Opłacalna inwestycja
Dom Polski 2021
23-28 minut
Na zakup kolektorów słonecznych i ogniw PV decyduje się w ostatnim czasie bardzo wielu właścicieli domów jednorodzinnych. To dlatego, że rośnie świadomość, jakie korzyści dają te alternatywne źródła energii. Drugim powodem są różne programy dopłat, które wspierają tego typu inwestycje.
Kolektory słoneczne pozwalają zmniejszyć koszty przygotowywania ciepłej wody. Jeżeli zdecydują się na nie właściciele domów korzystający z paliw stałych (węgiel, pelety, drewno), nie będą musieli latem palić w kotle tylko na potrzeby przygotowania ciepłej wody. To duża wygoda, a przy tym mniejsze zanieczyszczenie środowiska. Z kolei dzięki ogniwom PV można pozyskać darmowy prąd.
Nic dziwnego, że oba rozwiązania stały się w ostatnich latach tak popularne.
JAK DZIAŁAJĄ KOLEKTORY?
Kolektory zamieniają padające na nie promieniowanie słoneczne na ciepło i podgrzewają nim wodę w zasobniku. Stosowane w praktyce rozwiązania mogą się sporo różnić, ale ogólny schemat działania jest zawsze ten sam. Podgrzewana woda to najczęściej tzw. ciepła woda użytkowa (c.w.u.), czyli do mycia, zmywania itp., rzadziej woda w przydomowym basenie.
Kolektory płaskie składają się z metalowej płyty z przylegającymi od spodu rurkami, przez które przepływa płyn niezamarzający. Płyta nagrzewa się od s...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze