzydłowa, o szerokości 5 m, bez napędu.
Agnieszka i Michał - Członkowie Klubu Budujemy Dom, ogrodzenie stawiali w 2019 r. Agnieszka i Michał - Członkowie Klubu Budujemy Dom, ogrodzenie stawiali w 2019 r. Ogrodzenie: od frontu - fundament żelbetowy, monolityczny o głębokości 0,80 m, przy furtce i bramie 1,20 m; podmurówka i słupki - wykonane z prefabrykowanych kształtek betonowych w odcieniach szarości (imitujące płyty z granitu), przykryte gotowymi czapami; przęsła - z ocynkowanej stali, zabezpieczonej proszkowo farbą z palety RAL na kolor antracyt; furtka o szerokości 1 m, z elektrozaczepem i wideodomofonem, przy niej skrzynka pocztowa (w murze); jednoskrzydłowa brama przesuwna (5 m), z napędem; reszta ogrodzenia - z elementów prefabrykowanych, z betonu, drutu.
Maciek - Czytelnik Budujemy Dom, ogrodzenie postawił w 2019 r. Maciek - Czytelnik Budujemy Dom, ogrodzenie postawił w 2019 r. Ogrodzenie: z prefabrykowanych paneli betonowych; przęsła - złożone z trzech litych poziomych elementów i jednego ażurowego, faktura imitująca łupany granit; fundament - stopy o głębokości 80 cm, pod słupkami systemowymi; brama - o szerokości 5 m, wykonana z ocynkowanych profili stalowych pomalowanych farbą proszkową na kolor antracyt, jednoskrzydłowa, przesuwna z napędem, pilotami; furtki - ze stali, dwie sztuki, o szerokości 1 m.
Lidka - Czytelniczka Budujemy Dom, ogrodzenie stawiała w 2021 r. Lidka - Czytelniczka Budujemy Dom, ogrodzenie stawiała w 2021 r. Ogrodzenie: z elementów prefabrykowanych, wysokość 1,70 m; fundament i podmurówka - gotowe elementy z betonu, stopy o głębokości 0,60 m (przy bramie 1,4 m); słupki - ze stali, między przęsłami 5 x 7 cm, przy furtce i bramie 15 x 15 cm; przęsła - gotowe, 2,50 x 1,50 m, wykonane z drutu 5 mm, ocynkowanego i pomalowanego lakierem proszkowym na kolor zielony; furtka - o szerokości 1 m, z elektrozaczepem, domofonem, skrzynką na listy; brama - jednoskrzydłowa, przesuwna, 5 m; z napędem i pilotami.
Skuteczne i estetyczne Skuteczne i estetyczne Istotne jest, żeby elementy orynnowania były kompatybilne i należały do systemu od jednego producenta. Wtedy na pewno będą do siebie pasować, a w przypadku uszkodzenia, łatwo je będzie wymienić. Nasi Rozmówcy ocenili swoje orynnowanie.
Marta - Czytelniczka Budujemy Dom, system rynnowy zamontowała w 2001 r. Marta - Czytelniczka Budujemy Dom, system rynnowy zamontowała w 2001 r. Dom: powierzchnia 453 m2; wielospadowy, pokryty dachówką w kolorze grafitowym; nachylenie 43°; podbitka z PVC w kolorze białym; okap długości 75 cm. System rynnowy: system z wysokoudarowego PVC, zabarwionego w masie na srebrny kolor; rynny - półokrągłe, przekrój 125 mm; rury spustowe - okrągłe, 125/100 mm, 7 sztuk o długości 3 m; lokalizacja - przy narożnikach domu; odprowadzanie wody z dachu - do dwóch naziemnych zbiorników (360 i 500 l), poza tym przez wpusty odpływowe i rury PVC do studni chłonnej (2 m3), też przez rury perforowane pod trawnikiem.
Andrzej - Czytelnik Budujemy Dom, system rynnowy zakładał w 2020 r. Andrzej - Czytelnik Budujemy Dom, system rynnowy zakładał w 2020 r. Dom: parterowy, 225 m2; lokalizacja - w słońcu; dach - kopertowy, powierzchnia 390 m2, kąt nachylenia 32°, okap o długości 90 cm; pokrycie - dachówka ceramiczna. System rynnowy: ze stali, wersja Stal2; rynny - prostokątne o szerokości 135 mm; rury spustowe - kwadratowe 90 x 90 mm; sposób odprowadzania wody z dachu - przez dolne wpusty odpływowe do rur kanalizacji deszczowej, potem perforowanych zakopanych w gruncie i dwóch studni chłonnych.
Patrycja - Członkini Klubu Budujemy Dom, system rynnowy zamontowała w 2017 r. Patrycja - Członkini Klubu Budujemy Dom, system rynnowy zamontowała w 2017 r. Dom: parterowy, powierzchnia 140 m2; lokalizacja w słońcu; dach - dwuspadowy, 260 m2, kąt nachylenia 30°, pokryty dachówką betonową. System rynnowy: z blachy cynkowo-tytanowej; rynny - dwie sztuki, półokrągłe o średnicy 110 mm; rury spustowe - 4 sztuki, okrągłe, o średnicy 100 mm; sposób odprowadzania deszczówki - przez 4 dolne wpusty odpływowe, najpierw po powierzchni gruntu, potem do instalacji kanalizacji deszczowej i dalej do rur perforowanych pod trawnikiem.
Nie tylko tynki Nie tylko tynki Elewacja budynku powinna pasować do technologii wykonania ścian zewnętrznych. Jej pożądane cechy to też trwałość, nienasiąkliwość, odporność na czynniki zewnętrzne. Właśnie o takie wykończenie ścian postarali się nasi Rozmówcy.
Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska
Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Zobacz wszystkich autorów