1
Na tej platformie możesz przeczytać wszystkie treści z aktualnego, oraz archiwalnych numerów BudujemyDom

Jak wybudować zdrowy dom?

Jak wybudować zdrowy dom
Inwestor: - Dzień dobry, chciałbym się poradzić w kilku istotnych sprawach dotyczących budowy domu. Zacznijmy od tego, jak wybudować dom, aby był zdrowy.

Fundamenty, ściany, stropy

Fundamenty, ściany, stropy
FUNDAMENTY Inwestor: - Dzień dobry, tym razem chciałbym porozmawiać o kluczowych elementach konstrukcyjnych domu - o fundamentach, ścianach i stropach. Zacznijmy od podstawy każdego budynku. O czym powinienem pamiętać, planując fundamenty?
Budujemy Dom
14,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!

Dachy, pokrycia, rynny

Dachy, pokrycia, rynny
Inwestor: - Dzień dobry, tym razem chciałbym porozmawiać o dachu. To jeden z najważniejszych elementów domu, prawda?
Z widokiem na PANORAMĘ możliwości
Ci, którzy szukają rozwiązań uniwersalnych warto, aby zwrócili uwagę na modułową dachówkę stalową Panorama, która położona w układzie„na mijankę" odzwierciedla kształt dachówki ceramicznej, a zamontowana w układzie„równoległym" zadowoli wszystkich zwolenników nieszablonowych rozwiązań i niestandardowych oczekiwań. Pełna paleta kolorów oraz faktury - połysk, mat, półmat - sprawiają, że każdy dach może uzyskać swój unikatowy styl.
Jak zwiększyć efektywność energetyczną domu?
W ubiegłym roku weszły w życie nowe przepisy prawa budowlanego związane z podwyższonymi normami dotyczącymi energooszczędności budynków użytkowych. Oznacza to znacznie bardziej restrykcyjne wymagania wobec inwestorów, którzy rozpoczynają budowę domu. Rozwiązaniem są innowacyjne technologie, które pozwalają na znaczne zmniejszenie strat ciepła zarówno w przypadku montażu nowych okien, jak i od niedawna… wymiany starych.
Jakie rolety zewnętrzne wybrać? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
O licznych zaletach montażu rolet zewnętrznych nie trzeba nikogo przekonywać, stanowią dziś nieodłączny element prawie każdej budowy. Dzieje się tak głównie ze względu na ich liczne funkcje, które spełniają w budynkach. Zapewniają doskonałą ochronę przed czynnikami atmosferycznymi (wiatr, deszcz), a także stanowią formę zabezpieczania przed insektami. Roleta to idealne rozwiązanie na każdą porę roku.
Okna bez ograniczeń - wybierz aluminium
Funkcjonalność, prostota, najwyższa estetyka i przestrzeń niepoddająca się ograniczeniom. Uwolnij swoją wyobraźnię i zdecyduj jakiej stolarki potrzebujesz. Wielkogabarytowe konstrukcje szklane, nowoczesny projekt domu, marzenie o „bramie światła” w postaci szklanej ściany? Stolarka aluminiowa KRISPOL sprosta wymaganiom każdego projektu.
Okna, osłony okienne, drzwi, bramy garażowe
Inwestor: - Dzień dobry. Aby zamknąć stan surowy, dom trzeba wyposażyć w stolarkę, a w garażu zamontować bramę. Od czego zaczniemy?
Kotły elektryczne w budownictwie energooszczędnym
Budujemy coraz cieplejsze domy. Inwestorzy, w porównaniu z sytuacją sprzed kilkunastu lat, mają obecnie dostępnych szereg narzędzi do zdobywania wiedzy i wymiany doświadczeń, które znacząco ułatwiają podejmowanie rozsądnych decyzji. Nikt obecnie nie kwestionuje dodatkowych wydatków na grubsze ocieplenie, trójszybową stolarkę okienną z ciepłym montażem, czy eliminację mostków cieplnych. Nie budzi także zdziwienia coraz większa popularność wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Wybór sposobu ogrzewania to nadal kwestia sporna, gdzie droga do uzyskania konsensusu jest wciąż odległa.
Ogrzewanie
Inwestor: - Dzień dobry, porozmawiajmy o niezwykle istotnej kwestii, jaką jest ogrzewanie domu. Ten temat budzi obecnie duże emocje.
Ogrzewanie gazem bez zbędnych formalności
Dziś ogrzewanie domu gazem z sieci może być bardzo problematyczne, bo nie tylko non stop zmieniają się ceny, ale też bardzo wydłużył się czas oczekiwania na przyłącze. Dlatego ciekawym rozwiązaniem może być montaż na działce zbiornika na gaz płynny LPG. Instalacja jest szybka, prosta i nie wymaga wielu formalności. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest również to, że możemy na bieżąco kontrolować ilość zużywanego paliwa.
Ekologicznie i energooszczędnie - rozwiązania dla Twojego domu
Pompy ciepła zyskują coraz większą popularność w nowym budownictwie. W porównaniu do tradycyjnych rozwiązań grzewczych są one zdecydowanie bardziej wydajne oraz ekologiczne. Poznaj zalety pomp ciepła oraz dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na rozwiązanie grzewcze firmy WOLF.
Kompletne systemy z pompami ciepła Prima. Idealnie dopasowana moc w najwyższej klasie A+++
Ofertę sprawdzonych i nagradzanych pomp ciepła Galmet poszerzył właśnie o kompletne zestawy z powietrznymi pompami ciepła Prima.
Pompy ciepła
Inwestor: - Dzień dobry, chciałbym dziś rozwinąć temat, o którym wspomniał pan na poprzednim spotkaniu, gdy rozmawialiśmy o ogrzewaniu domu. Chodzi o pompy ciepła. Przyznam, że zasada ich działania wciąż nie jest dla mnie do końca zrozumiała.
Elektryczne systemy grzewcze - kiedy warto je rozważyć?
Istnieje wiele opinii na temat elektrycznych systemów grzewczych - zwolennicy wyliczają zalety, przeciwnicy wskazują na wysokie kosz-ty energii elektrycznej. Jak to jest naprawdę? Wystarczy instalacja systemów grzewczych z inteligentnym sterownikiem aby zabezpieczyć budynek przed uszkodzeniami zimowymi lub zapewnić komfort cieplny mieszkańców - a wszystko w rozsądnej cenie i przy niskim zużyciu energii. Elektryczne systemy grzewcze są również idealnym rozwiązaniem jeśli mamy zainstalowane panele fotowoltaiczne.
Grzejniki i ogrzewanie podłogowe
GRZEJNIKI Inwestor: - Dzień dobry, chciałbym kontynuować temat ogrzewania domu. Rozmawialiśmy już o źródłach ciepła, teraz czas na sposoby jego rozprowadzania po budynku. Zacznijmy może od bardziej tradycyjnego rozwiązania, czyli od grzejników. Jakie są ich zalety?
INFLEX BCK - preizolowane rury medialne na najwyższym poziomie!
Na czym polega specjalistyczna usługa preizolacji rur medialnych, które są dostarczane przez producentów i dystrybutorów? Jakie są jej najważniejsze zalety? Dowiedz się więcej na ten temat i przeczytaj, dlaczego warto z niej skorzystać.
Jaki grzejnik wybrać?
I choć pytanie jest trudne, odpowiedź nie jest aż tak skomplikowana. Wystarczy poznać zalety grzejników aluminiowych, aby nie mieć żadnych wątpliwości, co wybrać do instalacji centralnego ogrzewania w naszym domu. Czym zatem charakteryzują się grzejniki płytowe, a czym grzejniki członowe? Jak działają? Jaka jest ich efektywność? Na co zwrócić uwagę przy wyborze danego modelu?
Kolektory słoneczne
Inwestor: - Dzień dobry, kontynuując temat nowoczesnych źródeł energii, chciałbym porozmawiać o kolektorach słonecznych. Któż nie chciałby korzystać z darmowej energii?
Panele fotowoltaiczne
Inwestor: - Dzień dobry, w trakcie tego spotkania chciałbym kontynuować tematykę odnawialnych źródeł energii bazujących na słońcu. Chodzi mi oczywiście o ogniwa fotowoltaiczne, które ostatnio są chyba nawet bardziej popularne niż kolektory?
Wentylacja z rekuperatorem i klimatyzacja
Inwestor: - Dzień dobry, podczas naszej pierwszej rozmowy o zdrowym domu mówił pan o tym, jak jakość powietrza we wnętrzach przekłada się na nasze samopoczucie i dlaczego tak ważne jest zapewnienie w budynku skutecznego systemu wymiany powietrza. Jak się to realizuje w praktyce?
Instalacje elektryczne i teletechniczne
Inwestor: - Dzień dobry, porozmawiajmy o instalacjach elektrycznych i teletechnicznych. Wiem, że nie obędzie się bez nich w domu, ale nie mam pojęcia, jak się do tego tematu zabrać.
Osprzęt elektroinstalacyjny i oświetlenie
Inwestor: - Dzień dobry, poprzednio rozmawialiśmy o instalacji elektrycznej, więc teraz czas na elementy, które znajdują na jej końcu, czyli osprzęt elektroinstalacyjny i oświetlenie. Już pobieżna orientacja w temacie wystarczy, żeby stwierdzić, że stosowany obecnie osprzęt znacznie różni się od tego tego montowanego przed laty.
Instalacja inteligentna
Inwestor: - Dzień dobry, kolejny temat, który chciałbym poruszyć, to instalacje inteligentne. Czy warto zastosować w domu takie rozwiązanie?
Zabezpieczenie domu
Inwestor: - Dzień dobry, z moich obserwacji wynika, że większość budowanych obecnie domów wyposażonych jest w alarm. Jakie jeszcze elementy pozwalają poprawić bezpieczeństwo?
Bezpieczeństwo pożarowe na poddaszu
Chciałbym zagospodarować poddasze, łącząc te prace z ułożeniem nowego pokrycia na dachu. W związku z tym zastanawiam się czy zamiast typowego ocieplenia pomiędzy krokwiami nie pozostawić ich odkrytych, a izolację ułożyć od góry. Taki efekt, z drewnem jako elementem dekoracyjnym, całkiem mi się podoba. Tylko czy w takim wariancie da się założyć na górze niewielki kominek lub piec? Czy musi mieć on osobny komin, czy można go podłączyć wspólnie z innym? I jakie odległości od więźby trzeba zachować? Bo ciężko mi się połapać w wymogach przepisów przeciwpożarowych. Podobno większość z nich i tak nie obowiązuje w domach jednorodzinnych.
Czy można zamienić materiały ścienne?
Przygotowuję się do budowy domu i mam problem z wyborem materiału, z którego mają być wykonane ściany. W projekcie jest ceramika, ale murarz, którego chcę zatrudnić, proponuje zamianę na beton komórkowy. To ponoć materiał, z którego się szybciej buduje. Jestem laikiem w tych sprawach - przeczytałem tylko, że budulce te różnią się znacznie pod względem wytrzymałości. Czy mogę zastosować inny materiał niż wymieniony w projekcie?
Czy warto ocieplić poddasze pianką PUR?
Jestem na etapie budowy domu i chciałbym jeszcze przed zimą ocieplić poddasze, na którym znajdą się sypialnie, oraz płaski dach, który mam przewidziany nad garażem. Coraz częściej trafi am na oferty wykonania ocieplenia natryskowo, pianką PUR. Proponowano mi też zakup płyt z takiej pianki, podobno o bardzo dobrej izolacyjności. Jednak zastanawiam się, czy takie rozwiązanie jest dobre w domu jednorodzinnym?
Dobór drzwi przesuwnych
Zastanawiam się nad montażem drzwi przesuwnych w pomieszczeniu, gdzie nie ma miejsca na swobodne otwieranie tradycyjnego skrzydła (koliduje podczas uchylania). Czy lepszy byłby model nachodzący na ścianę, czy chowany do kasety?
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT