Podział na pomieszczenia
Dom Polski 2021
9-16 minut
Rolą ścian działowych jest podział wnętrz budynku na pomieszczenia. W przeciwieństwie do wewnętrznych przegród nośnych, które oprócz przenoszenia ciężarów konstrukcyjnych pełnią dodatkowo taką funkcję, nie muszą być one tak masywne. Do ich wzniesienia trzeba jednak zawsze wybierać materiał solidny, a szczególną uwagę zwracać na odpowiednie połączenie z przegrodami konstrukcyjnymi.
Ściany działowe nie przenoszą żadnych obciążeń konstrukcyjnych budynku, a jedynie te oddziałujące bezpośrednio na ich powierzchnię - zawieszone na nich meble, elementy wystroju czy sprzęt RTV. Nie znaczy to, że ich rozmieszczenie może być dowolne. Lokalizacja każdej ściany powinna być określona w projekcie domu. Zmiany podczas wykańczania budynku i podczas użytkowania są możliwe, ale powinny być konsultowane z projektantem. Dotyczy to zwłaszcza ścian murowanych, których ciężar może przekraczać nawet 200 kg/m². Stanowi to znaczne obciążenie stropu, dlatego przed ich dobudowaniem należy sprawdzić jego wytrzymałość. W razie potrzeby konstruktor może zlecić wzmocnienie stropu w miejscu przebiegu ściany.
Gdy jest to niemożliwe, pozostaje wykonanie przegrody o małym ciężarze, np. szkieletowej z płyt gipsowo-kartonowych. Ta technologia cieszy się dużym powodzeniem nie tylko ze względu na niewielką wagę, ale także szybkość wykonania. Inne rodzaje przegród działowych, które scharakteryzujemy...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze