Energia z gruntu, wody lub powietrza
Dom Polski 2024
9-16 minut
Sprzedawcy pomp ciepła notują rekordowe wyniki sprzedaży. To efekt wzrostu cen energii i świadomości ekologicznej inwestorów. Jak działa tego typu urządzenie i czym się kierować przy wyborze?
W 2022 r. pompy ciepła wyprzedziły kotły na paliwa stałe i zostały drugimi – po kotłach gazowych – najpopularniejszymi urządzeniami grzewczymi sprzedawanymi w naszym kraju. A jeszcze kilka lat temu były one znane nielicznym, a ich ceny były bardzo wysokie. I choć wciąż daleko nam choćby do Skandynawii (w Norwegii ma je aż 2/3 gospodarstw domowych), to tak dynamiczna zmiana na rynku urządzeń grzewczych robi wrażenie.
Skąd fenomen pomp ciepła? To urządzenia ekologiczne i praktycznie bezobsługowe. Choć nadal kosztują niemało (ceny sięgają nawet kilkudziesięciu tys. zł), to ich zakup jest wspierany przez państwo. Korzystając z programów „Czyste Powietrze”, „Moje Ciepło” lub „Mój Prąd” można uzyskać dofinansowanie w wysokości nawet kilkunastu tys. zł. Jednak ich największym atutem jest to, że bazują na energii zmagazynowanej w gruncie, wodzie lub w powietrzu zewnętrznym. A ta jest przecież darmowa!
fot. IMMERGAS
JAK TO DZIAŁA?
Pompa ciepła działa na podobnej zasadzie jak...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze