Na granicy posesji
Dom Polski 2021
17-22 minuty
W polskiej tradycji ogrodzenie jest tym elementem, który wykonuje się na budowie jako jeden z pierwszych - w ten sposób wyznaczana jest granica posesji. Współczesne bariery często nie mają jednak wiele wspólnego z tymi budowanymi jeszcze kilkanaście lat temu. Drewniane płoty czy ogrodzenia z siatki zastępowane są - zwłaszcza na terenach silnie zurbanizowanych - przez solidne parkany, które pełnią również funkcję ozdobną.
Ogrodzenie wokół działki powinno harmonizować z otoczeniem, mieć wygodnie rozwiązany wjazd i służyć przez długie lata. Do wyboru jest wiele rozwiązań, z różnych materiałów - z betonu, drewna czy metalu. Różnią się nie tylko właściwościami użytkowymi i wyglądem, ale też ceną. Planując tę inwestycję trzeba jednak pamiętać, że płot stawia się zazwyczaj raz na kilkadziesiąt lat.
CO MÓWI PRAWO
Obecnie wzniesienie ogrodzenia nie wymagają uzyskania pozwolenia, ani nawet zgłoszenia w starostwie. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy jego wysokość przekracza 2,2 m, ogrodzenie ma formę nasypu lub muru oporowego. Ponadto jeżeli ogrodzenie znajduje się od strony drogi publicznej, jego wzniesienie może wymagać uzgodnienia z zarządcą drogi.
Prawo nie reguluje kwestii finansowania budowy nowego ogrodzenia, znajdującego się na granicy gruntów sąsiadujących. Jeśli więc właściciel nieruchomości, któremu zależy na wzniesieniu ogrodzenia, nie porozumie się z sąsiadem, będzie musiał sfinansować inwestycję sa...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze