Wybudowanie stanu surowego
Dom Polski 2024
6-9 minut
Bardzo trudno przewidzieć jak przez najbliższy rok lub dwa będą kształtowały się ceny materiałów oraz robocizny. A przecież przynajmniej tyle trwa zwykle budowa domu. Przez ostatnie lata ceny są bowiem bardzo niestabilne. Dodatkowo koszty wyraźnie podniosło wprowadzenie WT 2021, a więc zaostrzenie wymogów odnośnie izolacyjności okien, ścian itd.
Wiosną 2021 r. ceny zaczęły bardzo szybko rosnąć. Wzrost był wręcz bezprecedensowy w przypadku styropianu. Jednak mocno drożały także inne materiały – płyty drewnopochodne, drewno, stal itd. Potem nałożył się na to jeszcze ogólny wzrost inflacji. Pod koniec 2022 r. branża budowlana wyraźnie wyhamowała i ceny przestały aż tak rosnąć. Ale już w drugim kwartale 2023 r. pojawiły się symptomy ożywienia. Gwałtownie wzrosła np. liczba udzielanych kredytów hipotecznych, za które Polacy najczęściej budują domy i kupują mieszkania. Wciąż jednak nie wiadomo, na ile przełoży się to na ożywienie branży oraz ewentualny wzrost cen.
Roboty ziemne i fundamenty
W projekcie przewidziano żelbetowe ławy i ściany fundamentowe z bloczków betonowych lub monolityczne wylewane w deskowaniu. Ponadto typową podłogę na gruncie, wymagającą na etapie robót stanu surowego, usunięcia warstwy ziemi urodzajnej (humusu), zastąpienia go zagęszczonym piaskiem, wylania grubej na ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze