Ciepła woda na dwa sposoby
Dom Polski 2021
9-16 minut
Trudno sobie dziś wyobrazić dom jednorodzinny bez dostępu do ciepłej wody. Przyjmuje się, że każdy domownik zużywa jej ok. 50 l na dobę. Sposób jej przygotowania w dużej mierze zależy od tego, z jakiego źródła ciepła korzystamy.
Ciepłą wodę użytkową (c.w.u.) w domu można przygotowywać na dwa sposoby - w zasobniku lub przepływowo. W pierwszym przypadku źródło ciepła może być dowolne - każdy rodzaj kotła, odrębny podgrzewacz gazowy, pompa ciepła, kolektory słoneczne, grzałka elektryczna. Na podgrzewanie przepływowe można się natomiast zdecydować tylko wtedy, gdy do ogrzewania wykorzystywany jest gaz lub prąd.
Z ZASOBNIKIEM
Wodę zgromadzoną w zasobniku podgrzewa wężownica, płaszcz wodny i/lub grzałka elektryczna. Z tego wynika, że dowolne może być nie tylko źródło ciepła, ale że ponadto można używać kilku na raz. Taki tandem to najczęściej kocioł (dowolny) i kolektory słoneczne, albo kocioł na paliwo stałe i grzałka elektryczna używana poza sezonem grzewczym (żeby nie palić w kotle). Zaletą systemu zasobnikowego jest uniwersalność, a nawet możliwość rozbudowy. Możemy przecież kupić zbiornik z dwoma wężownicami, z początku używać jednej, a za kilka lat podpiąć do niego np. kolektory.
Ponadto dyspon...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze