Jak dobrać pompę obiegową?
O Budowaniu Nikt Ci Tak Nie Opowie 2022
6-9 minut
Buduję dom ok. 170 m2. Będzie w nim ogrzewanie podłogowe. Mam wstępną propozycję założenia 2 rozdzielaczy po 10 obiegów każdy. Mój wykonawca poleca dość prosty kocioł gazowy 24 kW. Do tego sprzęgło hydrauliczne, za sprzęgłem pompa c.o. 25/80-100. Twierdzi, że pętli ogrzewania może być zbyt dużo, żeby poradziła sobie z nimi pompa wbudowana w kocioł. Czy sprzęgło i druga pompa faktycznie jest niezbędna przy takiej powierzchni podłogówki? Jeśli tak, to jakie powinna mieć parametry i jak ją zamontować?
To co można powiedzieć z całą pewnością o tym przypadku, to że oznaczenie pompy jest źle podane. Nie wiadomo więc, jakie ma mieć parametry. A właśnie to oznaczenie określa kluczowe cechy pompy. Typowy przykład prawidłowo podanych parametrów to 25-40/180, gdzie kolejne liczby oznaczają:
25 - przepływ 2,5 m3/h;
40 - wytwarzane ciśnienie, podane jako wysokość podnoszenia - 4 m;
180 - długość montażowa 180 mm (druga, nieco mniej popularna, to 130 mm).
Długość i inne wymiary są wbrew pozorom bardzo ważne nawet w dopiero budowanych instalacjach. Różnica 5 cm to dość żeby wystarczyło lub zabrakło miejsca w szafce z rozdzielaczem. Jeżeli zaś wymieniamy pompę w już zbudowanym układzie, to złe wymiary będą oznaczały uciążliwe przeróbki. Poza długością jest jeszcze jeden bardzo ważny parametr montażowy. Pompa nie może pracować w dowolnej pozycji. Oś wirnika zawsze musi być ustawiona poziomo. Inaczej pompa może ulec przedwczesnemu zużyciu i uszkodzeniu. Właściwe oraz błędne warianty po...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze