Na tej platformie możesz przeczytać wszystkie treści z aktualnego, oraz archiwalnych numerów BudujemyDom
Aktualności
Armatura do instalacji tryskaczowych
NIBCO to amerykańska firma z ponad 115-letnią tradycją o międzynarodowym zasięgu działania. Sprzedaż wyrobów z logo NIBCO jest realizowana do ponad 60 krajów na świecie. NIBCO Sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi jest jedynym europejskim oddziałem NIBCO działającym od 1995 roku.
Biologiczne i ekologiczne oczyszczalnie ścieków od EKO HOUSE
Eko House Technologie Ekologiczne to firma dostarczająca na polski rynek rozwiązania z branży przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków. Oferuje nie tylko spełniające normy biologiczne oczyszczalnie VH, na które można uzyskać dotacje, ale również skuteczne biopreparaty wspomagające działanie takich urządzeń, a także ekologiczne środki czystości.
BOSCH TRONIC - nowa generacja elektrycznych podgrzewaczy wody
Łatwe i komfortowe przygotowanie ciepłej wody. Bosch wyznacza wysokie standardy podgrzewania wody, dzięki nowej serii elektrycznych przepływowych podgrzewaczy wody Tronic 4000, 5000, 7000i, 8500i.
BREVA - klimatyzator, który również grzeje
Marka Beretta oferuje ścienny klimatyzator BREVA typu split o klasie efektywności energetycznej A++, z czynnikiem chłodniczym R32 przyjaznym środowisku. Klimatyzator BREVA służy zarówno do chłodzenia, jak i do ogrzewania (np. w okresach przejściowych).
Które rozwiązania inteligentne warto wybrać?
Inteligencja się opłaca
Dzięki rozwiązaniom inteligentnym mieszkanie we własnym domu może być przyjemniejsze, bezpieczniejsze i tańsze. Chociaż w ostatnim czasie właśnie na ten ostatni czynnik zwracamy największą uwagę, to pamiętajmy, że możliwości systemów inteligentnych są niemal nieograniczone.
Kanlux SMART - nowoczesne elementy Twojej domowej instalacji
Systemy SMART HOME to coraz popularniejsze rozwiązania. Ich początków można szukać już kilkadziesiąt lat temu. Od dawna znane są nam wszystkim ściemniacze, które w obecnej chwili odchodzą powoli do lamusa. Nadal popularne są czujniki ruchu czy czujniki zmierzchu, montowane w newralgicznych miejscach, gdzie światło jest nam potrzebne w określonej sytuacji, czy o określonej porze. Często stosujemy adaptery z ręcznym programatorem do gniazda, w przypadku grzejników na prąd lub bojlerów. Wielu rodziców też wie czym są elektroniczne nianie. Te wszystkie urządzenia, a także sporo innych, to początki urządzeń SMART. Jak to wygląda dziś? Czy te nowe urządzenia potrafi ą zmienić naszą instalacje elektryczną i uczynić nasz dom inteligentnym?
Oszczędność energii w Twoim domu ze Smart Home Legrand Netatmo
Smart Home to dom, w którym urządzenia potrafi ą wykonać określone czynności dostosowane do określonych zdarzeń. Dzięki Smart Home można w prosty sposób kontrolować i zarządzać działaniem urządzeń z poziomu aplikacji, nawet gdy nie ma nas w domu, a także programować scenariusze dopasowane do naszego stylu życia. Smart Home zapewnia bezpieczeństwo, komfort i spokój, pozwala także znacznie obniżyć rachunki za centralne ogrzewanie. Rozwiązania Smart Home są inwestycją, która się zwraca. Produkty Smart Home to nowoczesne urządzenia, ich liderem na rynku jest fi rma Legrand z ofertą Smart Home Legrand Netatmo.
Kotły c.o.
Centralne źródło ciepła
Co można doradzić u progu obecnego, tak niepewnego sezonu grzewczego? Przede wszystkim zachowanie rozsądku i niepodejmowanie pochopnych decyzji. Nawet jeżeli któreś paliwo jest w tym momencie tańsze, to kupowanie kotła właśnie na nie, bez uwzględniania jakichkolwiek innych czynników najpewniej będzie miało fatalne skutki. Kocioł trzeba przede wszystkim dopasować do konkretnego budynku i naszych indywidualnych możliwości.
Kotły gazowe
Ciepło z gazu
Dostęp do sieci gazowej wciąż pozostaje jedną z najbardziej pożądanych cech działek budowlanych. I nic w tym dziwnego, gdyż ogrzewanie kotłem gazowym jest czyste, bezobsługowe i świetnie sprawdza się zarówno w przypadku grzejników, jak i podłogówki. Do tego ceny gazu dla gospodarstw domowych rosną znacznie wolniej, niż ceny węgla czy peletów.
Powietrzne i gruntowe pompy ciepła
Airmax 3. generacji - najwyższa wydajność i ponadczasowy design
Airmax3 to najnowsza generacja powietrznych pomp ciepła do nowych i modernizowanych budynków. Nowy Airmax3 łączy zaawansowaną technologię i wyjątkową wydajność z ponadczasowym designem i klasyczną formą. To najbardziej ekologiczna w historii pompa ciepła do c.o. Galmet. Już podczas pierwszej prezentacji w Polsce została nagrodzona Medalem Targów ENEX 2022 oraz Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich INSTALACJE 2022. To wyjątkowo udana premiera Galmet.
BOSMAN LED - zaawansowany dogrzewacz do instalacji c.o. i c.w.u.
Zawsze warto mieć w instalacji centralnego ogrzewania drugie źródło ciepła. To rezerwa na wypadek, gdy to pierwsze ulegnie awarii, zabraknie do niego paliwa, okaże się niewydolne w czasie dużych mrozów, albo w ogóle go jeszcze nie mamy, np. czekając na opóźniającą się dostawę pompy ciepła.
Niższe koszty ogrzewania w 2023 r.
Zastosuj nowoczesną, ekonomiczną i ekologiczną alternatywę dla ogrzewania węglem. Koszty ogrzewania domu pompą ciepła typu powietrze-woda mogą być aż 3,5 razy mniejsze niż kotłem węglowym! Tak wynika z szacunków Organizacji POBE (Porozumienie Branżowe Na Rzecz Efektywności Energetycznej), która przygotowała porównanie kosztów ogrzewania według cen w III kwartale 2022 r. Różnice są oszałamiające!
Nowości w ofercie pomp ciepła Daikin Altherma
Firma Daikin z powodzeniem, od kilkudziesięciu lat mocno rozwija się w zakresie urządzeń grzewczych, szczególnie pomp ciepła. Pompy ciepła Daikin Altherma zyskują coraz większą popularność wśród instalatorów oraz inwestorów. W 2022 roku do portfolio Daikin Altherma dołączyły nowe, innowacyjne urządzenia na czynnik R32.
Ogrzewanie podłogowe
Ciepło od dołu
W prawie każdym nowym domu robi się ogrzewanie podłogowe przynajmniej w części pomieszczeń. Podłogówka, szczególnie ta elektryczna, jest też chętnie zakładana w domach remontowanych. Co sprawia, że jest ona tak popularna? I o jakich jej szczególnych cechach musimy zawsze pamiętać?
Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu podłogowym lub grzejnikowym?
System ogrzewania stanowi istotny element każdego domu lub mieszkania. Ceny związane z instalacją, eksploatacją oraz zmieniające się trendy rynkowe coraz częściej zmuszają do refl eksji i szukania alternatywnych sposobów ogrzewania domów i mieszkań. FIBARO w swoim portfolio produktowym ma szeroką gamę urządzeń, które z powodzeniem pomogą zoptymalizować proces ogrzewania, co bezpośrednio przekłada się na podniesienie komfortu domowników przy jednoczesnym zredukowaniu kosztów związanych z eksploatacją instalacji grzewczych.
Nowy Press, ultraPRESS
Bezpieczny, niezawodny i uniwersalny. Tak w skrócie można określić nowy system KAN-therm ultraPRESS, który został zbudowany na solidnym fundamencie poprzednika, systemie KAN-therm Press. Czym zatem wyróżnia się system KAN-therm ultraPRESS?
Ogrzewanie płaszczyznowe - standard w domach energooszczędnych
Firma RWC jest światowym liderem w produkcji rur i złączy wtykowych. Wzbogacona o doświadczenie firmy John Guest od ponad 60 lat dostarcza niezawodne systemy hydrauliczne i grzewcze.
Grzejniki kanałowe
Grzejnik w podłodze
Co zrobić, jeżeli nie chcemy lub nie możemy założyć grzejników ściennych? Podłogówka to jedyne rozwiązanie. Specjalne grzejniki można z powodzeniem ukryć w podłodze, w przygotowanych do tego kanałach. Mają one wiele zalet, które naprawdę warto poznać.
Grzejniki stalowe i aluminiowe
Grzejniki podtynkowe - sposób na tańsze i zdrowsze ogrzewanie!
Energooszczędne ogrzewanie w czasach kryzysu energetycznego to niezwykle ważne zagadnienie. Szczególnie, że procentowy udział energii przeznaczanej na ogrzanie budynku, wynosi przeszło połowę całkowitego rocznego jej zużycia. Drugie tyle zużywamy na oświetlenie, urządzenia elektryczne, podgrzewanie wody itp. a to tylko w przypadku nowych dobrze termoizolowanych budynków. Jeszcze kilkanaście lat temu taki udział stanowił niemal 3/4 całkowitej zużywanej energii. Jest to więc spore pole do generowania oszczędności.
Klimakonwektory do użytku domowego
Niezależnie od tego czy przeprowadzasz remont, czy rozpoczynasz budowę nowego obiektu, w dzisiejszych czasach kluczowe znaczenie w przypadku wyboru technologii ma efektywność energetyczna rozwiązania i jej wpływ na zrównoważony rozwój. Dlatego jedną z najważniejszych kwestii jest zastosowanie rozwiązania grzewczego, które współpracuje z odnawialnymi źródłami energii, ogranicza emisję zanieczyszczeń i pracuje w niższych temperaturach, co zwiększa wydajność całego systemu. Rozwiązaniem spełniającym te wymagania są klimakonwektory, które mogą zarówno grzać, jak i chłodzić, a dzięki temu pozwalają cieszyć się komfortowym klimatem w pomieszczeniach przez 365 dni w roku.
Różne wcielenia kaloryfera
Nikt nie jest w stanie zliczyć wszystkich dostępnych na rynku modeli grzejników. Nawet z próby szczegółowego opisania wszystkich ich rodzajów prawdopodobnie nic by nie wyszło, tym bardziej, że producenci wciąż tworzą nowe warianty. Pokazujemy tu jednak, jakie cechy są naprawdę ważne i na co trzeba koniecznie zwracać uwagę przy wyborze.
Kominy
Komin składany jak klocki
Dziś już mało kto decyduje się na tradycyjne kominy murowane z cegły. Zamiast nich stawia się wersje prefabrykowane, z ceramiki lub stali. I słusznie, bo takie nowoczesne warianty mają parametry po prostu niemożliwe do osiągnięcia w wersji tradycyjnej.
Pojemnościowe i przepływowe podgrzewacze wody
Na żądanie albo na zapas
Podgrzewacze wody różni bardzo wiele - paliwo z którego korzystają, wydajność, wielkość. Jednak o tym jakie będą ich najważniejsze cechy, tak naprawdę decyduje od razu jeden parametr. Mianowicie to czy przygotowują wodę przepływowo, czy zgromadzoną w zasobniku.
PV - jak rozmawiać z handlowcem?
Mieć prąd za darmo
Chyba każdy chciałby nie musieć płacić za prąd, a na dodatek mieć jeszcze jakieś zabezpieczenie na wypadek awarii sieci. Chociaż taki scenariusz trudno w pełni zrealizować, to właściwie dobierając elementy instalacji PV możemy się do niego zbliżyć. Warto też wiedzieć jak do maksimum wykorzystać program dotacji do fotowoltaiki.
Inwertery
Z ogniw do gniazdka
Inwerter, nazywany też falownikiem, to obok paneli najważniejszy i najdroższy element całej instalacji. Zmienia on powstający w ogniwach prąd stały na prąd przemienny, czyli taki sam jak w sieci energetycznej. Bez niego nie dałoby się więc korzystać z większości domowych urządzeń. Wybór rodzaju i parametrów inwertera to jedna z najważniejszych decyzji, jakie musimy podjąć, jeżeli decydujemy się założyć fotowoltaikę.
Kolektory słoneczne
Ogrzewane słońcem
Dzięki kolektorom słonecznym ciepłą wodę będziemy mieć praktycznie za darmo wiosną i latem. Natomiast w pozostałych porach roku wstępnie podgrzeją one wodę, przez co też zaoszczędzimy część energii. W dzisiejszych czasach to zalety nie do pogardzenia.
Płyny do instalacji solarnych i pomp ciepła Ergolid
Kolektory słoneczne i pompy ciepła od lat cieszą się dużą popularnością wśród inwestorów. Zainstalowanie takich źródeł energii wiąże się z poważnymi nakładami finansowymi, ale w dłuższej perspektywie czasowej przynosi wymierne korzyści ekonomiczne. Nie bez znaczenia jest również aspekt ekologiczny takiej inwestycji, ponieważ zarówno kolektory słoneczne, jak i pompy należą do czystych źródeł ciepła, czyli nieprodukujących gazów cieplarnianych.
Klimatyzacja
Najlepszy sposób na upał
Klimatyzacja ma za zadanie przede wszystkim zapewniać chłód. I właściwie dobrana wywiązuje się z tego zadania wyśmienicie, nawet w czasie największych upałów. Warto jednak poznać również jej dodatkowe funkcje, takie jak osuszanie i oczyszczanie powietrza, a w razie potrzeby również jego ogrzewanie w chłodniejszym sezonie.
Systemy instalacji PVC-C i PVC-U NIBCO
Zakład produkcyjny NIBCO już od ponad 25 lat specjalizuje się w produkcji instalacji z tworzyw sztucznych PVC-C oraz PVC-U. Od początku powstania zakładu jednym z nadrzędnych jego celów było zachowanie wysokich standardów jakości produkcji, co w przypadku wspomnianych materiałów jest warunkiem koniecznym dla zapewnienia bezpiecznej i bezawaryjnej pracy systemu.
Rekuperatory
Co nas czeka w źle wentylowanych pomieszczeniach
Czyli dlaczego warto rozważyć rekuperację zamiast tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej?
Dołącz do rewolucji w rekuperacji i już teraz wybierz rozwiązanie przyszłości!
Poznaj rekuperatory KOMFOVENT Domekt z sorpcyjnym-entalpicznym, obrotowym wymiennikiem ciepła II generacji.
Rekuperacja w istniejącym budynku bez gruntownej przebudowy? To możliwe, dzięki decentralnej wentylacji od STIEBEL ELTRON
Decentralne systemy wentylacyjne STIEBEL ELTRON to świetny wybór dla osób, które pragną dostarczyć do swojego budynku świeże powietrze, rozwiązać problem wilgoci, przefiltrować szkodliwe cząsteczki, a przy okazji odzyskać ciepło z powietrza wywiewanego, a co za tym idzie zaoszczędzić na kosztach ogrzewania.
Rekuperator na miarę
Wentylacja z rekuperatorem, czyli z odzyskiem ciepła to już niemal standard w nowoczesnych domach. Nic w tym dziwnego, bo zapewnia ona pełną kontrolę nad wymianą powietrza i niemałe oszczędności. Jednak tylko wówczas, gdy cały system z rekuperatorem zostanie prawidłowo zaprojektowany i wykonany.
Wentylacja
Różne sposoby na świeże powietrze
Na czym polega działanie wentylacji? Z pomieszczeń usuwamy zużyte powietrze i zastępujemy je świeżym. Jednak w praktyce osiągnięcie tego celu nie jest wcale takie proste, a każdy ze sposobów wentylacji ma zarówno mocne, jak i słabe strony. Warto je poznać zanim dokonamy wyboru.
Zdrowe powietrze w domu
Dobre powietrze
Sama wymiana wystarczającej ilości powietrza to dopiero połowa sukcesu. Trzeba zadbać jeszcze o jego jakość - odpowiednią czystość, wilgotność itd. To ważne dla wszystkich, ale szczególne znaczenie ma dla osób cierpiących na rozmaite alergie i choroby układu oddechowego, takie jak astma. Wprawdzie na powietrze zewnętrzne mamy bardzo ograniczony wpływ, ale możemy zadbać, aby w pomieszczeniach było ono naprawdę czyste i zdrowe.
Woda w domu
Musisz mieć wodę
Bez wody nie jesteśmy w stanie w ogóle funkcjonować. Dlatego o zaopatrzeniu w nią trzeba myśleć już od samego początku budowy. W praktyce najwygodniej, jeżeli możemy skorzystać z wodociągu gminnego lub miejskiego. Wykonanie studni nie jest zaś wcale tak proste, jak się wydaje wielu osobom.
Typoszereg ESYBOX LINE: Dobierz zestaw hydroforowy do swoich potrzeb!
Zadaniem zestawu hydroforowego jest ciągłe i automatyczne dostarczanie wody użytkowej do budynku, a także utrzymywanie jej stałego ciśnienia w instalacji. Automatyczne zestawy hydroforowe mogą być używane do pompowania wody ze studni, zbiorników wody deszczowej, innych zbiorników wody, a także z sieci wodociągowej (tam, gdzie jest to dozwolone). Ich podstawową zaletą jest bezobsługowa eksploatacja, dzięki której użytkownik posiada dostęp do wody dostarczanej pod odpowiednim, stałym ciśnieniem w każdym z punktów jej poboru w mieszkaniu, domu, ogrodzie czy dowolnym obiekcie użytkowym.
Woda w domu - zdrowa, smaczna, bez kamienia!
Woda wypływająca z domowych kranów często jest wodą twardą. Nie zawsze też odpowiada nam jej smak, zapach lub wygląd, co skutecznie zniechęca domowników do picia kranówki. Jej jakość poprawi odpowiednio dobrana stacja uzdatniania wody. Takie urządzenie przyczyni się także do zmniejszenia wydatków związanych z utrzymaniem domu.
Filtry podzlewowe
Najlepsza woda z kranu
W szafce kuchennej pod zlewem można bez trudu zamontować filtry zdecydowanie poprawiające smak, zapach i czystość wody. Nie ustępuje ona wówczas tej butelkowanej, a my sporo oszczędzamy i nie produkujemy góry niepotrzebnych plastikowych butelek.
Kanalizacja
Sieć, szambo czy oczyszczalnia?
Domowe ścieki można odprowadzać na kilka sposobów. Najlepszym rozwiązaniem jest przekazywanie ich do kanalizacji zbiorczej. Inne warianty to wykonanie na działce szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków.
Zagospodarowanie wody deszczowej
Zbieramy darmową wodę
Wiosna 2022 r., znów była bardzo sucha, a kolejne miesiące nie przyniosły poprawy tego stanu rzeczy. W efekcie mamy może jeszcze nie suszę, ale utrzymujący się już od wielu lat stan niedoboru wody. Dlatego tym bardziej warto polecić gromadzenie deszczówki. Niestety, w 2022 r. program dopłat „Moja Woda” nie został uruchomiony i nie wiemy czy będzie można z niego skorzystać w kolejnym.
Łazienkowy odpływ liniowy
Pod prysznicem bez brodzika
Prysznice bez brodzika coraz bardziej zyskują na popularności, bo są wygodne, łatwe do utrzymania w czystości i wyglądają nowocześnie. Ich najważniejszy element jest jednak ukryty w podłodze - to odpływ liniowy lub punktowy. Jakie warunki trzeba spełnić, aby odpływ działał sprawnie i służył przez lata?
Odkurzacz centralny
Lepszy wariant odkurzania
Odkurzacz centralny jest większy i mocniejszy od przenośnego, dlatego sprząta się nim szybciej i wygodniej. Ponadto wciągnięte powietrze nie wraca już do pomieszczeń, co jest szczególnie ważne dla wszystkich uczulonych na kurz.
Systemy przeciwoblodzeniowe
Dlaczego warto zamontować system ochrony rur przed zamarzaniem?
Zamarznięte rury mogą być bardzo kosztownym problemem - narażone na działanie ujemnych temperatur pękają, prowadząc do poważnych zniszczeń i zakłóceń w funkcjonowaniu obiektów. Elektryczne samoregulujące systemy przeciwzamarzaniowe stosuje się przeważnie w garażach do ogrzewania rur z wodą, systemów tryskaczowych oraz rur z olejem opałowym. Używane są również do zabezpieczania wrażliwych instalacji chłodniczych i klimatyzatorów znajdujących się na dachach budynków.
Nigdy więcej odśnieżania
Systemy przeciwoblodzeniowe zabezpieczają rynny, schody i podjazdy. Zaoszczędzają nam pracy, ale przede wszystkim zwiększają bezpieczeństwo, bo nie musimy się już obawiać poślizgnięcia, tego, że komuś spadną na głowę ciężkie sople, ani że zamarznięte rynny nie są w stanie odbierać wody z topniejącego na dachu śniegu.
Domofony i wideodomofony
Kto chce wejść?
Domofon lub coraz częściej wideodomofon przy furtce to już niemal standardowy element wyposażenia. I nic w tym dziwnego, bo dzięki tym prostym i niedrogim urządzeniom możemy w łatwy sposób kontrolować wejście na posesję.
Zaawansowany osprzęt elektroinstalacyjny
Prąd pod kontrolą
Domowe instalacje elektryczne stają się coraz bardziej rozbudowane, a zasilanych prądem urządzeń wciąż przybywa. Nic więc dziwnego, że producenci poszerzają ofertę osprzętu, czyli gniazdek, łączników do sterowania oświetleniem itd. Nie chodzi tylko o różnice co do stylu i użytych materiałów. Pojawiają się też zupełnie nowe funkcje, np. możliwość sterowania bezprzewodowego.
Oświetlenie wewnętrzne
Nie tylko żarówki
Współczesny człowiek większość czasu spędza w zamkniętych pomieszczeniach. Często korzystając przy tym ze sztucznego, elektrycznego światła. Spośród jakich ich rodzajów można wybierać? I jak najlepiej dopasować oświetlenie do funkcji jaką ma pełnić?
Oświetlenie zewnętrzne
Posesja po zmroku
Światło wokół domu, czyli przy bramie, na podjeździe, przy drzwiach wejściowych i w ogrodzie, zwiększa nasze bezpieczeństwo, zniechęca bowiem włamywaczy. Ponadto służy naszej wygodzie, np. temu żebyśmy nie potykali się na schodach przed drzwiami. Właściwie dobrane podkreśla również walory budynku i zieleni.
Optymalna konfiguracja systemu alarmowego
Bezpiecznie jak w domu
Choć stare porzekadło mówi, że najlepszym zabezpieczeniem domu przed intruzami jest czujny sąsiad, większość inwestorów uważa, że to nie wystarczy. W nowo budowanych domach ważnym elementem ochrony jest system alarmowy. Żeby spełniał on swoją rolę, musi być dobrze przemyślany. Kluczowe jest dopasowanie zabezpieczeń do poziomu zagrożenia.
Sterowanie infrastrukturą
Mądrzejszy dom
Dom to nie tylko cztery ściany i dach, ale też coraz więcej nowoczesnych instalacji i urządzeń. Ręczne sterowanie każdym z nich z osobna jest nie tylko niewygodne, ale i po prostu nieefektywne. Dużo lepszym rozwiązaniem jest wykonanie tzw. instalacji inteligentnej, która zrobi to za nas, ponadto dbając, żeby wszystko było zoptymalizowane i zsynchronizowane.
Baterie kuchenne i łazienkowe
Różne wcielenia kranu
Dobrze dobrane do łazienek i kuchni krany nie tylko lepiej wyglądają. Także korzysta się z nich wygodniej, a ponadto można zaoszczędzić spore ilości wody.
Akustyka w instalacjach
Cicho jak makiem zasiał
Wentylacja, kanalizacja czy wodociąg bywają źródłem uciążliwych hałasów. Co można zrobić, żeby ich uniknąć? A jeżeli nie jest to możliwe, to w jaki sposób ograniczyć ich rozprzestrzenianie się wewnątrz domu?