Porady
Dobór drzwi przesuwnych
Zastanawiam się nad montażem drzwi przesuwnych w pomieszczeniu, gdzie nie ma miejsca na swobodne otwieranie tradycyjnego skrzydła (koliduje podczas uchylania). Czy lepszy byłby model nachodzący na ścianę, czy chowany do kasety?
Dobór drzwi przesuwnych
Jak dobrać pompę obiegową?
Buduję dom ok. 170 m2. Będzie w nim ogrzewanie podłogowe. Mam wstępną propozycję założenia 2 rozdzielaczy po 10 obiegów każdy. Mój wykonawca poleca dość prosty kocioł gazowy 24 kW. Do tego sprzęgło hydrauliczne, za sprzęgłem pompa c.o. 25/80-100. Twierdzi, że pętli ogrzewania może być zbyt dużo, żeby poradziła sobie z nimi pompa wbudowana w kocioł. Czy sprzęgło i druga pompa faktycznie jest niezbędna przy takiej powierzchni podłogówki? Jeśli tak, to jakie powinna mieć parametry i jak ją zamontować?
Jak dobrać pompę obiegową?
Zdrowe ściany
Po doświadczeniach z okresu pandemii postanowiliśmy przenieść się z mieszkania do domu z ogrodem. Działkę już mamy, upatrzony projekt też. Chciałam jednak zapytać czy jakieś rodzaje materiałów ściennych, a przede wszystkim tynków i farb, są szczególnie godne polecenia ze względów zdrowotnych. To dla nas ważna kwestia, bo wszyscy w rodzinie mamy skłonność do chorób dróg oddechowych, a w dotychczasowym mieszkaniu musieliśmy uporać się z grzybem.
Zdrowe ściany
Jakie akcesoria dachowe warto wybrać?
Właśnie planuję zakup pokrycia dachowego i sprzedawca uświadomił mi, że powinienem pomyśleć także o akcesoriach dachowych. Czy rzeczywiście są one niezbędne? Czy są jakieś przepisy regulujące tę kwestię?
Jakie akcesoria dachowe warto wybrać?
Ile okien w dachu?
Jestem na etapie planowania dachu i zastanawiam się nad ilością i w ogóle potrzebą montażu okien dachowych. Co sądzą o tym eksperci?
Ile okien w dachu?
Czy warto ocieplić poddasze pianką PUR?
Jestem na etapie budowy domu i chciałbym jeszcze przed zimą ocieplić poddasze, na którym znajdą się sypialnie, oraz płaski dach, który mam przewidziany nad garażem. Coraz częściej trafi am na oferty wykonania ocieplenia natryskowo, pianką PUR. Proponowano mi też zakup płyt z takiej pianki, podobno o bardzo dobrej izolacyjności. Jednak zastanawiam się, czy takie rozwiązanie jest dobre w domu jednorodzinnym?
Czy warto ocieplić poddasze pianką PUR?
Bezpieczeństwo pożarowe na poddaszu
Chciałbym zagospodarować poddasze, łącząc te prace z ułożeniem nowego pokrycia na dachu. W związku z tym zastanawiam się czy zamiast typowego ocieplenia pomiędzy krokwiami nie pozostawić ich odkrytych, a izolację ułożyć od góry. Taki efekt, z drewnem jako elementem dekoracyjnym, całkiem mi się podoba. Tylko czy w takim wariancie da się założyć na górze niewielki kominek lub piec? Czy musi mieć on osobny komin, czy można go podłączyć wspólnie z innym? I jakie odległości od więźby trzeba zachować? Bo ciężko mi się połapać w wymogach przepisów przeciwpożarowych. Podobno większość z nich i tak nie obowiązuje w domach jednorodzinnych.
Bezpieczeństwo pożarowe na poddaszu
Rozpiętość stropu i ścianki działowe
Jesteśmy z żoną na początkowym etapie inwestycji, gdyż dopiero szukamy odpowiedniego projektu domu. Na razie tylko dla nas dwojga, docelowo najpewniej również dla dzieci. W związku z tym wpadliśmy na pomysł, że obecnie właściwie wystarczyłby nam sam parter, najlepiej z dużym salonem połączonym z kuchnią, 2 pokoje (sypialnia i gabinet), łazienka itd. Natomiast w przyszłości zagospodarowalibyśmy poddasze. Kłopot w tym, że na razie przecież nie wiemy jakie pomieszczenia tam wygospodarować. W związku z tym zastanawiamy się, czy możliwe jest wykonanie takiego stropu nad parterem, żeby przykrył dużą otwartą przestrzeń salonu z kuchnią, a w przyszłości dało się na nim dowolnie ustawić nawet murowane ściany działowe?
Rozpiętość stropu i ścianki działowe
Czy można zamienić materiały ścienne?
Przygotowuję się do budowy domu i mam problem z wyborem materiału, z którego mają być wykonane ściany. W projekcie jest ceramika, ale murarz, którego chcę zatrudnić, proponuje zamianę na beton komórkowy. To ponoć materiał, z którego się szybciej buduje. Jestem laikiem w tych sprawach - przeczytałem tylko, że budulce te różnią się znacznie pod względem wytrzymałości. Czy mogę zastosować inny materiał niż wymieniony w projekcie?
Czy można zamienić materiały ścienne?
W tym numerze
Jak wybudować zdrowy dom?
Fundamenty, ściany, stropy
Dachy, pokrycia, rynny
Okna, osłony okienne, drzwi, bramy garażowe
Ogrzewanie
Pompy ciepła
Grzejniki i ogrzewanie podłogowe
Kolektory słoneczne
Panele fotowoltaiczne
Wentylacja z rekuperatorem i klimatyzacja
Instalacje elektryczne i teletechniczne
Osprzęt elektroinstalacyjny i oświetlenie
Instalacje inteligentne
Zabezpieczenie domu
Porady