Sposoby na nieczystości
Nowoczesne Instalacje 2025
17-22 minuty
Prawie każda domowa instalacja kanalizacyjna działa na podobnej zasadzie. Ścieki z sanitariatów, umywalek, pralek itp. spływają pod własnym ciężarem do wspólnych przewodów zbiorczych, a następnie przez przewód odpływowy wyprowadzane są poza budynek. Różnice dotyczą tego, co się następnie z nimi dzieje. Nieczystości mogą trafiać do kanalizacji zbiorczej, szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków.
Ścieki najwygodniej jest odprowadzać do kanalizacji zbiorczej. Takie rozwiązanie jest też najtańsze. Niestety, wiele działek w naszym kraju jest wciąż nieskanalizowanych. Ich właściciele muszą więc zdecydować się na jeden z wariantów: wybudować szambo lub przydomową oczyszczalnię ścieków. Oba mają zalety i wady, dlatego warto zapoznać się z charakterystyką dostępnych rozwiązań, aby decyzja była optymalna, a odprowadzanie ścieków jak najmniej kłopotliwe.
PODŁĄCZENIE DO SIECI KANALIZACYJNEJ
Zacznijmy od najlepszej opcji, czyli kierowania nieczystości do kanalizacji zbiorczej. W tym celu należy wykonać tzw. przykanalik, który przeważnie zakończony jest studzienką rewizyjną, w której łączy się on z przewodem odprowadzającym ścieki z budynku. Wpierw jednak trzeba ustalić warunki budowy z lokalnym przedsiębiorstwem wodno-kanalizacyjnym. Potrzebny też będzie odpowiedni projekt oraz zgłoszenie zamiaru wykonania przyłącza w starostwie powiatowym. Co prawda obecnie formalnie istnieje możliwość...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze