Na tej platformie możesz przeczytać wszystkie treści z aktualnego, oraz archiwalnych numerów BudujemyDom

Aktualności

Nowe funkcjonalne stelaże podtynkowe CERSANIT AQUA
Marka Cersanit wprowadziła na rynek pneumatyczne rozwiązania podtynkowe do montażu misek WC. Nowe systemy spłukujące AQUA charakteryzują się wygodą w instalacji, praktycznymi funkcjonalnościami oraz długoletnią gwarancją wraz z serwisem.
Nowość - projekt HOMEKONCEPT 66 AG2
HomeKONCEPT 66 AG2 jest ciekawą propozycją dla miłośników nowoczesnej architektury oraz komfortowych wnętrz. Ten niewielki budynek o powierzchni użytkowej 108,92 + garaż 35,96 m2 nadaje się do realizacji na działkach zlokalizowanych na obrzeżach miast lub w otoczeniu lasów i jezior. Prostą bryłę domu przykryto dachem dwuspadowym oraz ozdobiono białym belkowaniem.
Pokrycia na dachy o nachyleniu połaci od 7°
Mały kąt nachylenia dachu znacząco ogranicza wybór pokrycia. Na płaskich lub tych o kącie nachylenia wynoszącym zaledwie 12° sprawdzają się głównie papa, blacha lub dach zielony. Ale nie tylko! Na prawie płaskiej połaci można także zastosować cenione i ponadczasowe dachówki ceramiczne. Są to specjalnie zaprojektowane na dachy o nachyleniu połaci od 7°, i wyróżniające się pod tym względem na rynku, dachówki marki CREATON - PREMION, FUTURA i SINFONIE.
Deski kompozytowe GARDIN NATUR
Wytrzymała i sprawdzona konstrukcja wewnętrzna została połączona z naturalnym rysunkiem drewna, dostępnym w trzech kolorach. Realistyczna w dotyku powierzchnia to efekt zastosowania innowacyjnej technologii 3D. Opatentowany sposób wytłaczania formuje twardszą, głębszą i estetyczną strukturę o walorach antypoślizgowych.

Projekty domów

HomeKONCEPT 36 wariant 2
Projekt HomeKONCEPT 36 wariant 2 pracowni projektowej HomeKONCEPT
Dom w malinówkach 11
Projekt Dom w malinówkach 11 pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Dom w nefrisach (G2)
Projekt Dom w nefrisach (G2) pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Budujemy Dom
tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!

Reportaż - posesjonaci

Tradycyjny, ale wykończony nowocześnie
Agnieszka i Marcin nie zamierzali zaburzać okolicznej tradycyjnej zabudowy ekstrawaganckim modernistycznym domem. Nie oznacza to, że całkiem zrezygnowali ze współczesnych rozwiązań architektonicznych. Podczas budowy i wykańczania przykładali dużą wagę do jakości materiałów oraz doboru wykwalifikowanych wykonawców.
Man icon Lilianna Jampolska
Nowoczesny, na leśnej działce
Beata i Jan zbudowali dom z dużymi przeszkleniami, ponieważ chcieli widzieć otaczający go las. Wspólnie z autorem projektu zadbali, żeby nowoczesna bryła z płaskim dachem miała proporcje pasujące do najbliższego otoczenia, a materiały fasadowe były odporne na trudniejsze warunki środowiskowe.
Man icon Lilianna Jampolska
Odkurzacz centralny
Odkurzanie centralne zapewnia większy komfort użytkowy i zdrowotny, w porównaniu z korzystaniem z tradycyjnego modelu. Z tego powodu większość budujących dom wpisuje to urządzenie na listę „standardowe wyposażenie”, a właściciele starszych obiektów dodają je przy okazji remontu. Jak ocenili tę instalację nasi Rozmówcy?
Man icon Lilianna Jampolska
Wąż w ścianie
System Hide-A-Hose, czyli węża chowanego w ścianie, uwalnia nas od noszenia, rozwijania, a po skończonej pracy zwijania i chowania standardowego węża systemu centralnego odkurzania. Podczas sprzątania wyciągamy odpowiednią ilość węża, blokujemy go, żeby nie cofnął się do instalacji, montujemy rączkę i zaczynamy odkurzać. Po skończonej pracy wąż chowa się w rurociągu, w specjalnie wykonanej instalacji.
Jurek - Czytelnik Budujemy Dom, odkurzacz centralny użytkuje od 2012 r.
Dom: 3 kondygnacje, powierzchnia z garażem 120 m2.
Man icon Lilianna Jampolska
Igor - Członek Klubu Budujących Dom, odkurzacz centralny użytkuje od 2015 r.
Dom: 2 kondygnacje, powierzchnia 250 m2.
Man icon Lilianna Jampolska
Ocieplenie poddasza
Pod nieocieplonym dachem możemy mieć co najwyżej strych do przechowywania mniej lub bardziej potrzebnych rzeczy. Wygospodarowanie pomieszczeń mieszkalnych wymaga wykonania izolacji. Z czego i jak gruba powinna być? I o czym jeszcze trzeba pamiętać, żeby pomieszczenia pod skosami były rzeczywiście wygodne?
Man icon Jarosław Antkiewicz
Łazienka dla seniora
Łazienka jest jednym z najważniejszych miejsc w domu seniora. Osoby te, są zmuszone, częściej niż młodzi, z niej korzystać, z powodu chociażby konieczności częstszego oddawania moczu. Mają też zwiększone potrzeby dotyczące higieny związane np. z leczeniem. Jednocześnie brak odpowiedniego wyposażenia tego wnętrza skutkuje częstymi urazami, z którymi wiąże się długotrwałe i kosztowne leczenie bądź rehabilitacja. Podpowiadamy zatem, jak urządzić bezpieczną i wygodną łazienkę dla osoby starszej i jakie udogodnienia w niej zastosować.
Man icon Agnieszka Cieśla
Zatrzymać ciepło
Mostki cieplne to te miejsca w ścianach, stropach i dachach budynku, przez które ucieka więcej ciepła niż przez pozostałą powierzchnię danej przegrody. Najczęściej powstają na skutek błędów projektowych i wykonawczych. Jak można je wyeliminować albo przynajmniej ograniczyć?
Man icon Norbert Skupiński
Ładniejsza strona dachu
Wybór pokrycia to jedna z przyjemniejszych decyzji, podejmowanych w trakcie budowy - w rodzajach materiałów pokryciowych, ich kolorach i kształtach można wręcz przebierać! Warto je porównać, obejrzeć na dachu, wziąć do ręki w składzie budowlanym. Ograniczeń nie ma wiele - czasami jakiegoś materiału nie da się zastosować, bo spadek dachu jest zbyt mały, niekiedy dachówki mogą być za ciężkie dla wzniesionej już więźby.
Man icon Janusz Werner
Szklane domy
Duże przeszklenia w domach jednorodzinnych stały się ostatnio bardzo modne. Dzięki nim budynki wyglądają nowocześnie, wnętrza są znacznie lepiej doświetlone i wydają się przestronniejsze. Można je zaplanować np. w salonie, aby zapewnić przesuwne wyjście na taras, albo zdecydować się na całą szklaną ścianę.
Man icon Norbert Skupiński
Zachować piękno na lata
Drewno od wieków jest wykorzystywane jako budulec, z uwagi na jego dostępność i prostotę obróbki. To również materiał z duszą - piękny, naturalny, przyjemny w dotyku. Aby służył nam przez lata, musimy o niego dbać, a szczególnie narażony na niszczenie jest ten miękki, nieoheblowany i wystawiony na bezpośredni wpływ warunków atmosferycznych. Na zewnątrz domu najlepiej sprawdza się drewno impregnowane fabrycznie w sposób ciśnieniowy, lecz i takie należy co kilka lat konserwować.
Man icon Małgorzata Kolmus
Nowe wcielenie cegły
Ceramika poryzowana nie jest materiałem idealnym. Bo takie nie istnieją. Ma jednak na tyle liczne zalety, że coraz bardziej wypiera z rynku tę tradycyjną. Jak z niej budować i o jakich cechach trzeba koniecznie pamiętać?
Man icon Jarosław Antkiewicz
Przepis na ocieplenie
Ocieplić ściany styropianem w domu jednorodzinnym to żadna sztuka. Ale zrobić to dobrze - już tak. Podpowiadamy o czym trzeba pamiętać i jakich błędów unikać. Bo nawet kupienie najlepszego styropianu na rynku niewiele da, jeżeli jego aplikacja będzie wadliwa.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Wybieramy styropian
Lawinowo rosnąca sprzedaż nie pozostawia wątpliwości jak wysoko oceniany jest szary styropian. Czas przyjrzeć się jakie rodzaje szarego styropianu są dostępne na rynku i dokonać świadomego wyboru, z którego będziemy zadowoleni nie tylko w dniu zakupu, ale również po latach.
Płot doskonały
Murowane z cegły klinkierowej lub kamienia? A może wykonane z metalowych paneli, drewnianych sztachet, gabionów, ewentualne kute? Typów ogrodzeń jest wiele. Przymierzając się do budowy tego jedynego, które będzie z nami przez kilkadziesiąt lat, powinniśmy brać pod uwagę nie tylko indywidualne preferencje, ale także styl domu oraz charakter posesji i jej najbliższego otoczenia. Obecnie coraz częściej w ogrodzeniach łączy się różne materiały.
Man icon Tomasz Wojciuk
Przedsionek ogrodu
Taras, nazywany przedsionkiem ogrodu albo przedłużeniem salonu, to jeden z najważniejszych atutów domu jednorodzinnego. Można na nim pracować i odpoczywać w bliskości z naturą. Trudno jednak o pełen relaks, gdy wokół leżą odspojone od podłoża płytki albo w posadzce są wyrwy. A to w polskich warunkach niestety częsty widok...
Man icon Norbert Skupiński
Różne oblicza płyt ceramicznych
Płyty tarasowe z gresu porcelanowego to połączenie atrakcyjnego designu z komfortem użytkowania. Antypoślizgowe, łatwe w pielęgnacji, a przede wszystkim odporne na oddziaływanie takich czynników, jak różnice temperatur, zarysowania, ścieranie, brud, woda, napoje, tłuszcze, sole czy kwasy, stanowią idealny sposób na aranżację przestrzeni wokół domu. W jakich miejscach warto je stosować? Oto kilka propozycji wykorzystania elementów z kolekcji Libet Ceramic.
Czas na taras!
Drewniany taras to naturalna ozdoba domu. Aby taras z drewna mógł służyć jak najdłużej należy o niego odpowiednio zadbać. Czym pielęgnować deski tarasowe? Do impregnacji najlepiej sprawdzą się produkty, które z drewnem łączy roślinne pochodzenie.
Ścienne dekoracje
Elewacje współcześnie budowanych domów na ogół nie są tak bardzo zróżnicowane jak tych stawianych kilkanaście lat temu. Obecnie liczy się bowiem przede wszystkim umiar, dobrej jakości materiały i stylistyka spójna z architekturą budynku oraz stylem planowanego urządzenia ogrodu. Modnie znaczy subtelnie i elegancko. Oto jakie materiały elewacyjne są najbardziej trendy.
Man icon Joanna Dąbrowska
Osłona przed słońcem
Każdy budujący marzy o możliwości relaksu na tarasie przed domem. Planujemy więc jego usytuowanie względem stron świata, wystarczającą wielkość i rodzaj nawierzchni. Często jednak zapominamy o zadaszeniu, a bez niego w letnie dni ciężko będzie odpoczywać w prażącym słońcu. Warto więc zadbać o choć częściowe wydzielenie strefy osłoniętej... również przed deszczem.
Man icon Joanna Dąbrowska
Zadaszenia i balustrady do nowoczesnych budynków
Zadaszenie zewnętrznego tarasu czy balkonu nie tylko ochroni nas przed słońcem, ale także umożliwi korzystanie z przestrzeni przylegającej do domu nawet podczas gorszej pogody.
Który wariant wybierasz?
Dodatki we wnętrzu możemy zmieniać co sezon, podłoga zostaje na lata. Do dyspozycji mamy jednak różnorodne wykończenia. W salonie najczęściej układamy deski albo klepki, ale dobrze sprawdzą się też płytki, a nawet beton.
Man icon Małgorzata Kolmus
Pompa na wymiar
Dobre dopasowanie do potrzeb i charakterystyki budynku to podstawa przy zakupie pompy ciepła. Po prostu nawet obiektywnie świetne urządzenie nie będzie działać dobrze w bardzo niekorzystnych dla siebie warunkach. Dlatego podpowiadamy, jakie parametry pomp są naprawdę ważne i jak je interpretować.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Pompa ciepła z rekuperatorem EcoNordic
EcoNordic WH4 to pompa ciepła powietrze-woda (PC) z rekuperatorem, czyli centrala grzewczo-wentylacyjna. Ogrzewa Twój dom, produkuje ciepłą wodę użytkową (c.w.u.) i wentyluje powietrze.
Solidne wrota na lata
W każdym garażu przyda się solidna brama, która będzie barierą dla intruzów i uciekającego z budynku ciepła. Aby korzystanie z niej było wygodne, trzeba ją dobrze dopasować do konkretnego garażu i podjazdu. Kluczowy pod tym względem jest sposób otwierania. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze wrót?
Man icon Norbert Skupiński
Komplet stolarki od jednego producenta i bezpieczny zakup w sieci salonów KRISHOME
Budowa to dla wielu osób jedna z najważniejszych inwestycji w życiu. Czas, kiedy stajemy w obliczu wielu decyzji - zaczynając od selekcji działek, projektów, ekip budowlanych, realizujących poszczególne etapy, na komponentach kończąc. Nowoczesny inwestor szuka rozwiązań, które zagwarantują mu spokój, zwłaszcza teraz, kiedy sytuacja związana z epidemią koronawirusa nadszarpnęła poczucie bezpieczeństwa naszych najbliższych. Co zrobić, by ukończyć swoją budowę i zachować wszystkie środki ostrożności? Komplet stolarki otworowej do domu od jednego producenta to najlepsze rozwiązanie.
Smacznie doprawione
Wszyscy chcemy mieszkać wygodnie i nowocześnie. Na urządzenie wnętrz poświęcamy sporo czasu i jeszcze więcej pieniędzy. Kuchnia wymaga szczególnego potraktowania, zwłaszcza ściany, które (podobnie jak podłogi) muszą być głównie odporne na zalanie wodą czy zachlapanie tłustym sosem. Planując ich wykończenie, warto jednak mieć na uwadze również ich dekoracyjną funkcję. Podpowiadamy, jak mogą wyglądać ściany we współczesnej kuchni.
Man icon Joanna Dąbrowska
Niezbędne wyposażenie domku narzędziowego
Pielęgnacja ogrodu bez odpowiedniego sprzętu nie byłaby możliwa. Zakupy warto rozpatrywać w charakterze inwestycji, które ułatwiają wykonywanie poszczególnych prac. W co powinien zaopatrzyć się ogrodnik?
Man icon Michał Mazik
Co dom zrobi za Ciebie
W dorosłe życie weszło już pokolenie, które nie zna świata bez telefonów komórkowych. Dla nich nowoczesne technologie, otaczające człowieka z każdej strony, to naturalne środowisko. Dom takiego inwestora ma być smart, znaczy inteligentny, czyli w praktyce - dzięki naszpikowaniu użyteczną elektroniką - dość samodzielny. I pozostający w kontakcie ze smartfonem swojego właściciela.
Man icon Janusz Werner
Świeże powietrze pod kontrolą
O tym, jak ważny jest skuteczny system wymiany powietrza, raczej nie trzeba nikogo przekonywać. Nie wszyscy natomiast zdają sobie sprawę, jakie są zalety włączenia wentylacji i klimatyzacji do instalacji inteligentnego budynku.
Man icon Norbert Skupiński
W trosce o bezpieczeństwo
Ostatnie dane Policji pokazują, że po kilku latach, gdy bezpieczeństwo domostw Polaków się poprawiało, znów rośnie liczba włamań. Ta niepokojąca tendencja powinna dać do myślenia wszystkim, którzy zastanawiają się nad sensownością założenia w budynku instalacji alarmowej.
Man icon Norbert Skupiński
System alarmowy - kompleksowa ochrona domu i posesji
Poczucie bezpieczeństwa jest jedną z fundamentalnych potrzeb każdego człowieka. Przyczyni się do tego odpowiednio skonfigurowany i dostosowany do Twoich potrzeb system alarmowy, który zabezpieczy Twoją posesję, a Tobie pozwoli spać spokojnie.
Bezpieczeństwo i komfort na jeszcze wyższym poziomie
Firma ABB od wielu lat dostarcza kompleksowe rozwiązania z zakresu automatyki budynkowej i domowej. Jednym z nich jest ABB-free@home® - innowacyjny i inteligentny system, którego częścią są ABB-secure@home - zapewniający ochronę domu oraz ABB-Welcome® - nowoczesny system domofonowy. Gwarantują one zarówno komfort życia, jak też bezpieczeństwo na najwyższym poziomie.
Elektryczny odźwierny
Automatycznie sterowane rolety zewnętrzne powoli stają się standardem. Na rynku pojawiły się też elektrycznie otwierane okna dachowe i przesuwne drzwi tarasowe. W oknach fasadowych automatyka w zasadzie jeszcze nie występuje, ale już w drzwiach wejściowych jak najbardziej.
Man icon Janusz Werner
Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki
Jak wygląda oświetlenie nowoczesnego domu? Zajrzyjmy tylko do salonu z jadalnią - główna lampa lub lampy sufi towe, kolejna wisząca nad stołem, następna stojąca obok kanapy, lampki ścienne podświetlające obrazy i zdjęcia, listwa LED za telewizorem, dodatkowo podświetlenie półek nad kominkiem i witrynki ze szkłem. Załączanie każdego z tych punktów świetlnych osobno jest niewygodne i właśnie dlatego oświetlenie to jedna z pierwszych instalacji włączanych w system domu inteligentnego.
Man icon Janusz Werner
Ciepło pod kontrolą
Nie ma jednego, obowiązującego sposobu na ogrzewanie nowoczesnego domu. Można stosować zupełnie różne źródła ciepła, grzejniki, podłogówkę, nadmuch ciepłego powietrza... Możliwości jest naprawdę wiele. Tylko jeden warunek pozostaje wspólny - systemem grzewczym musi dać się dobrze sterować.
Man icon Jarosław Antkiewicz
REGULUS®-system - TOP 2020 - grzejniki ścienne i kanałowe do ogrzewania i chłodzenia
Posiadacze pomp ciepła mogą wykorzystać je latem do chłodzenia pomieszczeń, pod warunkiem że dysponują odpowiednimi grzejnikami. W miarę ocieplania się klimatu i wzrostu dynamiki zjawisk pogodowych, grzejniki rewersyjne staną się nieodłącznym elementem nowoczesnej instalacji centralnego ogrzewania zimą i centralnego chłodzenia latem.
Własny prąd ze słońca
Smart dom bez energii elektrycznej nie istnieje. A ponieważ ceny prądu idą w górę, jego konsumenci zaczynają szukać oszczędności. Sposobem na obniżenie rachunków jest montaż instalacji fotowoltaicznej, która właścicielom domów jednorodzinnych umożliwia samodzielną produkcję prądu. Atrakcyjność tego rozwiązania wzrasta, gdy na fotowoltaikę można dostać jakąś dopłatę - np. taką, jaka przysługuje obecnie w ramach rządowego programu Mój prąd.
Man icon Janusz Werner
Podwyższenie ścianki kolankowej
Chciałbym zaadaptować swoje poddasze na mieszkalne. Problemem jest zbyt niska ścianka kolankowa. Czy są jakieś sposoby na jej podwyższenie?
Gdzie na działce można umieścić zbiornik na gaz płynny?
Przede mną wybór projektu domu na niezbyt dużą działkę (600 m2). Od razu zastanawiam się nad sposobem ogrzewania, biorę pod uwagę gaz płynny. Dom ma być bowiem raczej niezbyt duży i dobrze ocieplony. Nie wiem jednak czy mała działka nie utrudni zbytnio moich planów. W jakiej odległości od domu i od granicy działki mogę umieścić taki zbiornik? Szukałem w Internecie, ale informacje są rozbieżne. Ponadto, jeżeli za jakiś czas zostanie do mojego domu doprowadzony rurociąg z gazem ziemnym, to będę musiał wymienić kocioł, żeby przejść na inny rodzaj gazu? Czy z korzystaniem z gazu płynnego wiążą się jakieś szczególne wymogi, inne niż te dla kotłów na gaz z sieci?
Jak założyć ogród łatwy do pielęgnowania?
Niedługo zacznę urządzać własny ogród. Teren jest średniej wielkości. Mam zamiar przede wszystkim posadzić krzewy ozdobne oraz założyć trawnik. Chciałabym, aby ogród wyglądał efektownie, lecz jego codzienna pielęgnacja nie zabierała wiele czasu. O czym powinnam pamiętać, przy jego planowaniu?
Zmiany w programie czyste powietrze
Mam pytanie. Zgodę na budowę dostanę za jakiś miesiąc, czy dostanę dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze na pompę ciepła?
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT