Własny prąd w domu - jak rozsądnie podejść do wyboru instalacji PV
O Budowaniu Nikt Ci Tak Nie Opowie 2020
4-5 minut
Instalacja fotowoltaiczna to sposób na znaczne obniżenie rachunków za prąd. Pozwala też uniezależnić się od wzrostu cen energii elektrycznej. Aby jednak w pełni spełniała nasze oczekiwania należy dobrze przemyśleć jej wybór.
1. Zaplanuj dobrze instalację
Jeżeli płacisz miesięcznie 250 zł za prąd z sieci, instalacja fotowoltaiczna może obniżyć Twoje rachunki nawet 6-krotnie. Pamiętaj jednak, ze najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest wykorzystanie prądu solarnego w jak największym stopniu na własne potrzeby, czyli do zasilania urządzeń RTV i AGD, oświetlenia domu, a nawet do jego ogrzewania (np. pompą ciepła) i pracy rekuperatora. Im więcej prądu solarnego wykorzystujesz od razu do zasilania domowych odbiorników energii elektrycznej, tym więcej pieniędzy zostanie w Twojej kieszeni. Instalacja fotowoltaiczna powinna być więc dobrana indywidualnie do potrzeb i przyzwyczajeń domowników oraz liczby i rodzaju odbiorników (zużycia prądu).
Panele fotowoltaiczne (PV) produkują najwięcej prądu ze słońca w okresie letnim, sprawdzą się więc również do zasilania instalacji chłodzenia domu, np. pompą ciepła. Nadwyżki wyprodukowanego prądu solarnego możesz przechowywać w publicznej sieci energetycznej i odebrać w do...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze