Domowe instalacje mają ogromny potencjał w zmniejszaniu i optymalizacji stałych kosztów utrzymania domu, a także w podnoszeniu komfortu jego użytkowania. Większość osób uważa, że najważniejsze jest wybranie odpowiedniego projektu - dopasowanego wielkością i układem pomieszczeń do potrzeb mieszkańców. To prawda, ale niepełna, ponieważ rzadko kto wspomina o instalacjach domowych. A przecież bez nich nie można mówić o komforcie! Są one chyba najbardziej niedocenianą częścią domu.
Największy wpływ na bilans energetyczny budynku mają instalacje wentylacyjne i grzewcze. Warto rozważyć zastosowanie wentylacji nawiewno-wywiewnej z rekuperatorem, która jest standardem w każdym nowoczesnym i energooszczędnym domu.
Decyzja o sposobie ogrzewania wymaga osobnej analizy. Wybierając system grzewczy, warto znaleźć kompromis między skutecznością, wygodą a kosztem poszczególnych rozwiązań. Należy także uwzględnić obecne uwarunkowania polityczno-gospodarcze. Jeśli do działki doprowadzony jest gaz ziemny, nadal opłaca się wybrać gazowy kocioł kondensacyjny, ale warto też przeliczyć koszt zastosowania powietrznej pompy ciepła, która w ostatnim czasie zyskuje na popularności. W przypadku dostępności rządowych lub samorządowych programów dopłat do konkretnych instalacji należy to wziąć pod uwagę. Jednak najpierw trzeba dokładnie sprawdzić opłacalność i tzw. czas zwrotu inwestycji. Ostatnio dużą popularność zdobyły ogniwa fotowoltaiczne, w tym numerze obliczamy korzyści z ich zastosowania.
"Nowoczesne Instalacje" to numer specjalny miesięcznika "Budujemy Dom". Nie da się wybudować domu na miarę dzisiejszych czasów bez wyposażenia go w nowoczesne instalacje. Warto więc poświęcić trochę czasu na lekturę i dowiedzieć się, jakie rozwiązania są dziś dostępne oraz jakie przynoszą korzyści. Tym bardziej, że na wentylację z rekuperatorem, sterowanie ogrzewaniem za pomocą smartfona czy nawet na tzw. inteligentny budynek nie musimy już wydawać majątku. Warto zatem przemyśleć temat i zainwestować w rozwiązania, dzięki którym nasz dom stanie się wygodniejszy, bezpieczniejszy, zdrowszy i bardziej ekologiczny.
Z poważaniem
Ernest Jagodziński
ernest.jagodzinski@budujemydom.pl