Czytaj już od 1 zł
Poznaj ofertę
Tradycyjny, ale wykończony nowocześnie Tradycyjny, ale wykończony nowocześnie Agnieszka i Marcin nie zamierzali zaburzać okolicznej tradycyjnej zabudowy ekstrawaganckim modernistycznym domem. Nie oznacza to, że całkiem zrezygnowali ze współczesnych rozwiązań architektonicznych. Podczas budowy i wykańczania przykładali dużą wagę do jakości materiałów oraz doboru wykwalifikowanych wykonawców.
Piękna elka Piękna elka W ogrodzie Ani jest zacisznie i intymnie, bo został otoczony murem. Chociaż rozciąga się on tylko na powierzchni 250 m2, to właścicielka sprawiła, że są w nim różnorakie zakątki, zadaszony taras. Komfortowo się tu wypoczywa.
Nie tylko dekoracja Nie tylko dekoracja Elewacja budynku powinna być trwała, nienasiąkliwa, odporna na czynniki zewnętrzne i dopasowana do technologii wykonania ścian zewnętrznych. O takie jej cechy zadbali wszyscy nasi Rozmówcy i opowiedzieli o materiałach zastosowanych u siebie.
Artur i Maria - Członkowie Klubu Budujących Dom, elewację układali w 2020 r. Artur i Maria - Członkowie Klubu Budujących Dom, elewację układali w 2020 r. Dom: murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem, powierzchnia 254 m2; ściany - dwuwarstwowe, z poryzowanych pustaków ceramicznych o grubości 38 cm i grafitowego styropianu o grubości 12 i 20 cm. Elewacja: tynk silikonowy w kolorze grafitowym i kremowym (baza o ciepłym odcieniu), faktura drobny baranek 1,5 mm; podbitka - otynkowana na biało; orynnowanie - ze stali (w kolorze grafitowym); podmurówka i parapety - z klinkieru (grafit).
Magda i Artur - Członkowie Klubu Budujących Dom, elewację układali w 2021 r. Magda i Artur - Członkowie Klubu Budujących Dom, elewację układali w 2021 r. Dom: murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; powierzchnia 220,63 m2. Elewacja: z ręcznie formowanej cegły klinkierowej, tynku silikonowego, blachy.
Agnieszka i Michał - Członkowie Klubu Budujących Dom, elewację układali w 2019 r. Agnieszka i Michał - Członkowie Klubu Budujących Dom, elewację układali w 2019 r. Dom: murowany, parterowy z garażem, powierzchnia 214 m2; dwuwarstwowe ściany z poryzowanych pustaków ceramicznych o grubości 25 cm i białego styropianu o grubości 15-20 cm. Elewacja: cienkowarstwowy tynk silikatowy zabarwiony w masie na kolor biały i szary, faktura baranek 1,5 mm oraz wysokoelastyczna okładzina elewacyjna, imitująca deski o wymiarach 19,5 x 249,5 cm, wykonana z masy akrylowej wysokiej jakości, zbrojonej siatką z włókna szklanego; podbitka - z PVC; orynnowanie i parapety - z blachy; podmurówka - wykończona tynkiem mozaikowym.
Pełne i ażurowe Pełne i ażurowe Optymalne ogrodzenie to takie, które harmonizuje z otoczeniem działki i architekturą domu, a przy tym jest funkcjonalne i nie jest konieczna jego konserwacja. Nasi Rozmówcy skorzystali z bogatego wachlarza tradycyjnych albo nowoczesnych materiałów ogrodzeniowych i rzeczowo je ocenili.
Magda i Rafał - Członkowie Klubu Budujących Dom, ogrodzenie stawiali w 2021 r. Magda i Rafał - Członkowie Klubu Budujących Dom, ogrodzenie stawiali w 2021 r. Ogrodzenie: od frontu - o długości 26 m, wysokości 1,53 m; fundament - żelbetowy, monolityczny o głębokości 0,70 m, pod furtką i bramą 1,20 m; podmurówka i słupki - wykonane z prefabrykowanych kształtek betonowych, imitujących jasny piaskowiec, przykryte gotowymi czapami; przęsła - z ocynkowanej stali, zabezpieczonej proszkowo farbą z palety RAL; główna furtka o szerokości 1 m, z elektrozaczepem i wideodomofonem, przy niej skrzynka pocztowa (w murze); jednoskrzydłowa brama przesuwna (5 m), z napędem; wiata śmietnikowa o wymiarach 6 x 3 m z dwoma furtkami po 1 m, zamykanymi na klucz. Reszta ogrodzenia: o długości 40 m, wykonana z elementów systemowych; stopy pod słupkami i podmurówka - z modułów betonowych; słupki - z profili stalowych 4 x 6 cm, pomalowanych metodą proszkową, zamkniętych od góry kapturkiem w tworzywa sztucznego; przęsła - gotowe, z ocynkowanego drutu (4 mm), pomalowanego farbą proszkową (kolor antracyt), oczka o średnicy 5,5 cm.
Agnieszka i Rafał - Członkowie Klubu Budujących Dom, ogrodzenie stawiali w 2023 r. Agnieszka i Rafał - Członkowie Klubu Budujących Dom, ogrodzenie stawiali w 2023 r. Ogrodzenie: od frontu - długość 17 m, wysokość 1,60 m; fundament - stopy betonowe, pod słupkami o głębokości 0,80 m, przy furtce i bramie 1 m; słupki ze stali; furtka - o szerokości 0,90 m, z elektrozaczepem i domofonem; brama - dwuskrzydłowa (4 m) z napędem; wiata śmietnikowa - bez dachu.
Marysia - Czytelniczka Budujemy Dom, ogrodzenie stawiała w 2017 r., odnawiała w 2022 r. Marysia - Czytelniczka Budujemy Dom, ogrodzenie stawiała w 2017 r., odnawiała w 2022 r. Ogrodzenie: ze sztachet olchowych o wysokości 1,60 m; fundament - z betonu, monolityczny, liniowy, o głębokości 0,80 m, pod bramą i furtką 1,30 m; słupki - ze stali; poprzeczki - z drewna modrzewia; furtka - o szerokości 1,10 m, z dzwonkiem i zamkiem na klucz; brama - jednoskrzydłowa, przesuwna, o szerokości 5 m, z napędem.
Zadbany, gęsty trawnik Zadbany, gęsty trawnik Ułatwienie sobie koszenia trawnika to obecnie cel wielu właścicieli ogrodów, bez względu na to, czy obszar z trawą jest mały czy duży. Producenci oferują sprzęt koszący o rozmaitym standardzie, w tym ten najnowocześniejszy - automatyczny. Nasi Rozmówcy używają robota i ocenili dla nas jego przydatność oraz zakres obsługi.
Marlena - Czytelniczka Budujemy Dom, kosiarkę spalinową użytkuje od 1999 r. Marlena - Czytelniczka Budujemy Dom, kosiarkę spalinową użytkuje od 1999 r. Ogród: powierzchnia 2800 m2, w tym trawnik 600 m2. Kosiarka: spalinowa, szerokość cięcia 43 cm; funkcje - napęd na koła, kosz na ścinki, regulacja wysokości koszenia przy pomocy pokrętła, funkcja mulczowania; obudowa - z wytrzymałego laminatu (polimeru).
Kamil - Członek Klubu Budujących Dom, robot koszący użytkuje od 2022 r. Kamil - Członek Klubu Budujących Dom, robot koszący użytkuje od 2022 r. Ogród: powierzchnia 1183 m2, w tym trawnik 500 m2. Robot koszący: wydajność robocza 500 m2; maksymalne nachylenie terenu 35%; akumulator litowo-jonowy (PowerShare, 20 V), automatyczny system ładowania, czas ładowania 75 min, pracy do 90 min; system koszenia - "pływająca" tarcza tnąca, wysokość koszenia 30-60 mm (5 poziomów regulacji), szerokość koszenia 18 cm, wielostrefowość; zabezpieczenia - kod PIN, czujnik podniesienia; system nawigacji AIA, Cut to Edge, Automatyczny harmonogram, Sensor Deszczu.
Wojtek - Członek Klubu Budujących Dom, robot koszący użytkuje od 2020 r. Wojtek - Członek Klubu Budujących Dom, robot koszący użytkuje od 2020 r. Ogród: powierzchnia 943 m2, w tym trawnik 600 m2. Robot koszący: typ smart, wydajność robocza 500 m2; maksymalne nachylenie terenu 35%; akumulator litowo-jonowy, automatyczny system ładowania, standardowy czas ładowania 60 min, późniejszej pracy 65 min; system koszenia - zespół trzech noży, wysokość koszenia 20-50 mm, szerokość koszenia 16????cm; funkcje - m.in. CorridorCut, koszenie punktowe, zarządzanie strefami, Area Protect; poziom hałasu 57 dB; zabezpieczenia - alarm, kod PIN, czujnik podnoszenia, czujnik przechylenia; klasa wodoszczelności IPX5.
Piotr - Czytelnik Budujemy Dom, robot koszący użytkuje od 2022 r. Piotr - Czytelnik Budujemy Dom, robot koszący użytkuje od 2022 r. Ogród: powierzchnia 500 m2, w tym trawnik 100 m2. Robot koszący: wydajność robocza 250 m2; maksymalne nachylenie terenu 25%; akumulator litowo-jonowy, automatyczny system ładowania (czas 75 min); system koszenia - trzy uchylne noże, wysokość koszenia 20-45 mm, szerokość koszenia 16 cm; zabezpieczenia - kod PIN, czujnik podnoszenia, czujnik przechylenia.
Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska
Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Zobacz wszystkich autorów