Na tej platformie możesz przeczytać wszystkie treści z aktualnego, oraz archiwalnych numerów BudujemyDom

Czym jest zdrowy dom?

Czym jest zdrowy dom?
Inwestor: - Dzień dobry, wiele się teraz mówi o tym, aby nie tylko żyć, ale też mieszkać zdrowo. Ponieważ planuję wybudować dom, na początku cyklu naszych rozmów chciałbym się dowiedzieć, jakie technologie i materiały zastosować, aby był on zdrowy.

Fundamenty, ściany, stropy

Fundamenty, ściany, stropy
Inwestor: - Dzień dobry, w naszej kolejnej rozmowie chciałbym się skupić na najważniejszych elementach konstrukcyjnych domu, czyli na fundamencie, ścianach i stropach. Jak je wykonać, aby były solidne, niedrogie i energooszczędne? Jakich materiałów użyć, aby mieszkanie w domu było zdrowe i komfortowe?
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!

Dachy, pokrycia, rynny

Dachy, pokrycia i rynny
Inwestor: - Dzień dobry, chciałbym porozmawiać o bardzo ważnym elemencie domu, czyli o dachu. Od czego zaczniemy?
Ekran MPFort 2F - moc, energia, wyciszenie, oddychanie
Gdy wytworzyło się produkt o właściwościach wykraczających poza standardowe, warto go zgłosić do opatentowania. Tak też zrobiła firma Marma Polskie Folie, która wyprodukowała podwójną wysokoparoprzepuszczalną membranę dachową, według opracowanej we własnym laboratorium nowatorskiej metody wytwarzania. Dlaczego ekran MPFort 2F jest tak wyjątkowy? Wiąże się to z cechami, jakie uzyskano w wyniku połączenia dwóch filmów.
Okna, drzwi, bramy garażowe
Inwestor: - Witam, tym razem chciałbym poruszyć dość obszerną tematykę. Dotyczy ona stolarki montowanej w domu.
Okna Dobroplast z PVC z dostawą do domu - zakup przez internet
Białe, w kolorze drewna, a może antracytowe? W okleinie jedno-, czy dwustronnej? Z takimi problemami musimy zmierzyć się podczas wymiany stolarki, chyba że mamy jasno sprecyzowane oczekiwania.
Ogrzewanie
Inwestor: - Dzień dobry, w tej rozmowie chciałbym się skupić na tym, jak niedrogo ogrzać dom. Najlepiej tak, by przy tym nie szkodzić środowisku, a więc też sobie.
Kotły elektryczne PV ready
Nie da się ukryć zwiększonego zainteresowania instalacjami fotowoltaicznymi. Ich użytkownicy bardzo dużo uwagi poświęcają parametrom technicznym paneli, falowników, warunkom gwarancji, wyborowi ekip montażowych, czy samych sprzedawców. Gdy cały proces przebiegnie sprawnie i zaczynamy w końcu produkować swój prąd, okazuje się, że nie zawsze optymalnie możemy go wykorzystać.
Pompy ciepła
Inwestor: - Dzień dobry, podczas tego spotkania chciałbym rozwinąć temat pomp ciepła. Kwestia opłacalności i zasadności ich zakupu przewija się niemal w każdej dyskusji osób planujących budowę domu. Z czego wynika popularność tych urządzeń?
Pompa ciepła: gruntowa czy powietrzna? Które urządzenie wybrać?
Pompa ciepła to nowoczesne, energooszczędne i ekologiczne rozwiązanie, na które możemy pozwolić sobie już dziś. Do dwóch najbardziej popularnych rodzajów pomp ciepła należą pompy gruntowe oraz powietrzne. Obie pompy posiadają szereg zalet, jednak mają również słabsze strony, które warto rozważyć.
Grzejniki i ogrzewanie podłogowe
Inwestor: - Witam, omówiliśmy już tematykę źródeł ciepła, teraz chciałbym dowiedzieć się nieco o sposobach jego rozprowadzania po domu. Jakie opcje są do wyboru?
Elektryczne systemy grzewcze - kiedy warto je rozważyć?
Istnieje wiele opinii na temat elektrycznych systemów grzewczych - zwolennicy wyliczają zalety, przeciwnicy wskazują na wysokie kosz-ty energii elektrycznej. Jak to jest naprawdę? Wystarczy instalacja systemów grzewczych z inteligentnym sterownikiem aby zabezpieczyć budynek przed uszkodzeniami zimowymi lub zapewnić komfort cieplny mieszkańców - a wszystko w rozsądnej cenie i przy niskim zużyciu energii. Elektryczne systemy grzewcze są również idealnym rozwiązaniem jeśli mamy zainstalowane panele fotowoltaiczne.
SharkBite NEXUS - kompletny system złączy, rur i zaworów do instalacji sanitarno-grzewczych
John Guest jest uznawany za jednego z wiodących producentów złączy wtykowych na świecie. Swoją pozycję na rynku zawdzięcza znakomitej jakości wytwarzanych produktów, kompleksowości asortymentu i dostaw oraz szeroko rozbudowanej sieci dystrybucji. Firma, przez ponad 50 lat działalności, wypracowała sobie zaufanie i uznanie klientów na całym świecie. W połowie 2018 roku John Guest wstąpił w szeregi międzynarodowej grupy RWC przekazując jej zdobywane przez lata doświadczenie oraz rozwiązania.
Kolektory słoneczne
Inwestor: - Dzień dobry, podczas tej rozmowy chciałbym kontynuować temat nowoczesnych źródeł energii i zasięgnąć nieco informacji o kolektorach słonecznych. Na jakiej zasadzie one działają?
Wentylacja z rekuperatorem i klimatyzacja
Inwestor: - Dzień dobry, jak ustaliliśmy w jednej z poprzednich rozmów, w zdrowym domu nie może zabraknąć skutecznego systemu wymiany powietrza. Tymczasem wydaje mi się, że temat jest tak naprawdę mało znany, a jakości powietrza budujący domy nie poświęcają zbyt wiele uwagi.
Lepsza niż kiedykolwiek - nowa centrala wentylacyjna WOLF CWL-2
Wymagania stawiane nowym budynkom stają się coraz bardziej rygorystyczne. Wydajna wentylacja z odzyskiem ciepła jest obecnie standardem w nowo budowanych i remontowanych budynkach mieszkalnych. CWL-2 marki WOLF to najbardziej kompaktowa w swojej klasie, niezwykle cicha i wysokowydajna centrala wentylacyjna, wyposażona w szereg najwyższej jakości komponentów. To wszystko, w połączeniu z bardzo łatwym sterowaniem i konserwacją, wysokiej klasy wykonaniem i cieszącym oko designem sprawia, że CWL-2 od WOLF to prawdziwe urządzenie klasy premium wśród central wentylacji domowej.
Panele fotowoltaiczne
Inwestor: - Dzień dobry, w ostatnie wakacje przejechałem po naszym kraju kilkaset kilometrów. Byłem bardzo zdziwiony, że na tak wielu domach zamontowano panele fotowoltaiczne. Jak pan sądzi, co jest przyczyną tego boomu?
Czy instalacja PV jest bezpieczna?
Fotowoltaika to niezwykle bezpieczna technologia, ale nadal pojawiają się nieuzasadnione obawy dotyczące bezpieczeństwa instalacji PV. Plotki o palących się domach, które nie mogą zostać ugaszone lub o strażakach, którzy nie atakują ognia, jeśli na dachu znajduje się instalacja PV, stawiają takie systemy w złym świetle, na które nie zasługują.
Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?
Polacy pokochali fotowoltaikę. Ubiegły rok był rekordowy pod względem liczby nowych instalacji oraz mocy przyłączonej w minielektrowniach domowych, która wzrosła ponad dwukrotnie w stosunku do 2019 roku. Główną motywacją do inwestycji w panele PV są oszczędności i brak zmartwień o kolejne podwyżki cen prądu. Dodatkowo, na rynku pojawiły się nowe rozwiązania dla prosumentów, które mogą jeszcze bardziej napędzić rozwój fotowoltaiki w naszym kraju.
Instalacje elektryczne i teletechniczne
Inwestor: - Dzień dobry! Chciałbym porozmawiać z panem o planowaniu domowych instalacji - elektrycznej i teletechnicznej. Kiedy się do tego zabrać?
Osprzęt elektroinstalacyjny i oświetlenie
Inwestor: - Porozmawiajmy o osprzęcie elektroinstalacyjnym. To ważny element domowej instalacji, prawda?
Instalacja inteligentna
Inwestor: - Dzień dobry, inteligentne domy to kolejny ważny temat w dyskusjach o nowoczesnym budownictwie. Co to właściwie oznacza, że dom jest inteligentny? Jak w ogóle taki przymiotnik, kojarzony z istotami żywymi, można stosować w odniesieniu do budynku?
Zabezpieczenie domu
Inwestor: - Witam, z tego co się orientuję, prawie każdy nowy dom wyposażony jest w alarm. Czy to rzeczywiście niezbędny element wyposażenia budynku?
Tablica informacyjna na budowie
Jakie informacje trzeba wpisać na tablicy informacyjnej na budowie, szczególnie w kontekście ustawy o ochronie danych osobowych?
Polisa instalacji fotowoltaicznej
Chciałbym założyć instalację fotowoltaiczną na dachu mojego domu. Jest to dość kosztowna inwestycja, dlatego chciałbym ją ubezpieczyć od zniszczenia, np. na skutek opadów gradu czy wichury łamiącej drzewa. Jakie warianty oferują firmy ubezpieczające oraz czy warto wykupić polisę od takich zdarzeń?
Działka z budynkiem do rozbiórki
Rozważamy nabycie działki, na której stoi budynek do rozbiórki. Czy opłaca się kupić taką nieruchomość?
Jak wyciszyć ścianę w bliźniaku?
Planuję zakup domu - połowy bliźniaka. Ściana oddzielająca ją od sąsiada wykonana jest z betonu komórkowego, dlatego zastanawiam się, czy nie będzie problemu z akustyką. Czy są jakieś sposoby na wyciszenie takiej ściany?
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT