Czym ocieplić dom?
Dom Polski 2021
17-22 minuty
Aby ciepło nie uciekało z budynku, podłogi, ściany i dach trzeba odpowiednio zaizolować. Na rynku jest wiele materiałów ociepleniowych - każdy z nich ma swoją specyfikę i sprawdza się najlepiej w nieco odmiennych warunkach. Czym różnią się termoizolacje?
Do ocieplania przegród budowlanych wykorzystuje się materiały słabo przewodzące ciepło - najlepiej nadają się do tego te, których przewodność cieplna λ jest znikoma i wynosi ok. 0,04 W/(m·K). Obok najpopularniejszych - styropianu i wełny - zastosowanie mają tu izolacje w postaci granulatów i różnych pianek. Kluczowe jest, aby ocieplenie było dobrane do specyfiki przegrody.
STYROPIAN
Najpopularniejszym materiałem izolacyjnym stosowanym w budownictwie jest styropian. Jego fachowa nazwa to polistyren. Występuje w dwóch odmianach:
ekspandowany (popularny styropian - EPS);
ekstrudowany (XPS).
Oba mają dobre własności termoizolacyjne. Ich współczynnik przewodności cieplnej λ wynosi 0,031-0,045 W/(m·K). Powstają w wyniku spienienia granulek polistyrenu, przy czym procesowi wytwarzania polistyrenu ekstrudowanego towarzyszy wyciskanie stopionej masy i walcowanie jej na wymaganą grubość. Dlatego XPS cechuje przede wszystkim znacznie większa wytrzymałość mechaniczna. Materiały te są le...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze