Płot doskonały
Murowane z cegły klinkierowej lub kamienia? A może wykonane z metalowych paneli, drewnianych sztachet, gabionów, ewentualne kute? Typów ogrodzeń jest wiele. Przymierzając się do budowy tego jedynego, które będzie z nami przez kilkadziesiąt lat, powinniśmy brać pod uwagę nie tylko indywidualne preferencje, ale także styl domu oraz charakter posesji i jej najbliższego otoczenia. Obecnie coraz częściej w ogrodzeniach łączy się różne materiały.
Ogrodzenie wyznacza granicę posesji, oddzielając naszą nieruchomość nie tylko od sąsiadów, ale także osiedlowej drogi, chodnika czy ruchliwej ulicy. Broni dostępu nieproszonym gościom, ale też dziko żyjącym zwierzętom, zapewniając nam poczucie prywatności i bezpieczeństwo. Rodzaj i wygląd docelowego parkanu warto dobrze przemyśleć i zaplanować. Inwestycję taką realizuje się zwykle po zakończeniu budowy domu, stawiając płot w miejsce ogrodzenia tymczasowego. To pierwsze ma być przede wszystkim funkcjonalne, chronić plac budowy przed ciekawskimi czy złodziejami, drugie powinno także spełniać określone wymogi estetyczne, bo przez długi czas będzie wizytówką naszej nieruchomości.
OD CZEGO ZACZĄĆ BUDOWĘ OGRODZENIA?
Przed postawieniem pierwszego ogrodzenia na czas budowy, należy dokładnie wytyczyć granice działki, czym powinien zająć się geodeta. Teren robót ziemnych i budowlanych najlepiej otoczyć siatką, rozpiętą na rozmieszczonych co 3 m stalowych, betonowych lub drewnianych, wkopanyc...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze