Czytaj już od 1 zł
Poznaj ofertę
Energooszczędny i ekologiczny Energooszczędny i ekologiczny Poprzedni dom Grażyna i Tomasz dopasowali do rodziny wychowującej dzieci, obecny - do dwojga ludzi niedługo kończących pracę zawodową. Z myślą o przyszłej emeryturze poprosili architektów o zaprojektowanie budynku energooszczędnego, koniecznie z ogrodem zimowym i z instalacjami obniżającymi koszty eksploatacji.
Wokół kasztanowców Wokół kasztanowców Właścicielka pozostawiła zastaną na działce przyrodę, doceniła jej urodę. Umiejętnie dodała dom, staw, hydroponiczną oczyszczalnię ścieków, kwatery z kwiatami, ziołami, warzywami. Uzyskała piękny azyl wśród zieleni, a wszystko zaczęło się od zachwytu nad kasztanowcami.
Na mokro lub na sucho Na mokro lub na sucho Opracowano dwie podstawowe technologie układania tarasu. Klasyczna to metoda na mokro, natomiast nowocześniejsza i prostsza to metoda na sucho. Którą z nich i jakie elementy wykończeniowe wykorzystali nasi Rozmówcy? Odpowiedzi zamieszczamy poniżej.
Juliusz - Członek Klubu Budujących Dom, taras użytkuje od 2019 r. Juliusz - Członek Klubu Budujących Dom, taras użytkuje od 2019 r. Taras: narożny, o powierzchni 80 m2; nawierzchnia - z ryflowanych desek tarasowych, z modrzewia europejskiego; oparta na legarach z modrzewia i fundamencie punktowym (część zadaszona), albo fundamencie betonowym (pomosty przy stawie); zadaszenie - stałe, pełne, z kantówki sosnowej, dach pokryty gontem bitumicznym; lokalizacja - przy jadalni i salonie (część zadaszona), od frontu pomosty przy ekologicznym stawie; orientacja południowo-zachodnia i południowo-wschodnia.
Agnieszka i Michał - Członkowie Klubu Budujących Dom, taras użytkują od 2019 r. Agnieszka i Michał - Członkowie Klubu Budujących Dom, taras użytkują od 2019 r. Taras: o wymiarach 7,60 x 6,70 m (ok. 50 m2); nawierzchnia i obrzeże - z wyrobów betonowych, oparte na obwodowym betonowym fundamencie i podbudowie z kruszywa (40-50 cm); zadaszenie - ażurowe z żelbetowych podciągów i kantówki sosnowej; wykonanie - metoda na sucho; lokalizacja - przy jadalni i salonie, wystawa na wschód, południe, zachód.
Konrad - Czytelnik Budujemy Dom, taras zbudował w marcu 2020 r. Konrad - Czytelnik Budujemy Dom, taras zbudował w marcu 2020 r. Taras: 38 m2, prostokątny; zadaszenie - stałe, pełne, nad 1/3 podestu; lokalizacja - w lesie, przy tylnej ścianie domu, ekspozycja na wschód, południe. Taras: z deski kompozytowej w kolorze jasnej szarości; dwustronnie ryflowanej, szczotkowanej, z antypoślizgową powierzchnią; wykonanej z mączki drzewnej i czystego PVC; o wysokiej klasie niepalności; gwarancja 25 lat; dokupiono legary z kompozytu i akcesoria do montażu; wykonanie - na fundamencie obwodowym.
Źródła ciepła Źródła ciepła Dawniej włączano do układu c.o. same kaloryfery i kocioł. Natomiast obecnie wielu właścicieli decyduje się na ogrzewanie domu podłogówką, grzejniki stosuje tylko w wybranych wnętrzach, np. w sypialniach, łazienkach, pralni, garażu. Nasi Czytelnicy opowiedzieli, dlaczego je zastosowali.
Małgosia - Członkini Klubu Budujących Dom, grzejniki użytkuje od 2014 r. Małgosia - Członkini Klubu Budujących Dom, grzejniki użytkuje od 2014 r. Dom: murowany, z użytkowym poddaszem i garażem; powierzchnia 315 m2. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem (bez GWC). Instalacja grzewcza - wodna, pompowa, z podłogówką i grzejnikami; ogrzewanie podłogowe na obu kondygnacjach, grzejniki - kanałowy, żeliwny ozdobny, drabinki; rury z tworzyw sztucznych; system rozdzielaczowy podłączenia grzejników; na rozdzielaczach odpowietrzniki automatyczne, na grzejnikach - ręczne; źródła ciepła - kondensacyjny kocioł na gaz z sieci, kominek grawitacyjny. Grzejniki: kanałowy - z odpowietrznikiem i konwekcją naturalną, lokalizacja w salonie, przy największym oknie; ozdobny żeliwny - na nóżkach, w salonie; ozdobne drabinki - z powłoką chromowaną, w łazienkach; sterowanie - przez regulatory pokojowe, termostaty manualne.
Emilia - Członkini Klubu Budujących Dom, grzejniki użytkuje od 2018 r. Emilia - Członkini Klubu Budujących Dom, grzejniki użytkuje od 2018 r. Dom: murowany, z użytkowym poddaszem i garażem; powierzchnia 235 m2; wentylacja mechaniczna z rekuperatorem krzyżowym i glikolowym GWC; instalacja grzewcza - wodna, pompowa, na obu kondygnacjach ogrzewanie podłogowe; rury z tworzyw sztucznych; kondensacyjny kocioł na gaz, kominek grawitacyjny. Grzejniki: drabinki; dwie o mocy 400 W, lokalizacja w łazience rodziców (pod oknem dachowym), dzieci; dwie sztuki o mocy 300 W, lokalizacja w łazience przy strefie dziennej, pralni; sterowanie - regulatory pokojowe, termostaty manualne; dodano grzałki elektryczne.
Kazimierz - Czytelnik Budujemy Dom, promienniki podczerwieni użytkuje od 2022 r. Kazimierz - Czytelnik Budujemy Dom, promienniki podczerwieni użytkuje od 2022 r. Dom: pasywny, dwukondygnacyjny z garażem, powierzchnia 141 m2; ściany z bloczków betonu komórkowego typ energo (36,5 cm) i styropianu 20 cm (z grafitem); wentylacja mechaniczna z rekuperatorem i glikolowym GWC; instalacja grzewcza - elektryczna; powietrzna pompa ciepła do przygotowywania c.w.u., instalacja fotowoltaiczna. Grzejniki: promienniki podczerwieni, zawieszone na ścianach, o mocy 600, 1200, 1500 W; sterowanie - bezprzewodowe manualne regulatory temperatury.
Ela - Czytelniczka Budujemy Dom, grzejniki użytkuje od 2010 r. Ela - Czytelniczka Budujemy Dom, grzejniki użytkuje od 2010 r. Dom: murowany, dwukondygnacyjny; powierzchnia 145 m2; wentylacja mechaniczna z rekuperatorem; instalacja grzewcza - mieszana (podłogówka i grzejniki), wodna, na gaz z sieci, z kondensacyjnym kotłem gazowym; rury z tworzywa sztucznego; system rozdzielaczowy podłączenia grzejników; na rozdzielaczach odpowietrzniki automatyczne, na grzejnikach - ręczne. Grzejniki: podłogówka na parterze, płytowe ze stali na poddaszu; podłączenie do instalacji c.o. - dolne, ze ściany; lokalizacja - pod oknami, przy drzwiach; sterowanie ciepłem - regulatory pokojowe i zawory termostatyczne z głowicami sterującymi na każdym grzejniku.
Nie tylko na ścieżki i podjazdy Nie tylko na ścieżki i podjazdy Chociaż wokół domu powinna dominować zieleń, to warto wybrukować trakty komunikacyjne oraz miejsca wypoczynku. Nasi Rozmówcy czerpali pełną garścią z bogatej oferty producentów bruku i pokazali swoje nawierzchnie.
Michał - Czytelnik Budujemy Dom, nawierzchnię układał w 2022 r. Michał - Czytelnik Budujemy Dom, nawierzchnię układał w 2022 r. Działka: grunt gliniasty. Bruk: ażurowe płyty betonowe, na parkingu o powierzchni 34 m2; grubość 10 cm; zabarwione w masie na kolor antracyt; obrzeże z krawężników betonowych, w jasnym szarym odcieniu.
Kasia i Adam - Członkowie Klubu Budujących Dom, kostkę klinkierową ułożyli w 2012 r., kamienną w 2016 r. Kasia i Adam - Członkowie Klubu Budujących Dom, kostkę klinkierową ułożyli w 2012 r., kamienną w 2016 r. Działka: grunt ilasty. Bruk: na podjeździe - najpierw kostka z klinkieru, obecnie łupana granitowa; pod wiatą - kostka z klinkieru.
Kamila - Czytelniczka Budujemy Dom, nawierzchnię ułożyła w 2010 r. Kamila - Czytelniczka Budujemy Dom, nawierzchnię ułożyła w 2010 r. Działka: grunt zwięzły. Bruk: mała kostka z granitu na podjeździe, opasce, tarasie - łącznie na powierzchni 180 m2.
Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska
Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Zobacz wszystkich autorów