Pompa ciepła: gruntowa czy powietrzna? Które urządzenie wybrać?
O Budowaniu Nikt Ci Tak Nie Opowie 2021
4-5 minut
Pompa ciepła to nowoczesne, energooszczędne i ekologiczne rozwiązanie, na które możemy pozwolić sobie już dziś. Do dwóch najbardziej popularnych rodzajów pomp ciepła należą pompy gruntowe oraz powietrzne. Obie pompy posiadają szereg zalet, jednak mają również słabsze strony, które warto rozważyć.
Jeśli do dyspozycji inwestora jest duża działka i brak przyłącza gazu, wtedy warto zainwestować w pompę ciepła gruntową. Urządzenie to osiąga wyższą efektywność grzewczą, więc jeśli priorytetem jest jak najniższy koszt ogrzewania, to pompa gruntowa będzie trafionym wyborem. Przykładem pompy gruntowej jest WATERKOTTE EcoTouch Ai1 Geo o mocy grzewczej 6-18 kW oraz wartościami COP do 5,1.
Pompa ma wbudowany zbiornik o pojemności 204 litrów, służący do podgrzewania ciepłej wody. Powierzchnia montażu wynosi jedynie 0,38 m², co powoduje, że pompę można umieścić np. w kuchni. Inwestycja w gruntową pompę ciepła jest początkowo znacznie wyższa niż w przypadku pompy powietrznej. Wiąże się to z koniecznością wykonania robót ziemnych i odwiertów na kolektor pionowy lub wymiennik poziomy, jednak rekompensuje to niższy koszt późniejszej eksploatacji. Wynika to z faktu, że temperatura gruntu poniżej strefy przemarzania nie ulega dużym wahaniom i pozwala na stabilną pracę pompy. Ważne jest, aby ins...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze