Instalacja inteligentna
O Budowaniu Nikt Ci Tak Nie Opowie 2022
17-22 minuty
Inwestor: - Dzień dobry, kolejny temat, który chciałbym poruszyć, to instalacje inteligentne. Czy warto zastosować w domu takie rozwiązanie?
Ekspert budowlany: - Na to pytanie musi pan odpowiedzieć sobie sam. Ja mogę tylko powiedzieć, jak działają takie instalacje i jakie mają zalety. Wad, poza wysokimi kosztami inwestycyjnymi, nie dostrzegam.
- Zacznijmy więc od początku. Kiedy można powiedzieć, że dom jest inteligentny?
- We współczesnych domach pojawia się wiele nowoczesnych urządzeń i instalacji: system alarmowy, kocioł lub inne źródło ciepła z automatyką, rozbudowane oświetlenie, mechaniczna wentylacja, żaluzje z napędem, nawet tzw. inteligentne sprzęty AGD.
Standardowo, każde z tych urządzeń wypełnia funkcję, do której zostało przeznaczone - kocioł grzeje, alarm włącza syrenę i zawiadamia właściciela lub ochronę, gdy złodziej wtargnie do budynku, ekspres do kawy robi kawę itd.
W domu inteligentnym wszystkie (albo prawie wszystkie) sprzęty i instalacje włącza się w jeden system. Odpowiednio zaprogramowane urządzenia wymieniają się pozyskiwanymi informacjami i reagują zgodnie z zapisanym wcześniej wzorcem, bez udz...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze