Dobre powietrze
Sama wymiana wystarczającej ilości powietrza to dopiero połowa sukcesu. Trzeba zadbać jeszcze o jego jakość - odpowiednią czystość, wilgotność itd. To ważne dla wszystkich, ale szczególne znaczenie ma dla osób cierpiących na rozmaite alergie i choroby układu oddechowego, takie jak astma. Wprawdzie na powietrze zewnętrzne mamy bardzo ograniczony wpływ, ale możemy zadbać, aby w pomieszczeniach było ono naprawdę czyste i zdrowe.
Na jakość domowego powietrza ma wpływ to, jakie jest to na zewnątrz. Przenika ono bowiem do wnętrz przez nawiewniki, kanały wentylacyjne, poza tym przez okna i drzwi (w starszych budynkach z nieszczelną stolarką). Jeżeli nie jest poddawane żadnym zabiegom, może zawierać kurz, a nawet zarodniki pleśni i innych grzybów domowych. Zanieczyszczenia te mogą powodować bóle głowy, pieczenie oczu, problemy z koncentracją i snem oraz przewlekłe zmęczenie. Aby ograniczyć ich oddziaływanie na ludzki organizm, zatem i poziom komfortu mieszkańców, należy zadbać o czystość i wilgotność domowego powietrza. Zbyt suche przyczyniać się może bowiem do kłopotów ze śluzówką i skórą, zbyt wilgotne - z układem oddechowym, gdyż sprzyja rozwojowi pleśni i innych grzybów domowych.
W budynkach z wentylacją mechaniczną z rekuperatorem wyposażonym w filtry, zadbanie o to, czym oddychamy jest stosunkowo proste. Wystarczy systematycznie kontrolować stopień zabrudzenia filtrów i je wymieniać.
W domach z wentylacją...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze