Czytaj już od 1 zł
Poznaj ofertę
Jak modernistyczna willa z XX wieku Jak modernistyczna willa z XX wieku Anna i Piotr nie dopuścili do sprzedaży domu rodziców, z powodu jego znakomitej lokalizacji i kompletnego uzbrojenia w media. Po wyremontowaniu i rozbudowaniu jest stylowy.
Zachować leśny charakter Zachować leśny charakter Dla Eli i Romana najważniejsze było dopasowanie lokalizacji i wielkości domu do układu drzew na działce, bo wykluczyli ich wycinkę i agresywną ingerencję w leśne środowisko. Zastaną szatę roślinną umiejętnie podkręcili np. małą architekturą ogrodową, roślinami zadarniającymi, cieniolubnymi, kwitnącymi.
Z odzyskiem ciepła Z odzyskiem ciepła Odzyskiwanie w wymienniku ciepła części energii z ogrzanego powietrza wewnętrznego, zanim trafi ono na zewnątrz, i przekazywanie jej powietrzu, które dociera do domu - to tylko jedna z wielu korzyści z zastosowania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Opowiedzieli o tym nasi Rozmówcy.
Roman - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z odzyskiem ciepła użytkuje od 2008 r. Roman - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z odzyskiem ciepła użytkuje od 2008 r. Dom: trzykondygnacyjny, 250 m2, kubatura 460 m3; dwuwarstwowe ściany z pustaków keramzytobetonowych (39 cm) i styropianu (8 cm); kopertowy dach pokryty dachówką ceramiczną; ogrzewanie - kondensacyjny kocioł na gaz z sieci, grzejniki na ścianach, podłogówka; przy oknach rolety wewnętrzne; lokalizacja - na zalesionej posesji. Wentylacja mechaniczna: centrala z przeciwprądowym wymiennikiem ciepła (z aluminium); wydajność 350 m3/h; wentylatory na prąd stały; autorski oszczędny system odszraniania wymiennika ciepła; filtry - nawiew ISO Coarse >75% oraz EPM1 >50%, wywiew ISO Coarse >75%; lokalizacja centrali - na strychu; przewody wentylacyjne - okrągłe o średnicy 100, 160, 200 mm.
Marek - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z odzyskiem ciepła użytkuje od 2021 r. Marek - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z odzyskiem ciepła użytkuje od 2021 r. Dom: parterowy, 180 m2, kubatura 400 m3; dwuwarstwowe ściany z poryzowanych pustaków ceramicznych (25 cm) i wełny mineralnej (25 cm); dach pokryty blachą na rąbek stojący; trzyszybowe okna bez nawiewników; ogrzewanie - kondensacyjny kocioł na gaz z sieci, podłogówka; lokalizacja - w lesie. Wentylacja mechaniczna: centrala z aluminiowym krzyżowo-przeciwprądowym wymiennikiem ciepła; wydajność 350 m3/h; automatyczny zewnętrzny by-pass; energooszczędne wentylatory; filtry - antysmogowy i klasy G4, M5; sterownik dotykowy; przewody wentylacyjne - okrągłe, wykonane z tworzywa sztucznego, o przekroju 100 i 160 mm; lokalizacja centrali - w kotłowni w garażu.
Roman - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z odzyskiem ciepła użytkuje od 2018 r. Roman - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z odzyskiem ciepła użytkuje od 2018 r. Dom: parterowy, 148 m2, kubatura 500 m3; ściany z bloczków silikatowych (25 cm) i styropianu (16 cm); płaski dach pokryty membraną dachową; trzyszybowe okna bez nawiewników; ogrzewanie - kondensacyjny kocioł na gaz z sieci, podłogówka, w sypialniach grzejniki na ścianach; lokalizacja - w słońcu. Wentylacja mechaniczna: przeciwprądowy wymiennik ciepła; wydajność 450 m3/h; sprawność odzysku ciepła do 95%; modulowany zewnętrzny by-pass; wentylatory na prąd stały 230 V; filtry klasy F7; sterowanie - wyświetlacz na centrali i regulator ścienny; lokalizacja centrali - w pomieszczeniu technicznym; przewody wentylacyjne - okrągłe, z tworzywa sztucznego, o przekroju 100 i 160 mm.
Filip - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z odzyskiem ciepła użytkuje od 2020 r. Filip - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z odzyskiem ciepła użytkuje od 2020 r. Dom: parterowy z garażem, 150 m2, kubatura 400 m3; dwuwarstwowe ściany z poryzowanych pustaków ceramicznych (grubości 24 cm) i grafitowego styropianu (20 cm); dach ocieplony wełną mineralną (30 cm), pokryty dachówką betonową; przy oknach - zasłony i rolety wewnętrzne; system grzewczy - z podłogówką (100% powierzchni) i kondensacyjnym kotłem na gaz z sieci; lokalizacja - w słońcu. Wentylacja mechaniczna: centrala z krzyżowym przeciwprądowym wymiennikiem ciepła; wydajność 400 m3/h; sprawność odzysku ciepła do 92%; wentylatory stałoprądowe; automatyczny by-pass; innowacyjny system przeciwzamrożeniowy FPX sterowany elektronicznie; dwustopniowe filtry M5; sterowanie - bardzo rozbudowane, modułowe (Green-T); przewody wentylacyjne - prostokątne o średnicy 75 i 100 mm, przy centrali okrągłe 200 mm; lokalizacja - w kotłowni, w garażu.
Relaks nisko nad ziemią Relaks nisko nad ziemią Taras na gruncie wykonuje się zwykle metodą na sucho, a materiał do jego wykończenia dobiera, biorąc pod uwagę jego trwałość, wytrzymałość, estetykę, łatwość obsługi. O eksploatacji swoich zewnętrznych stref wypoczynkowych opowiedzieli nasi Rozmówcy.
Kamil i Kasia - Członkowie Klubu Budujących Dom, taras użytkują od 2015 r. Kamil i Kasia - Członkowie Klubu Budujących Dom, taras użytkują od 2015 r. Taras: narożny, 60 m2, częściowo zadaszony pergolą z ruchomymi roletami; nawierzchnia - z drewna egzotycznego bangkirai, deski ryflowane; legary - z bangkirai; lokalizacja - przy tylnej i bocznej ścianie domu, ekspozycja wschodnia i południowa; wykonanie - metodą na sucho, na punktowym fundamencie.
Tomasz - Członek Klubu Budujących Dom, taras użytkuje od 2017 r. Tomasz - Członek Klubu Budujących Dom, taras użytkuje od 2017 r. Taras: 20 m2; zadaszenie - stałe (balkon), nad częścią podestu; nawierzchnia - z ryflowanych desek z modrzewia syberyjskiego, oparta na legarach i punktowym fundamencie (50 cm); lokalizacja - przy jadalni i salonie, wystawa południowa.
Zuza i Jarek - Członkowie Klubu Budujących Dom, taras użytkują od 2018 r. Zuza i Jarek - Członkowie Klubu Budujących Dom, taras użytkują od 2018 r. Taras: 44 m2; nawierzchnia - z płyt betonowych imitujących piaskowiec ( 6 cm), 4 rozmiary elementów; obrzeża i schody - z gotowych elementów naśladujących łupany piaskowiec; wykonanie - metodą na sucho; lokalizacja - wzdłuż tylnej ściany domu, wystawa na południe.
Grażyna - Członkini Klubu Budujących Dom, taras użytkuje od 2018 r. Grażyna - Członkini Klubu Budujących Dom, taras użytkuje od 2018 r. Taras: 28 m2; zadaszenie - stałe, nad 3/4 posadzki; nawierzchnia - z płyt betonowych, oparta na obwodowym betonowym fundamencie i podbudowie z kruszywa; wykonanie - metoda na sucho; lokalizacja - przy jadalni i salonie, wystawa południowa i zachodnia.
Energia ze słońca Energia ze słońca Cechą wspólną cieczowych kolektorów słonecznych (płaskich i rurowych próżniowych) oraz paneli fotowoltaicznych jest przechwytywanie i przetwarzanie energii słońca. Jednak efekt działania takich instalacji jest inny. Swoje instalacje przedstawiło kilkoro naszych Czytelników.
Ewa i Grzegorz - Czytelnicy Budujemy Dom, kolektory rurowe próżniowe użytkują od 2011 r., panele PV od 2021 r. Ewa i Grzegorz - Czytelnicy Budujemy Dom, kolektory rurowe próżniowe użytkują od 2011 r., panele PV od 2021 r. Cieczowa instalacja solarna: kolektory rurowe próżniowe; powierzchnia 2 x 4,5 m2; instalacja z rur miedzianych o długości 2 x 12 m, wypełniona glikolem; biwalentny zasobnik c.w.u. 300 l; automatyczny regulator solarny; kąt nachylenia 30°; wystawa południowo-zachodnia; gwarancja 3 lata; cel - przygotowywanie c.w.u. Panele fotowoltaiczne: monokrystaliczne; 23 sztuki, moc zainstalowana 7,9 kW; 2 falowniki, licznik dwukierunkowy, aparatura zabezpieczająca, okablowanie; cel - zasilenie urządzeń elektrycznych, oświetlenia. Dom: parterowy, powierzchnia 120 m2; kubatura 904 m3. Liczba stałych użytkowników - obecnie 2 osoby.
Jarek - Członek Klubu Budujących Dom, ogniwa fotowoltaiczne użytkuje od 2021 r. Jarek - Członek Klubu Budujących Dom, ogniwa fotowoltaiczne użytkuje od 2021 r. Panele fotowoltaiczne: monokrystaliczne; 24 szt. po 450 lub 460 W, moc zainstalowana 10 kW; kąt nachylenia paneli 25°; wystawa na południe, wschód, zachód; inne elementy - mikroinwertery przy każdych czterech panelach, dwukierunkowy licznik, aparatura zabezpieczająca, okablowanie, panele zamocowane na konstrukcji z profili aluminiowych; cel - produkcja prądu do zasilania oświetlenia i elektrycznych urządzeń domowych, ładowanie baterii samochodu elektrycznego. Dom: parterowy, 110 m2; liczba stałych użytkowników - 4 osoby.
Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska
Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Zobacz wszystkich autorów