Ładniejsza strona dachu
Wybór pokrycia to jedna z przyjemniejszych decyzji, podejmowanych w trakcie budowy - w rodzajach materiałów pokryciowych, ich kolorach i kształtach można wręcz przebierać! Warto je porównać, obejrzeć na dachu, wziąć do ręki w składzie budowlanym. Ograniczeń nie ma wiele - czasami jakiegoś materiału nie da się zastosować, bo spadek dachu jest zbyt mały, niekiedy dachówki mogą być za ciężkie dla wzniesionej już więźby.
Oferta materiałów pokryciowych jest naprawdę szeroka, więc każdy bez trudu znajdzie coś dla siebie. Trzeba pamiętać, że pokrycie ma pasować do architektury budynku i że jego lokalizacja też ma znaczenie.
Nad morzem blaszany dach jest bardziej narażony na korozję, a pod drzewami na dachówkach pojawią się mech i porosty. Te same dachówki, jako pokrycie małoformatowe i ciężkie, sprawdzą się świetnie tam, gdzie wieją silne wiatry. Materiały naturalne, jak wióry osikowe, niekoniecznie pasują do miasta.
Warto pochwalić inwestorów, którzy wybierają pokrycia typowe dla architektury regionalnej, np. na Podhalu drewniany gont albo blachę z posypką tłoczoną tak, żeby go przypominała.
Trzeba mieć na uwadze, że poza urodą pokrycie powinny cechować: szczelność, trwałość i niepalność. Zwykle liczy się też jego cena. Warto wiedzieć, jak interesujący nas materiał tłumi dźwięki i czy łatwo się go układa, bo to przełoży się na koszt robocizny.
Za szczelność dachu odpowiada nie tylko po...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze