Skąd czerpać wodę?
Dom Polski 2024
9-16 minut
O zaopatrzeniu domu w wodę warto pomyśleć już na etapie wyboru działki i przygotowań do budowy. To dlatego, ponieważ jest ona niezbędna do rozpoczęcia robót. Wodę można czerpać z wodociągu albo z własnej studni. Które rozwiązanie jest lepsze?
Kranówka z własnej studni wymaga sporych nakładów inwestycyjnych na początku, przy budowie ujęcia. Potem jednak można z niej korzystać za darmo. Ale trzeba przy tym mieć na uwadze koszty, jakie poniesiemy na jej uzdatnianie. Tego problemu nie ma z wodą z sieci, za którą z kolei będziemy dostawali rachunki od zakładu wodociągowego.
WODA ZE STUDNI
Sposób zaopatrzenia w wodę określony jest w projekcie domu. W przypadku, gdy studnia została uwzględniona w zatwierdzonym już planie zagospodarowania działki, nie trzeba spełniać żadnych formalności. Ponadto nie wymaga pozwolenia ani zgłoszenia wykonanie studni o głębokości do 30 m oraz poborze wody do 5 m³ na dobę, a taka ilość jest zwykle wystarczająca w przypadku domu jednorodzinnego.
Przepisy określają odległości studni od granicy działki, osi rowu przydrożnego, szamba i przydomowej oczyszczalni ścieków.
Jednak muszą być przy tym spełnione rozmaite wymagania prawne, określające np. minimalną odległość studni od granic dz...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze