Gdzie na działce można umieścić zbiornik na gaz płynny?
4/2020
9-16 minut
Przede mną wybór projektu domu na niezbyt dużą działkę (600 m2). Od razu zastanawiam się nad sposobem ogrzewania, biorę pod uwagę gaz płynny. Dom ma być bowiem raczej niezbyt duży i dobrze ocieplony. Nie wiem jednak czy mała działka nie utrudni zbytnio moich planów. W jakiej odległości od domu i od granicy działki mogę umieścić taki zbiornik? Szukałem w Internecie, ale informacje są rozbieżne. Ponadto, jeżeli za jakiś czas zostanie do mojego domu doprowadzony rurociąg z gazem ziemnym, to będę musiał wymienić kocioł, żeby przejść na inny rodzaj gazu? Czy z korzystaniem z gazu płynnego wiążą się jakieś szczególne wymogi, inne niż te dla kotłów na gaz z sieci?
Do zalet ogrzewania gazowego nie trzeba specjalnie przekonywać. Jest bezobsługowe, czyste, i niezbyt drogie. Kocioł kondensacyjny kupimy już za 3000-4000 zł, a na najtańszy na węgiel lub pelety trzeba wydać przynajmniej dwa razy tyle. Gazową instalacją centralnego ogrzewania da się bardzo wygodnie sterować. Kocioł samoczynnie się włączy i wyłączy, a także płynnie dostosuje swoją moc do chwilowego zapotrzebowania na ciepło (zaczynając od kilkunastu procent mocy nominalnej). Nie trzeba nosić opału, czyścić kotła itd. Każdy, kto kiedykolwiek korzystał z kotła na węgiel, nawet nowoczesnego z podajnikiem, rozumie jakie to ułatwienie.
Kłopot w tym, że gaz z sieci nie dla wszystkich jest dostępny. A właściwie to jest niedostępny na większości obszaru naszego kraju. Co wówczas zrobić? Rozwiązaniem może być zasilanie z przydomowego zbiornika na tzw. gaz płynny, czyli propan. Taki zbiornik - odpowiednio dobierając jego rodzaj i wielkość - można umieścić praktycznie na każdej działce. Związane...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze