Na tej platformie możesz przeczytać wszystkie treści z aktualnego, oraz archiwalnych numerów BudujemyDom

Kosztorys zbiorczy

Szanowni Czytelnicy!
Własny dom to marzenie wielu osób. Jak je spełnić? Wiadomo, że potrzebne są odpowiednie nakłady finansowe. Ale nie sztuką jest po prostu wydać pieniądze. Warto zrobić to jak najkorzystniej – tak, aby mieć satysfakcję i poczucie, że inwestycja została przeprowadzona w najlepszy z możliwych sposobów.

Ankieta DOM POLSKI

Ankieta
Aby trafnie ukształtować profil publikacji zawartych w specjalnym wydaniu pt. „Dom Polski”, poprosiliśmy Czytelników miesięcznika „Budujemy Dom” o wypełnienie ankiety, w której próbujemy określić, o jakim domu marzy polska rodzina. Ankieta składa się z szeregu pytań i odpowiedzi do wyboru.
Budujemy Dom
14,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!

Dylematy inwestora - stan surowy

Bierzmy się do roboty!
Wątpliwości rozstrzygnięte, sprawa postanowiona – pozostaje brać się do roboty! Rozpoczęciu budowy towarzyszą raczej pozytywne emocje, a samo stawianie stanu surowego może okazać się przyjemną niespodzianką. Co wynika z tego, że z dobrą ekipą i zapewnionym finansowaniem roboty idą szybko. W trzy miesiące da się postawić i przykryć dachem nawet budynek murowany, choć to technologia najbardziej czasochłonna.
Czy będzie łatwiej?
Ostatnie lata nie są łatwe dla planujących budowę domu. Wszystko, co jest potrzebne w tym procesie – materiały budowlane, robocizna, działki – mocno zdrożało. Podjęcie decyzji „budujemy się” wymaga coraz większej odwagi albo naprawdę grubego portfela. Czy sytuacja może się zmienić? Istotnym wsparciem dla inwestorów, choć nie wszystkich, będzie Bezpieczny kredyt 2%. Zapowiadana od dawna możliwość budowy domów o dowolnym metrażu bez pozwolenia raczej nie, a już na pewno nie w tym roku.
Ytong EnergoUltra+, czyli najcieplejsza ściana jednowarstwowa
Jak zbudować energooszczędny dom i płacić niższe rachunki za ogrzewanie? Najlepiej zacząć od ścian, które utrzymają ciepło w domu zimą. Nowoczesnym wyborem jest ściana jednowarstwowa, w której materiał nośny jest tak ciepły, że zawiera sam w sobie izolację termiczną. Ściana jednowarstwowa to ponadto zdrowa i oddychająca przegroda, a po otynkowaniu ma powierzchnię bardziej odporną na uszkodzenia od ściany ocieplonej styropianem. Wśród materiałów na ściany jednowarstwowe prym wiodą bloczki z betonu komórkowego Ytong EnergoUltra+, które dostępne są w dwóch grubościach. Już przy bloczku o grubości 36,5 cm ściany osiągają współczynnik przenikania ciepła U = 0,20 W/(m²•K), czyli zgodny z najnowszymi Warunkami Technicznymi. Natomiast przy grubości 48 cm współczynnik U ścian Ytong EnergoUltra+ ma wysoce energooszczędną wartość 0,15 W/(m²•K)! Oznacza to, że są to obecnie najcieplejsze ściany jednowarstwowe na polskim rynku. www.xella.pl
Wybudowanie stanu surowego
Bardzo trudno przewidzieć jak przez najbliższy rok lub dwa będą kształtowały się ceny materiałów oraz robocizny. A przecież przynajmniej tyle trwa zwykle budowa domu. Przez ostatnie lata ceny są bowiem bardzo niestabilne. Dodatkowo koszty wyraźnie podniosło wprowadzenie WT 2021, a więc zaostrzenie wymogów odnośnie izolacyjności okien, ścian itd.
ISOVER PRO – maty z welonem do izolacji poddaszy!
Maty z wełny szklanej ISOVER – Super-Mata Plus PRO z lambdą 0,032 i Super- Mata PRO z lambdą 0,033 wzmocnione welonem szklanym – to innowacyjne rozwiązanie na rynku do izolacji dachów skośnych, opracowane z myślą o wykonawcach i ich komforcie pracy przy zachowaniu najwyższych parametrów termoizolacyjnych.
Bramy garażowe od Eko-Okien spełniają wszystkie potrzeby
Jednym ze sztandarowych produktów Eko-Okien są bramy segmentowe INFINITI. Cenione są za bezawaryjne działanie przez wiele lat, a bogactwo opcji stylistycznych i dodatków pozwala im zachwycać designem. Daje im też dokładnie taką funkcjonalność, jakiej zażyczy sobie klient. Obsługują je napędy elektryczne sterowane zdalnie lub przewodowo. Panele mogą być wyposażone w drzwi segmentowe oraz różne przeszklenia.
Dachówka KAPSTADT – nowoczesny minimalizm
KAPSTADT marki CREATON to niezmiennie jedna z najchętniej wybieranych płaskich dachówek cementowych na rynku, która idealnie wpisuje się w panujące obecnie trendy architektoniczne.
Wszechstronny system przesuwny Schüco LivIng move
System Schüco LivIng move umożliwia łatwą i ekonomiczną realizację wielu kombinacji typów otwierania drzwi i okien przesuwnych z PVC-U. Dużej elastyczności projektowej towarzyszy wysoka wodoszczelność i izolacyjność cieplna.
Solidna podstawa
Fundament to podstawa każdego domu i jego najbardziej obciążona część. Aby skutecznie pełnił swoją rolę, musi być dopasowany do przewidywanych obciążeń. Obliczając jego parametry, pod uwagę bierze się wielkość budynku, szczególnie liczbę kondygnacji, technologię budowy i rodzaj użytych materiałów. Ale to nie wszystko. Bardzo wiele zależy też od gruntu na działce.
Osłaniają wnętrze domu
Planując ściany zewnętrzne domu trzeba brać pod uwagę takie parametry, jak wytrzymałość, zdolność do tłumienia hałasu czy ciepłochronność. Szczególnie ważna jest ta ostatnia cecha - ciepłe ściany to komfort mieszkania i niższe rachunki za energię.
Oddzielają kondygnacje
Stropy to obok fundamentów i ścian najważniejsze elementy konstrukcyjne każdego domu. Pełnią istotną rolę - oddzielają kondygnacje i przenoszą obciążenia na elementy pionowe, takie jak ściany i słupy. Powinny także ograniczać przenikanie dźwięków.
Estetyczne wykończenie ścian
Elewacja budynku pełni dwie istotne funkcje – jest warstwą ochronną ścian, a także stanowi ozdobę domu. Wybierając materiał do jej wykonania należy więc zwrócić uwagę zarówno na jego trwałość, jak i walory estetyczne.
Warstwa ociepleniowa
Styropian, wełna mineralna, granulaty, pianki - oferta termoizolacji jest szeroka. Przy wyborze materiałów ociepleniowych warto pamiętać, że każdy z nich ma swoją specyfikę i sprawdza się najlepiej w nieco odmiennych warunkach.
ARBET - prawdziwy styropian
Prawdziwy Styropian Fabryki Styropianu ARBET można aplikować w wielu miejscach. Płyty styropianowe ARBETu znane są inwestorom planującym prace ociepleniowe w budownictwie mieszkaniowym oraz budynkach użyteczności publicznej. Dziś Prawdziwego Styropianu używa się m.in. przy ocieplaniu małych domów jednorodzinnych, całych osiedli, a także na wielkich budowach. Dobrym przykładem zastosowania produktów ARBET są inwestycje w jednym z większych polskich miast – Stadion Miejski Pogoni oraz Morskie Centrum Nauki w Szczecinie. Dwie reprezentacyjne budowle o znaczeniu kulturotwórczym właśnie w tej chwili pną się w górę. W obu wypadkach budowniczy sięgnęli po Prawdziwy Styropian ARBETu.
Górne warstwy
Dach, jako element chroniący dom przed warunkami atmosferycznymi, powinien być solidny i szczelny. Dobrze gdy jest przy tym odpowiednio dopasowany do bryły budynku, ponieważ ma wpływ na jego wygląd. Aby dach był kompletny, niezbędne jest wyposażenie go w system odprowadzania wody opadowej.
Wyjście na taras w inteligentnym stylu - SHUCO
W nowoczesnych projektach domów taras jest często przedłużeniem wnętrza na zewnątrz. Dzięki automatycznym drzwiom przesuwnym wystarczy nacisnąć jeden przycisk, by płynnie połączyć pokój dzienny z ogrodowym salonem. Drzwi Schüco LivIngSlide z PVC-U dostępne w wersji z ukrytym napędem oraz w transparentnym wykonaniu panoramicznym to idealna propozycja dla nowoczesnego i inteligentnego domu.
Widny dom
Wybierając okna do domu należy wziąć pod uwagę takie parametry użytkowe, jak ciepłochronność, zdolność do tłumienia hałasu czy odporność na włamanie. Istotne są też kwestie estetyczne – w końcu stolarka jest jednym z elementów elewacji, który od razu rzuca się w oczy.
Klimatyczne poddasze
Zastosowanie okien dachowych to najlepszy sposób na doświetlenie poddasza. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskamy również niepowtarzalny klimat na najwyższej kondygnacji.
Chronią przed słońcem i nie tylko
Osłony okienne to szeroka gama produktów. Jedne montuje się w środku domu, inne na zewnątrz okien. Niektóre wymagają specjalnego przygotowania otworów okiennych, dlatego trzeba o nich pomyśleć już na etapie stanu surowego.
Wrota do domu
Wybierając drzwi wejściowe trzeba wziąć pod uwagę nie tylko ich wygląd i cenę, ale także zdolność do tłumienia hałasu i zabezpieczenia antywłamaniowe. Ciepłochronność nie jest tak ważna, jak w przypadku okien, co nie znaczy, że parametr ten jest zupełnie bez znaczenia.
Do góry albo na bok
Najważniejsza cecha, jaką różnią się bramy garażowe, to sposób otwierania. Ma on znaczący wpływ na komfort jej użytkowania. Inne ważne parametry to ciepłochronność i rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa. Istotna jest również estetyka, bo brama jest ważnym elementem elewacji domu.
Wygodnie i oszczędnie
Wybór instalacji nie wzbudza takich emocji jak np. podejmowanie decyzji o rodzaju pokrycia dachu. Ponadto większość z nich ostatecznie zostanie ukryta. Czy są więc jakieś powody, żeby poświęcać im szczególną uwagę? Jak najbardziej tak, bo to właśnie od tego jakie instalacje wybierzemy będzie zależał komfort mieszkania oraz wysokość przyszłych rachunków.
Wydatki na instalacje
WEDŁUG REDAKCYJNEGO KOSZTORYSU WYKONANIE INSTALACJI WEWNĘTRZNYCH TO PRZYNAJMNIEJ 104 000 zł.
Przydomowa oczyszczalnia z montażem
Prawidłowy montaż przydomowej oczyszczalni ścieków jest równie ważny co jej odpowiedni dobór.
NCVK – klimakonwektor naścienny
Najnowszy produkt firmy VERANO, który spełnia dwie funkcje – ogrzewania i chłodzenia. Naścienny klimakonwektor dwururowy to dwa urządzenia w jednym.
Pompa ciepła powietrze/woda WOLF CHA Monoblock
Pompa CHA to solidny, niemiecki produkt klasy premium, który został zaprojektowany z myślą o łatwej instalacji, maksymalnej wygodzie i niezawodnym działaniu przez długi czas.
Nowy Zubadan PUZ-SHWM
PUZ-SHWM to zaawansowana wersja popularnej na rynku pompy ciepła Zubadan, która wykorzystuje czynnik chłodniczy R32. Nowa wersja, czyli PUZ-SHWM, wyróżnia się znaczącymi udoskonaleniami, które mają na celu zwiększenie wydajności i komfortu użytkowania.
Wymiana powietrza w domu
System wymiany powietrza jest niezbędny w każdym domu. Do wyboru jest kilka wariantów wentylacji – grawitacyjna, mechaniczna, z rekuperatorem. Coraz większą popularność zdobywa klimatyzacja, która zapewnia komfort w upalne dni.
Domowe ciepło
W polskich warunkach klimatycznych każdy użytkowany całorocznie dom musi być ogrzewany. Wybór źródła energii powinien być dobrze przemyślany, bo od tego zależy nie tylko komfort mieszkania, ale też koszty eksploatacji domu.
AIRMAX 3. generacji - do nowych i modernizowanych budynków
Airmax3 to najnowsza generacja powietrznych pomp ciepła do nowych i modernizowanych budynków. Nowy Airmax3 łączy zaawansowaną technologię i wyjątkową wydajność z ponadczasowym designem i klasyczną formą. To najbardziej ekologiczna w historii pompa ciepła do c.o. Galmet. Już podczas pierwszej prezentacji w Polsce została nagrodzona Medalem Targów ENEX 2022 oraz Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich INSTALACJE 2022. To wyjątkowo udana premiera Galmet.
Energia z gruntu, wody lub powietrza
Sprzedawcy pomp ciepła notują rekordowe wyniki sprzedaży. To efekt wzrostu cen energii i świadomości ekologicznej inwestorów. Jak działa tego typu urządzenie i czym się kierować przy wyborze?
Sposoby na ciepłą wodę: podgrzewcze, wymienniki, bufory
Jak wybrać podgrzewacz, który będzie nam służył przez długie lata? Decydując się na urządzenie z oferty firmy TERMICA – producenta na rynku od 1985 r. – wybieramy wysoką jakość: wykonywane w Polsce zbiorniki ze stali nierdzewnej.
Sposoby na ciepłą wodę
W każdym domu potrzebna jest ciepła woda użytkowa, czyli c.w.u. Warto dobrze przemyśleć, jak będzie ona przygotowywana. Zależy to od wielu czynników – liczby mieszkańców, ich upodobań, a także tego, z jakiego źródła ciepła korzystamy.
Skąd płynie ciepło?
Ciepło może być rozprowadzane po budynku przez grzejniki lub ogrzewanie podłogowe. Rozwiązania te różnią się od siebie i mają zarówno mocne, jak i słabe strony. Na szczęście można wykorzystać zalety obu instalacji i zdecydować się na wariant mieszany.
Energia ze słońca
Kolektory słoneczne wykorzystuje się w naszym klimacie przede wszystkim do podgrzewania c.w.u. Prawidłowo dobrany system solarny pozwala obniżyć zużycie energii na te potrzeby nawet o połowę w skali roku.
Promienie słoneczne zamienione w prąd
W ostatnim czasie sprzedaż paneli fotowoltaicznych wyhamowała, co nie znaczy, że rozwiązanie to nie cieszy się dużą popularnością. Perspektywa, by wykorzystywać darmową energię ze słońca i dzięki panelom fotowoltaicznym zamieniać ją na prąd jest niezwykle kusząca.
Komfort cieplny
Sterowanie ogrzewaniem to chyba najczęściej niedoceniany element systemu grzewczego. Tymczasem wpływa on zarówno na komfort mieszkania w domu, jak i koszty pracy ogrzewania. Jego rodzaj trzeba dostosować do budynku, źródła ciepła, ale też własnych nawyków i upodobań.
Skąd czerpać wodę?
O zaopatrzeniu domu w wodę warto pomyśleć już na etapie wyboru działki i przygotowań do budowy. To dlatego, ponieważ jest ona niezbędna do rozpoczęcia robót. Wodę można czerpać z wodociągu albo z własnej studni. Które rozwiązanie jest lepsze?
RWC: Multisafe - inteligentny sposób na powstrzymanie wycieków
Firma RWC wprowadziła na rynek nowy system wykrywania wycieków Reliance Valves MultiSafe, zaprojektowany do ciągłego monitorowania zużycia wody w celu zabezpieczenia systemów wodno- kanalizacyjnych i grzewczych oraz identyfikacji potencjalnych awarii, które prowadzą do kosztownych wycieków.
Tędy popłynie woda
Gdy rozstrzygniemy już kwestię, skąd pobierana będzie woda do domu, musimy zacząć planować domową instalację wodną. Choć z reguły zleca się to hydraulikowi, to inwestor musi z nim ściśle współpracować. Powinien nie tylko wskazać rozmieszczenie takich pomieszczeń, jak kuchnia, łazienki i toalety, ale także dokładną lokalizację wszystkich punktów poboru ciepłej i zimnej wody.
Trzeba się tego pozbyć
Ścieki to niezbyt przyjemny temat, ale musi się z nim zmierzyć każdy właściciel domu jednorodzinnego. Trzeba przecież znaleźć jakiś sposób, aby się ich pozbyć. W najlepszej sytuacji są ci, którzy mają dostęp do publicznej kanalizacji. Niestety, dla wielu jest to nieosiągalne i muszą oni szukać alternatywy.
Dobrana Para
Jeżeli w domu jest kominek, niezbędny jest też komin. Ale ten ostatni element jest też uzupełnieniem każdego kotła i pieca. Ponadto w kominach znajdują się przewody wentylacyjne. Ich zadanie jest bardzo ważne – odprowadza na zewnątrz zużyte powietrze oraz dym i spaliny.
Cicho, czyli komfortowo
Uzyskanie ciszy w domu jest jednym z warunków komfortowego mieszkania. Warto o tym pomyśleć już na etapie projektowania budynku. Wszystkie elementy hałaśliwych instalacji należy zaplanować z dala od pomieszczeń mieszkalnych, albo przewidzieć, jak zostaną wyciszone.
Alarm to podstawa
Wyposażenie domu w instalację alarmową to jeden z podstawowych sposobów na poprawę bezpieczeństwa. Takie rozwiązanie, kojarzące się dawniej z bankami, obiektami użyteczności publicznej czy rezydencjami jest już w zasadzie standardem w domach jednorodzinnych.
Pod napięciem
Domowa instalacja elektryczna powinna być zaplanowana i wykonana przez fachowca. Niezbędna jest jednak współpraca z inwestorem, bo to on decyduje, gdzie znajdą się źródła światła i odbiorniki prądu. Warto pomyśleć o tym jeszcze przez rozpoczęciem budowy, bo bez prądu nie da się prowadzić jakichkolwiek prac.
Inteligentnie, czyli wygodnie i taniej
Instalacja inteligentna ma wiele zalet. Przyczynia się do oszczędnego gospodarowania energią, zapewnia właściwy mikroklimat pomieszczeń, zwiększa bezpieczeństwo, a także poprawia komfort życia mieszkańców.
Inny niż tradycyjny
Odkurzacz centralny bardzo różni się od tradycyjnego urządzenia przenośnego. Przede wszystkim nie trzeba go dźwigać, a podczas sprzątania pod nogami nie plącze się kabel. Odkurzanie jest znacznie bardziej efektywne, cichsze i nie powoduje dyskomfortu u alergików. Liczne zalety sprawiają, że na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych.
Jak wykończyć wymarzony dom?
Tak naprawdę "personalizowanie" domu zaczyna się od stanu surowego zamkniętego. To wtedy wnętrza zaczynają nabierać ostatecznego wyglądu, zgodnego z zamierzeniami inwestora. Wykańczanie budynku, począwszy od tynków, poprzez podłogi, ściany, drzwi wewnętrzne czy urządzanie kolejnych pomieszczeń jest procesem długim, trudnym i kosztownym. Podpowiadamy konkretne rozwiązania i radzimy, co zrobić, aby ten etap budowy nie był drogą przez mękę, ale dostarczył nam maksimum satysfakcji.
Prace wykończeniowe
WEDŁUG ZAŁOŻEŃ KOSZTORYSU REDAKCYJNEGO PRACE WYKOŃCZENIOWE POCHŁONĄ OKOŁO 208 000 zł.
Drzwi loftowe firmy Hörmann ze stali i szkła
Drzwi loftowe Hörmann to efektowne połączenie szkła i stali, które doskonale sprawdza się zarówno we wnętrzach biurowych jak i mieszkalnych.
Biała gładź szpachlowa OMEGA FINISH
Marka Dolina Nidy wprowadziła do swojej oferty nowy produkt – BIAŁĄ GŁADŹ SZPACHLOWĄ OMEGA FINISH.
Arbiton Superiore 2.2 – panele winylowe wielkiego formatu
Arbiton Superiore to wielkoformatowe panele winylowe, które wyróżniają się niespotykaną optyczną głębią i dużą niepowtarzalnością wzorów. Swoim wyglądem zachwycą fanów designu, a użytecznością podbiją serca pragmatyków.
Schody secesyjne
Schody o konstrukcji betonowej z ręcznie rzeźbioną balustradą i boazerią.
Przede wszystkim ergonomia
Kuchnia to jedno z najważniejszych miejsc w domu, w którym spędzamy na dodatek bardzo dużo czasu. Dlatego powinna zostać w przemyślany sposób zaaranżowana i wyposażona. W jej urządzaniu liczy się przede wszystkim ergonomia.
Wygodna łazienka
Jaka powinna być łazienka? Przede wszystkim wygodna. Dlatego podczas aranżowania tego pomieszczenia na pierwszym miejscu należy stawiać na funkcjonalność.
Przegrody wewnętrzne
Ściany działowe nie pełnią funkcji konstrukcyjnej – ich rolą jest podział domu na pomieszczenia. Mogą być murowane lub szkieletowe. W zależności od zastosowanej technologii w różnym stopniu chronią przed rozprzestrzenieniem się dźwięków oraz umożliwiają bezproblemowe mocowanie mebli czy innych przedmiotów. Znacząco różnią się też tempem ich stawiania.
Malowanie i co jeszcze?
Ściany domu można wykończyć na różne sposoby. Najczęściej są one tynkowane, a potem malowane lub tapetowane, ewentualnie pokrywane okładziną ścienną. Wariantów jest sporo, dlatego warto dobrze się rozeznać w ofercie rynkowej.
Warstwy pod stopami
Podłogę można wykonać na kilka sposobów – w zależności od tego, czy jest na gruncie, między kondygnacjami, czy na drewnianym stropie. Jej wykończenie to sprawa indywidualna, ale zawsze trzeba brać pod uwagę, by materiał posadzkowy był dopasowany do warunków panujących w danym pomieszczeniu.
Muszą być wygodne
Jakie powinny być schody? Przede wszystkim wygodne. Ponieważ jednak często lokowane są w centralnej części domu, nie bez znaczenia są też ich walory estetyczne.
Prywatność i cisza
Drzwi wewnętrzne pozwalają zachować prywatność i wyciszają pomieszczenia. Ponadto są istotnym elementem wystroju wnętrz, dlatego powinny być nie tylko solidne, ale i estetyczne.
Wokół działki
Ogrodzone posesje to stały element polskiego krajobrazu – mało kto nie stawia bariery wokół swojej posesji. Zapewnia ono prywatność i daje poczucie bezpieczeństwa. Jako element małej architektury powinno być dopasowane do stylu budynku, a także do ogrodowych budowli.
Nie tylko beton
Do niedawna wokół polskich domów królował wylewany beton. Wykonywano z niego tarasy, ogrodowe alejki i pojazd do garażu. Obecnie wybór jest dużo większy, dlatego przed zaplanowaniem otoczenia domu warto dokładnie zapoznać się z rynkową ofertą.
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT