Łączniki, gniazdka i puszki
Praktyczna Szkoła Budowania (2024) - Wykańczanie
6-9 minut
Osprzęt elektroinstalacyjny umożliwia korzystanie ze sprzętu i urządzeń pobierających prąd - oświetlenia, telewizora, komputera, pralki, ekspresu do kawy itp. Dobierając łączniki i gniazda należy zwrócić uwagę nie tylko na ich funkcjonalność, ale także kolorystykę i wzornictwo. Nowoczesny osprzęt pełni bowiem również funkcję dekoracyjną.
Osprzęt elektroinstalacyjny występuje w wersji natynkowej i podtynkowej. Ten pierwszy rodzaj przeznaczony jest przede wszystkim do pomieszczeń gospodarczych. W pomieszczeniach mieszkalnych stosuje się zazwyczaj osprzęt podtynkowy. Dlatego rozlokowanie gniazd i łączników trzeba zaplanować przed wykończeniem ścian tynkiem, płytami gipsowo-kartonowymi czy płytkami.
ŁĄCZNIKI
Występują w różnych wersjach. Pojedyncze uruchamiają jeden obwód oświetleniowy, obejmujący dowolną liczbę punktów świetlnych, które zapala się i gasi wszystkie jednocześnie. Podwójne i potrójne służą do niezależnego sterowania kilkoma źródłami światła (np. w salonie kinkietami, oświetleniem punktowym i ogólnym). Schodowe zapalają i gaszą światło z dwóch różnych miejsc (na dole i górze schodów, na początku i na końcu długiego korytarza). Krzyżowe umożliwiają sterowanie oświetleniem z dowolnej liczby punktów. Natomiast impulsowe, które współpracują z przełącznikami bistabilnymi, pozwalają zapalać i gasić światło z kilk...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze