Przegrody wewnętrzne
Dom Polski 2024
9-16 minut
Ściany działowe nie pełnią funkcji konstrukcyjnej – ich rolą jest podział domu na pomieszczenia. Mogą być murowane lub szkieletowe. W zależności od zastosowanej technologii w różnym stopniu chronią przed rozprzestrzenieniem się dźwięków oraz umożliwiają bezproblemowe mocowanie mebli czy innych przedmiotów. Znacząco różnią się też tempem ich stawiania.
Ściany działowe na ogół wznosi się po zakończeniu budowy przegród konstrukcyjnych. Ich rozmieszczenie określone jest w projekcie budynku. Ale nawet po zakończeniu stanu surowego ich lokalizację można zmodyfikować. Konieczna jest wówczas konsultacja z konstruktorem, który oceni, czy wybrany materiał nie obciąży nadmiernie stropu. Dotyczy to zwłaszcza cegieł pełnych, których ciężar może przekraczać nawet 250 kg/m². Przed ich wmurowaniem należy sprawdzić wytrzymałość stropu. W razie potrzeby konstruktor może zlecić wzmocnienie go w miejscu przebiegu ściany. Gdy jest to niemożliwe, pozostaje wykonanie przegrody lżejszej, np. szkieletowej z płyt g-k.
INACZEJ NA PARTERZE I NA PIĘTRZE
Ściany działowe, w przeciwieństwie do konstrukcyjnych, nie przenoszą obciążeń budynku, ale często muszą wytrzymać ciężar zawieszanych przedmiotów. Pod tym względem najlepsze są przegrody murowane, które bez problemu utrzymają wiszące szafki, półki, zapewniając większą swobodę aranżacji wnętrz. Ich zaletą jes...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze