Skąd płynie ciepło?
Dom Polski 2024
17-22 minuty
Ciepło może być rozprowadzane po budynku przez grzejniki lub ogrzewanie podłogowe. Rozwiązania te różnią się od siebie i mają zarówno mocne, jak i słabe strony. Na szczęście można wykorzystać zalety obu instalacji i zdecydować się na wariant mieszany.
Największą zaletą grzejników jest to, że szybko się nagrzewają (i stygną), zatem w krótkim czasie pozwalają zmienić temperaturę w pomieszczeniach. Nowoczesne grzejniki ozdobne mogą też nadać wnętrzom charakteru. Z kolei ogrzewanie podłogowe zapewnia w pomieszczeniach równomierny rozkład temperatury. Dodatkowo chodzenie po ciepłej podłodze jest przyjemne, szczególnie w chłodniejsze dni.
Zaplanowanie grzejników jest prostsze – ich zakup wystarczy skonsultować z instalatorem. Sprawę ułatwia fakt, że zarówno ich rodzaj, jak i moc, powinny być określone w projekcie budowlanym domu.
W przypadku podłogówki nie obędzie się natomiast bez projektu. Wszelkie zmiany na etapie eksploatacji wiązać się bowiem będą z kuciem podłogi, a więc poważnym remontem. Czyli zupełnie inaczej niż w systemie grzejnikowym, w którym modyfikacje są stosunkowo proste – w sytuacji, gdy w jakimś pomieszczeniu będzie za zimno, wystarczy po prostu podnieść temperaturę wody grzewczej lub zamontować większy grzejnik.
N...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze