Panele fotowoltaiczne
O Budowaniu Nikt Ci Tak Nie Opowie 2020
6-9 minut
Inwestor: - Dzień dobry, fotowoltaika to zdecydowanie temat na czasie, nie tylko dzięki programowi „Mój Prąd”. Wiem, że to technologia przyjazna dla środowiska i… niewiele więcej. Jak działają panele fotowoltaiczne, na podobnej zasadzie jak kolektory słoneczne?
Ekspert budowlany: - Wiele osób myli te technologie. Podobieństw jest rzeczywiście sporo, ale różnice są istotne. Pozwoli pan więc, że zacznę od teorii. Ogniwo fotowoltaiczne, popularnie oznaczane skrótem PV (Photo Voltaic), to element półprzewodnikowy, w którym następuje przemiana energii promieniowania świetlnego na energię elektryczną. Taki proces nazywamy zjawiskiem fotoelektrycznym. Polega ono na tym, że światło padające na złącze półprzewodnikowe skutkuje powstaniem par elektron-dziura. Ten pierwszy ma ładunek ujemny, a dziura to nośnik ładunku dodatniego. Elektrony przemieszczają się do obszaru n, a dziury - do obszaru p. Wynikiem tego ruchu ładunków jest powstanie różnicy potencjałów, czyli prądu elektrycznego.
- To chyba jakaś kosmiczna technologia.
- Wcale nie. Z pewnością miał pan do czynienia z kalkulatorem czy zegarkiem, działającymi dzięki bateriom słonecznym. To właśnie takie małe ogniwa, które obecnie, dzięki spadającym cenom, wykorzystywane są na dużo większą skalę...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze