Kolektory słoneczne
O Budowaniu Nikt Ci Tak Nie Opowie 2021
17-22 minuty
Inwestor: - Dzień dobry, podczas tej rozmowy chciałbym kontynuować temat nowoczesnych źródeł energii i zasięgnąć nieco informacji o kolektorach słonecznych. Na jakiej zasadzie one działają?
Ekspert budowlany: - Kolektory zamieniają padające na nie promieniowanie słoneczne na ciepło i podgrzewają nim wodę w zasobniku. Stosowane w praktyce rozwiązania mogą się sporo różnić, ale ogólny schemat działania jest zawsze ten sam. Podgrzewana woda to najczęściej tzw. ciepła woda użytkowa (c.w.u.), czyli do mycia, zmywania itp. Rzadziej woda w przydomowym basenie, a już naprawdę sporadycznie ta krążąca w instalacji grzewczej (c.o.) budynku. Wynika to z rosnących kosztów poszczególnych systemów, ale przede wszystkim ze specyfiki naszego klimatu. Wyjaśnię to później, teraz chciałbym powiedzieć, czym różnią się kolektory.
- No właśnie, jakie konstrukcje solarów są do wyboru?
- W naszym kraju dominują dwa rodzaje kolektorów - płaskie i próżniowe. Te pierwsze składają się z metalowej płyty z przylegającymi od spodu rurkami, przez które przepływa niezamarzający płyn. Płyta nagrzewa się od słońca, od niej zaś płyn. Przepływa on następnie przez wężownicę w zbiorniku wody i oddaje jej ci...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze