Redaktor naczelny poleca
Nowoczesne Instalacje to numer specjalny miesięcznika Budujemy Dom. Jest to tematyczne opracowanie, omawiające wszystkie zagadnienia związane z wykonywaniem instalacji domowych.
W tym wydaniu w przyjazny i zrozumiały dla każdego czytelnika sposób zaprezentowano wiedzę kompletną, praktyczną bez nadmiernych uproszczeń - czyli wszystko to co powinien wiedzieć inwestor budujący dom.
RozwińZwiń
W tym numerze
Aktualności
Smart dom
Kotły
Pompa ciepła
Kominki
Kominy i wkłady kominowe
Podgrzewacze wody
Sterowanie ogrzewaniem
Sterowanie roletami
Ogrzewanie podłogowe
Grzejniki
Kolektory słoneczne
Instalacje fotowoltaiczne
Systemy przeciwoblodzeniowe
Woda w domu
Zagospodarowanie wody deszczowej
Łazienkowy odpływ liniowy
Kanalizacja
Wentylacja i klimatyzacja
Rekuperatory
Centralne odkurzanie
Domofony i wideofony
Osprzęt elektroinstalacyjny
Instalacje elektryczne i teletechniczne
Instalacja inteligentna
Instalacja alarmowa
Aktualności
Nowe modele rekuperatorów od AEROVENT
150, 200, 350, 550 m3/h - nowa linia płaskich rekuperatorów, których wysokość jest niższa niż wymiar kartki papieru A4. Odpowiednio 258 mm lub 282 mm. Rekuperator można zawiesić pod sufitem lub położyć na płaskiej podłodze na niskim poddaszu nieużytkowym. Ich konstrukcja pozwala zaoszczędzić miejsce w kotłowni lub pomieszczeniu gospodarczym.
Nowe modele rekuperatorów od AEROVENT
Nowy komfort ogrzewania - kocioł KOMFORT
Firma Tekla wyznacza NOWY KOMFORT OGRZEWANIA! Jako jeden z wiodących polskich producentów kotłów na pellet firma Tekla wprowadziła do swojej oferty nowy, w pełni automatyczny kocioł na pellet - KOMFORT - w mocy 12, 18 i 23 kW.
Nowy komfort ogrzewania - kocioł KOMFORT
Rekuperator ścienny HRU-WALL-RC
Rekuperatory ścienne są idealnym rozwiązaniem dla starych domów, w szczególności w trakcie termomodernizacji w których wentylacja grawitacyjna nie spełnia swojej roli. Są one montowane wewnątrz ściany, także przy ograniczonej przestrzeni w mieszkaniu nadal możemy się cieszyć czystym i świeżym powietrzem.
Rekuperator ścienny HRU-WALL-RC
Nowoczesne paliwo od ENERGO - EKOGROSZEK EXTRA PREMIUM +
Energo to jeden z największych dostawców węgla kamiennego na rynek polski. Firma oferuje wysokiej jakości opał, w tym wysokokaloryczny Ekogroszek Extra Premium +, który uzyskiwany jest dzięki innowacyjnej technologii wzbogacania i oczyszczania węgla na sucho.
Nowoczesne paliwo od ENERGO - EKOGROSZEK EXTRA PREMIUM +
System drenarski z PVC
Rozwiązania dla zagospodarowania wody powinny stać się tematami priorytetowymi. Problem dotyczy zarówno wód opadowych, jak i tych znajdujących się poniżej poziomu terenu. W Pipelife wierzymy w zrównoważony rozwój i działania zapobiegawcze. Systemowe rozwiązania zagospodarowania wody deszczowej i podziemnej pozwolą nam, jak i przyszłym pokoleniom, cieszyć się bezpiecznym, zdrowym i beztroskim życiem.
System drenarski z PVC
NVENT RAYCHEM RIM-DRAINTRACE-KIT
Nowy elektryczny system grzewczy nVent RAYCHEM RIM-DrainTrace- KIT zapewnia drożność wpustów dachowych zimą. Zaprojektowany tak, aby można go było łatwo zamontować na istniejących wpustach dachowych każdego rodzaju. Sześciokątna, modułowa konstrukcja złożona z ogrzewanych aluminiowych kanałów tworzy optymalne ścieżki odprowadzające wodę z roztopionego śniegu i lodu.
NVENT RAYCHEM RIM-DRAINTRACE-KIT
Komfort mieszkania z systemem sterowania LIVOLO
Nieograniczone możliwości zamknięte w designerskiej formie. Poznaj nowoczesny system kompleksowego sterowania Livolo.
Komfort mieszkania z systemem sterowania LIVOLO
Nowe falowniki w ofercie firmy FRONIUS
Fronius GEN24 Plus to wszechstronny falownik do zasilania energią słoneczną. Niezależnie od tego, czy jest on stosowany w połączeniu z systemami magazynowania energii, zasilania awaryjnego, ogrzewania czy e-mobilności, Fronius GEN24 Plus oferuje wyjątkową gamę rozwiązań i dlatego odgrywa wiodącą rolę w rewolucji energetycznej w domu.
Nowe falowniki w ofercie firmy FRONIUS
Marka WIPER z konsumenckim LIDEREM JAKOŚCI 2020
Marka Wiper uzyskała I miejsce w kategorii „Łazienkowy odpływ liniowy”, otrzymując Złote Godło KONSUMENCKI LIDER JAKOŚCI 2020.
Marka WIPER z konsumenckim LIDEREM JAKOŚCI 2020
Moduł fotowoltaiczny BEM 330W EXTREME FULL BLACK
60-ogniwowy monokrystaliczny moduł wyprodukowany w Polsce przez największego krajowego producenta modułów fotowoltaicznych markę Bruk-Bet Solar działającą na rynku od ponad 10 lat. Odznacza się wysoką wytrzymałością i sprawnością na poziomie 19,72%.
Moduł fotowoltaiczny BEM 330W EXTREME FULL BLACK
KOMFOVENT DOMEKT R 450 V - polecany przez ekspertów i użytkowników
W ofercie generalnego dystrybutora rekuperatorów marki Komfovent pojawiła się nowa wersja jednego z największych bestsellerów - modelu Komfovent Domekt R 450 V. Urządzenie jest wyposażone w energooszczędny, nie wysuszający powietrza, nie zamarzający, zaawansowany technicznie, obrotowy wymiennik ciepła.
KOMFOVENT DOMEKT R 450 V - polecany przez ekspertów i użytkowników
DOSPEL RIMERA - idealny prezent dla Twojej łazienki
Wentylatory RIMERA to seria urządzeń o niepowtarzalnym, nowoczesnym wyglądzie, które dopełniają wystrój pomieszczeń. Produkty firmy Dospel zachwycają nie tylko niebanalną estetyką, ale i innowacyjnością zastosowanych rozwiązań.
DOSPEL RIMERA - idealny prezent dla Twojej łazienki
ORION - zawór gazowy kulowy z obrotową nakrętką
Mając na uwadze pewność i łatwość połączeń w instalacjach, firma Valvex wprowadza do oferty rozwiązania przyjazne dla instalatorów. Odpowiedzią na potrzeby wykonawców są nowe zawory gazowe podłączeniowe pod kocioł. Wyjście podłączenia gazowego pod kocioł charakteryzuje się gwintem zewnętrznym z podejściem na uszczelkę płaską - w takiego typu instalacjach firma Valvex proponuje kompaktowe rozwiązanie w postaci nowego zaworu.
ORION - zawór gazowy kulowy z obrotową nakrętką
Nowość w ofercie AS ENERGY: pompy ciepła
AS Energy elastycznie dopasowuje ofertę do zmieniających się potrzeb rynku. Z tego względu marka poszerzyła swój asortyment o pompy ciepła Kasai - firmy należącej do grupy Klima-Therm, która od ponad 20 lat działa w branży HVACR.
Nowość w ofercie AS ENERGY: pompy ciepła
MAXIMA COMPACT
Gruntowe pompy ciepła z serii Maxima są marką samą w sobie. W ostatnich latach zgarnęły liczne nagrody branżowe przyznawane najnowocześniejszym, innowacyjnym i ekologicznym urządzeniom grzewczym w Polsce. Do długiej listy zalet Maximy należy dopisać kolejną - producent, polska firma Galmet, przygotowała trzy modele tej pompy ciepła zintegrowane ze zbiornikiem do ciepłej wody użytkowej, ze stali nierdzewnej.
MAXIMA COMPACT
Bateria kuchenna MUNGO z funkcją filtrowania wody
Wkład filtrujący montowany pod zlewem zapewnia czystą i smaczną wodę prosto z kranu. Co ważne, filtr jest od razu w zestawie z baterią - nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów. Funkcja filtrowania wody pozwala na picie zdrowej wody prosto z kranu, a dzięki temu znacząco można zredukować ilość plastikowych butelek po wodzie kupowanej w sklepie.
Bateria kuchenna MUNGO z funkcją filtrowania wody
E-BOOK „Fotowoltaika dla domu”
Bezpłatny e-book „Fotowoltaika dla domu” to kompleksowe źródło informacji na temat fotowoltaiki przygotowane przez ekspertów TAURON Sprzedaż. Poradnik zawiera odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania - m.in.: o opłacalność fotowoltaiki czy dobór mocy i rozliczanie energii wyprodukowanej przez instalacje fotowoltaiczne.
E-BOOK „Fotowoltaika dla domu”
Prosty, trwały i uniwersalny - system KAN-THERM ULTRALINE
System KAN-therm UltraLine to uniwersalny system przeznaczony do wykonywania zarówno wewnętrznych instalacji grzewczych i wody użytkowej, jak i specjalistycznych instalacji rurowych. W ramach systemu wykonawca ma do wyboru: 3 rodzaje rur, 2 rodzaje złączek, 1 tuleję. Wszystkie elementy systemu można dowolnie ze sobą łączyć.
Prosty, trwały i uniwersalny - system KAN-THERM ULTRALINE
Powietrzna pompa ciepła - VESTA
Vesta to powietrzna pompa ciepła firmy SAS. Konstrukcja typu monoblok wraz z wykorzystaniem propanu R290 - naturalnego czynnika chłodzącego niepodlegającego ustawie o SZWO (tzw. F-gazy) wpływa bezpośrednio na łatwy montaż urządzenia. Vesta charakteryzuje się wysokim współczynnikiem COP = 4,2 dla A2W35 przy mocy grzewczej równej 12 kW, a konstrukcja parownika dostosowana jest do polskich warunków klimatycznych.
Powietrzna pompa ciepła - VESTA
SZTOKER BIO 8 KW - najmniejszy kocioł peletowy na rynku
Prezentujemy Państwu nową odsłonę naszego kotła na pelet - sztoker bio o mocy 8 kW. Jest on idealnym rozwiązaniem dla nowych budynków niskoenergetycznych oraz mieszkań i małych domów wybudowanych w starszych systemach.
SZTOKER BIO 8 KW - najmniejszy kocioł peletowy na rynku
Odwodnienie liniowe z funkcją multiregulacji - EASYLINE
Zastosowane rozwiązania, wysoka jakość i przystępna cena pozwalają na zamontowanie odwodnienia EasyLine praktycznie w każdych warunkach i na jego bezproblemowe, wieloletnie użytkowanie.
Odwodnienie liniowe z funkcją multiregulacji - EASYLINE
Eko promocja
CIEPŁO-TECH s.j., wyłączny przedstawiciel marki Auer, wystartował z EKO PROMOCJĄ. Promocja skierowana jest do klientów detalicznych i ma na celu rozpowszechnienie ekologicznych technologii w ogrzewaniu budynków, a co za tym idzie, redukcję emisji szkodliwych substancji do atmosfery. W dużym skrócie promocja znacznie obniża cenę kompleksowego wyposażenia kotłowni w najnowocześniejsze urządzenia grzewcze.
Eko promocja
Poznaj regulator temperatury QUANTUM (SALUS CONTROLS)
To wielofunkcyjny produkt z wbudowanym czujnikiem wilgotności, który służy do sterowania urządzeniami z serii SALUS Smart Home. Jest dostępny w dwóch wariantach, przewodowym i bezprzewodowym.
Poznaj regulator temperatury QUANTUM (SALUS CONTROLS)
Rekuperator VLR 70 L TREND EU
Decentralne urządzenie wentylacyjne z odzyskiem ciepła do nowych i modernizowanych budynków. Nowoczesne wzornictwo z oddzielnym panelem obsługowym, cichy wentylator osiowy o stabilnym przeciwciśnieniu również do stosowania w miejscach narażonych na wiatr. Z efektywnym wymiennikiem ciepła z aluminium i odporną na wodę deszczową osłoną zewnętrzną.
Rekuperator VLR 70 L TREND EU
Ultranowoczesny zmiękczacz wody - BWT PERLA z wi-fi
BWT Perla to zmiękczacz wody opracowany z myślą o najbardziej wymagających Klientach, którzy nie idą na absolutnie żadne kompromisy. Dwie kolumny z żywicą jonowymienną zapewniają jedwabiście miękką perłową wodę BWT przez całą dobę o najwyższym możliwym szczytowym przepływie. Oznacza to, że zmiękczona woda jest zawsze dostępna nawet przy korzystaniu z kilku kranów jednocześnie.
Ultranowoczesny zmiękczacz wody - BWT PERLA z wi-fi
BRUNO - funkcjonalny i nowoczesny grzejnik-suszarka
Kolejny model z bogatej serii programu Design. Grzejnik wykonany z modnych obecnie profili o przekroju prostokątnym. Ciekawa forma oraz wysoka funkcjonalność - bardzo łatwe wieszanie ręczników - sprawiają że BRUNO - może być atrakcyjnym dodatkiem każdej łazienki.
BRUNO - funkcjonalny i nowoczesny grzejnik-suszarka
Technologia przyszłości - zamki TEDEE POWERED BY GERDA
Tedee powered by Gerda to urządzenie, które pozwala na zdalne sterowanie zamkiem drzwi z dowolnego miejsca na świecie. Połączenie innowacyjnej technologii i dedykowanej aplikacji sprawia, że obsługa tego inteligentnego zamka jest niezwykle wygodna i intuicyjna.
Technologia przyszłości - zamki TEDEE POWERED BY GERDA
Modnie wykończone
Nowe ramki do serii Aria wykonane ze szkła i metalu pozwolą stworzyć wyrafinowane wnętrze z klasą.
Modnie wykończone
ACO CITY - innowacyjne zarządzanie wodą deszczową w miastach
Gromadzenie, oczyszczanie i ponowne wykorzystanie zasobów wody - to cele, jakimi kieruje się firma ACO tworząc nowatorskie, kompleksowe rozwiązania zarządzania wodą deszczową. Najnowszy projekt firmy to ACO City - innowacyjne miasto, które systemowo zarządza wodą deszczową.
ACO CITY - innowacyjne zarządzanie wodą deszczową w miastach
Kocioł kondensacyjny MCR3 evo
Udoskonalona seria MCR3 evo marki De Dietrich jest wyjątkowo odporna na osadzanie się kamienia kotłowego, dzięki temu zapewnia długi okres jej bezawaryjnego użytkowania.
Kocioł kondensacyjny MCR3 evo
AVIA SOLAR - nowa jakość na rynku fotowoltaiki w Polsce
AVIA Solar to odpowiedź na dynamiczny rozwój rynku fotowoltaiki w Polsce. Bazując na wieloletnim doświadczeniu w sprzedaży energii elektrycznej i gazu, w ramach UNIMOT ENERGIA I GAZ Sp. z o.o., AVIA Solar oferuje klientom kompleksowe rozwiązania w zakresie instalacji fotowoltaicznych wraz z magazynem energii. Realizację całej instalacji - od doboru modułów, falowników, po systemy mocowań - AVIA Solar opiera się na urządzeniach znanych producentów, zapewniających wysoką jakość wykonania i bezawaryjne działanie na długie lata.
AVIA SOLAR - nowa jakość na rynku fotowoltaiki w Polsce
Ochrona połączeń przed wilgocią - WAGO GELBOX
Osłona żelowa WAGO Gelbox oferuje zupełnie nowe możliwości ochrony połączeń elektrycznych przed wilgocią. Osłonę można bowiem łatwo umieścić w każdej puszce instalacyjnej - niezależnie od tego, czy jest ona zamontowana na ścianie czy pod sufitem.
Ochrona połączeń przed wilgocią - WAGO GELBOX
Jak zadbać o czyste powietrze?
O alternatywie dla węgla dużo już powiedziano. W temacie komfortowych rozwiązań firma AmeriGas od wielu lat oferuje na rynku gaz płynny ze zbiornika.
Jak zadbać o czyste powietrze?
Rekuperacja może oczyszczać powietrze z 99% smogu
Kanałowy elektrofiltr powietrza Pure jest częścią systemu antysmogowego ALPHAclear. To niezwykle skuteczne urządzenie montowane na kanale transportującym świeże powietrze z zewnątrz do domu w systemie wentylacji mechanicznej.
Rekuperacja może oczyszczać powietrze z 99% smogu
Elektryczne źródła ciepła wykorzystujące PV
Zwiększone zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi oraz pompami ciepła skłoniło nas do poszerzenia oferty o kolejne serie produktów. Zarówno Strzelce - dogrzewacze układu c.o., jak i sprzęgła hydrauliczne z serii SHE-EL (SHE-ELI Inox) wyposażone zostały w dwa typy grzałek elektrycznych z termostatami: 3 kW/230 V lub 6 kW/400 V.
Elektryczne źródła ciepła wykorzystujące PV
Nowości VIESSMANN - pompy ciepła VITOCAL 100-S i VITOCAL 111-S
Firma Viessmann poszerzyła ofertę nowoczesnych urządzeń grzewczych o pompy splitowe Vitocal 100-S i Vitocal 111-S. Wyróżnia je m.in. nowy czynnik chłodniczy R32 (od 4,0 do 8,1 kW) o niskim współczynniku GWP (Global Warming Potential). Dzięki niemu nowe pokolenie pomp ciepła Viessmann jest jeszcze bardziej ekologiczne od poprzedników.
Nowości VIESSMANN - pompy ciepła VITOCAL 100-S i VITOCAL 111-S
REGULUS®-SYSTEM - grzanie i chłodzenie grzejnikami
Grzejniki bazowe typu E-VENT oraz REVERS są przystosowane do montażu wentylatorów. Wentylator zwiększa moc grzejnika o 30-40%. Powietrze szybciej się nagrzewa, co ma znaczenie w domach weekendowych i pomieszczeniach rzadziej użytkowanych. Cichy trójbiegowy wentylator lub z płynnie modulowaną prędkością obrotów, gwarantuje wysoką efektywność tego sposobu ogrzewania oraz komfort użytkowania (głośność na granicy szeptu 28 dBA, moc do 10 W).
REGULUS®-SYSTEM - grzanie i chłodzenie grzejnikami
DANFOSS SMART HEATING - to takie proste. poznaj DANFOSS ALLY™ - dla fanów technologii i miłośników designu
Danfoss Ally™ to nowa generacja inteligentnego systemu do zarządzania ogrzewaniem, zapewniającym pełną kontrolę nad grzejnikami oraz ogrzewaniem podłogowym z dowolnego miejsca. Danfoss Ally™ jest systemem działającym w chmurze i opartym o najpopularniejszy protokół komunikacji Zigbee dając możliwość podłączenia również do innych systemów sterowania. Mając wszystko pod kontrolą, masz zapewnioną wygodę i doskonały komfort cieplny w każdej sytuacji.
DANFOSS SMART HEATING - to takie proste. poznaj DANFOSS ALLY™ - dla fanów technologii i miłośników designu
Współpraca pomp ciepła BUDERUS i paneli fotowoltaicznych
Powietrzne i gruntowe pompy ciepła Buderus, które mogą współpracować z panelami fotowoltaicznymi. Pompy ciepła Logatherm wykorzystują energię elektryczną, ale robią to bardzo efektywnie. W porównaniu do tradycyjnego ogrzewania elektrycznego potrzebują do funkcjonowania około 4 do 5 razy mniej energii. Dzięki temu, nie jest potrzebna wysoka moc zainstalowanych paneli.
Współpraca pomp ciepła BUDERUS i paneli fotowoltaicznych
Smart dom
Zawsze pod kontrolą
We współczesnym domu mamy wiele nowoczesnych urządzeń elektrycznych. Ich ręczne włączanie, wyłączanie i zmiana ustawień mogą być nieco uciążliwe. Tym bardziej, że przecież mało kto pamięta ich wszystkie funkcje. Na szczęście, znakomitą większość tych zadań może wykonać za nas system inteligentny. A jeżeli zechcemy podejrzeć parametry ich pracy lub coś zmienić, to zawsze możemy to zrobić. I to nawet zdalnie, choćby z drugiego końca świata.
Zawsze pod kontrolą
Kotły
Dlaczego warto ogrzewać dom Ekogroszkiem Extra Premium +?
Zanieczyszczone powietrze, wysokie rachunki za opał - czy tylko z tym kojarzy się nam sezon grzewczy? Jeśli tak, to pora to zmienić. Wybierając odpowiednie „paliwo” do ogrzewania domu, możemy zadbać o środowisko i zmniejszyć wydatki z domowego budżetu. Ekogroszek Extra Premium + firmy Energo to opał wydajny, ekologiczny i wygodny w użytkowaniu.
Dlaczego warto ogrzewać dom Ekogroszkiem Extra Premium +?
W centrum ogrzewania
Rachunki za ogrzewanie to zwykle główny składnik kosztów utrzymania własnego domu. Nic więc dziwnego, że wybór rodzaju paliwa i kotła to jedna z najpoważniejszych decyzji każdego inwestora. A warto wiedzieć, że kotły montowane jeszcze kilkanaście lat temu i dziś to dwa zupełnie różne światy. Współczesne są bardziej oszczędne, wygodniejsze w obsłudze i bardziej przyjazne dla środowiska.
W centrum ogrzewania
Pompa ciepła
Dlaczego warto ogrzewać dom powietrzną pompą ciepła
Jedną z najważniejszych decyzji, które należy podjąć na etapie budowy bądź modernizacji domu jest wybór systemu ogrzewania c.o. i c.w.u. Warto wtedy wybrać urządzenie, które wykorzystuje Odnawialne Źródła Energii (OZE) i przy niskich kosztach ogrzewania zapewni wysoki komfort użytkowania przez długie lata.
Dlaczego warto ogrzewać dom powietrzną pompą ciepła
Czy warto połączyć instalację pompy ciepła z kolektorami słonecznymi?
Ciągły rozwój technologiczny pozwala na stosowanie innowacyjnych rozwiązań grzewczych, które nie mają szkodliwego wpływu na środowisko. W związku z tym coraz więcej osób decyduje się na odnawialne źródła energii. To świetny sposób na ograniczenie kosztów poniesionych na ogrzewanie. Warto połączyć dwa systemy, kiedy zależy nam zarówno na ciepłej wodzie jak i powietrzu.
Czy warto połączyć instalację pompy ciepła z kolektorami słonecznymi?
Wysokotemperaturowe pompy ciepła powietrze-woda marki Auer
HRC to szeroka gama wysokotemperaturowych pomp ciepła powietrze-woda marki Auer w których zastosowany został czynnik R290. Pompy ciepła HRC mogą funkcjonować prawie przez cały rok bez wspomagania przez zewnętrzne źródło ciepła, przez co stają się autonomiczną jednostką grzewczą, zapewniającą zarówno ogrzewanie budynku jak i ciepłą wodę użytkową.
Wysokotemperaturowe pompy ciepła powietrze-woda marki Auer
Ciepło jest wszędzie
Rynek pomp ciepła w ostatnich latach rośnie bardzo szybko, a ich popularność najpewniej będzie dalej rosła. Tym bardziej, że to urządzenia wykorzystujące głównie darmową energię odnawialną z naszego otoczenia - powietrza, gruntu lub wody. Najważniejsze to dobrać urządzenie odpowiednie do naszych potrzeb i specyfiki budynku. Warto również pamiętać, że pompy ciepła mogą zapewnić nie tylko ogrzewanie, ale i chłodzenie domu oraz przygotowywanie ciepłej wody.
Ciepło jest wszędzie
Kominki
Dwa tradycyjne sposoby na ciepło
Kominki i wolnostojące piece, popularnie nazywane kozami, niewątpliwie są ozdobą wnętrza. Ponadto bijące od nich ciepło i blask prawdziwego ognia tworzą wyjątkowy klimat w chłodne wieczory. Ale kominek lub koza mogą być także wydajnymi, nowoczesnymi i ekologicznymi urządzeniami grzewczymi. Szczególnie, jeżeli są wyposażone w płaszcz wodny lub współpracują z systemem DGP. Wtedy mogą wystarczyć nawet do ogrzania całego domu.
Dwa tradycyjne sposoby na ciepło
Kominy i wkłady kominowe
Jak pozbyć się spalin
Praktycznie w każdym domu jest przynajmniej jeden komin. Odprowadzają one dym i spaliny z kotłów, pieców i kominków. Bez nich nie może też działać tradycyjna wentylacja grawitacyjna. Obecnie kominy bardzo rzadko wznosi się już tradycyjnie z cegły. Królują rozwiązania prefabrykowane, czyli tak naprawdę, gotowe kominy przygotowane w fabryce, a na placu budowy jedynie składane w całość.
Jak pozbyć się spalin
Podgrzewacze wody
Ciepłej wody pod dostatkiem
Ciepłą wodę użytkową, czyli c.w.u., w domach jednorodzinnych zwykle zapewnia kocioł. Rzadziej używa się osobnych podgrzewaczy elektrycznych lub gazowych. Jednak najważniejsza różnica pomiędzy tymi wszystkimi urządzeniami polega nie na tym czym są zasilane, lecz na samym sposobie podgrzewania wody. Może być gromadzona na zapas w zasobniku lub podgrzewana przepływowo, czyli na bieżąco, dopiero po odkręceniu kranu. A to określa sposób funkcjonowania całej instalacji.
Ciepłej wody pod dostatkiem
Sterowanie ogrzewaniem
Sterowanie ogrzewaniem w Twoim domu
Za niższy koszt ogrzewania budynku w dużym stopniu odpowiada energooszczędny system sterowania instalacją grzewczą. Zapewnia on optymalne warunki termiczne, nie dopuszcza do przegrzania lub wychłodzenia wnętrza. Automatyka sterująca w każdym pomieszczeniu pozwala utrzymać temperaturę właściwą dla jego funkcji lub pory dnia - w mało uczęszczanym przedpokoju nie musi być tak ciepło, jak w łazience podczas kąpieli. Zróżnicowanie temperatury w wybranych godzinach, indywidualnie dla każdego pomieszczenia, pozwala zoptymalizować wydatki - zaoszczędzić pieniądze. Warto również pamiętać, że niekontrolowane cykle przegrzań i wychłodzeń nie sprzyjają stabilnemu funkcjonowaniu instalacji i zwiększają jej awaryjność.
Sterowanie ogrzewaniem w Twoim domu
Tyle ciepła, ile potrzeba
Dobre sterowanie ogrzewaniem oznacza, że instalacja wytwarza odpowiednią ilość ciepła, które trafia akurat tam, gdzie jest w danej chwili potrzebne. Ani za dużo, ani zbyt mało. Bo w pierwszym przypadku będziemy marnować energię i męczyć się w przegrzanych wnętrzach, w drugim zaś będziemy po prostu marznąć. Przede wszystkim powinniśmy zrozumieć jak w ogóle działa ogrzewanie. Wtedy dobranie odpowiedniego, spełniającego nasze wymagania kotła, grzejników czy rodzaju podłogówki, będzie znacznie prostsze.
Tyle ciepła, ile potrzeba
Sterowanie roletami
Otwórz i odsłoń
Rolety zewnętrzne latem chronią one przed nadmiarem słońca, zimą zaś ograniczają ucieczkę ciepła przez okna. Jednak tylko wówczas, jeżeli są w odpowiednim momencie opuszczane i podnoszone. I tak się właśnie dzieje, jeżeli wyposażymy je w napęd oraz automatyczne sterowanie. Dodatkowo takie systemy mogą np. same dbać o zamknięcie okien dachowych w razie deszczu. Zaawansowane systemy pozwalają też używać telefonu zamiast kluczy do domu.
Otwórz i odsłoń
Ogrzewanie podłogowe
Jakość i niezawodność w instalacjach grzewczych z firmą VALVEX
Rozdzielacze mają szereg zalet, a główną z nich jest możliwość odcinania poszczególnych obiegów grzewczych, kontroli, regulacji. Dzielimy je na rozdzielacze grzejnikowe oraz rozdzielacze do ogrzewania niskotemperaturowego. Rozdzielacze wyposażone w elementy regulacyjne mają zastosowanie w coraz powszechniejszym dziś ogrzewaniu płaszczyznowym.
Jakość i niezawodność w instalacjach grzewczych z firmą VALVEX
Chcesz mieć pełen komfort w łazience? Nie zapomnij o ogrzewaniu podłogowym!
Kiedy zmieniamy wystrój łazienki jest to jedyny dogodny moment żeby dodać elektryczne ogrzewanie podłogowe. Ale czy elektryczny system nie będzie za drogi w eksploatacji? Oczywiście nie, jeśli tylko będzie odpowiednio sterowany. Elektryczne systemy grzewcze nVent RAYCHEM z inteligentnym sterownikiem SENZ-WIFI należą do najbardziej efektywnych rozwiązań ogrzewania podłogowego ze względu na niską bezwładność systemu oraz szybki czas nagrzewu. Czas oczekiwania na ciepłą podłogę to nawet 30 min, a czas pracy regulowany termostatem zapewnia minimalne zużycie prądu.
Chcesz mieć pełen komfort w łazience? Nie zapomnij o ogrzewaniu podłogowym!
Systemy ogrzewania podłogowego KAN-therm
W ofercie firmy KAN możemy znaleźć różne systemy ogrzewania podłogowego, które znajdują zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym i ogólnym. Systemy różnią się między sobą techniką mocowania rur, rodzajem i konstrukcją izolacji termicznej oraz przeznaczeniem.
Systemy ogrzewania podłogowego KAN-therm
Ogrzewanie ukryte w podłodze
Podłogówka to tak naprawdę szczególny rodzaj grzejnika, taki po którym chodzimy. Jego względnie niską temperaturę rekompensuje bardzo duża powierzchnia przekazywania ciepła. I to właściwie koniec podobieństw pomiędzy różnymi typami ogrzewania podłogowego. Mogą być bowiem zasilane ciepłą wodą lub prądem, zabudowane w ważącej wiele ton wylewce podłogowej albo stanowić lekki podkład pod panele lub płytki. Kiedy warto wybrać poszczególne rodzaje?
Ogrzewanie ukryte w podłodze
Grzejniki
RADECO - nowy wymiar ciepła!
Radeco to marka grzejników łazienkowych i dekoracyjnych produkowanych od blisko 30 lat przez firmę ALPLAST. Grzejniki i suszarki RADECO oprócz funkcji grzewczych stanowią również ozdobę łazienki, a także innych pomieszczeń. Długoletnie doświadczenie producenta sprawia, że wytwarzane grzejniki są dopracowane i wysokiej jakości. Alplast wykonuje grzejniki z rur i profili stalowych oraz miedzianych o różnych przekrojach. W ofercie są też grzejniki chromowane.
RADECO - nowy wymiar ciepła!
Domy szkieletowe, domy z bala - jak ogrzewać?
Współcześnie budowane ciepłe domy różni jedna zasadnicza cecha:
domy ciepłe (murowane z elementami betonowymi), posiadające dużą zdolność akumulowania ciepła;
domy bardzo ciepłe lecz o niskiej lub bardzo niskiej akumulacyjności ciepła.
Do tych drugich zaliczamy domy kanadyjskie, czyli domy budowane techniką szkieletową i inne o konstrukcji drewnianej, które mają liczne grono zwolenników.
Domy szkieletowe, domy z bala - jak ogrzewać?
Ogrzeją każde wnętrze
Płytowy czy żeberkowy? A może kanałowy schowany w podłodze? Albo całkiem ukryty w warstwie tynku na ścianie? Grzejniki mogą być rozmaite, a to tylko drobna część spośród dostępnych możliwości. Chyba właśnie w mnogości rozwiązań, dostosowaniu do właściwie każdego źródła ciepła i warunków pomieszczenia tkwi sekret niesłabnącej popularności grzejników. My też z pewnością znajdziemy coś odpowiedniego do naszego domu.
Ogrzeją każde wnętrze
Kolektory słoneczne
Dwa sposoby na oszczędzanie
Ciepła woda czy darmowy prąd? Tak najkrócej można podsumować rozterki tych, którzy zastanawiają się czy lepiej wybrać kolektory słoneczne, czy panele PV. Jednak tak naprawdę te dwa rozwiązania są nie tyle konkurencyjne, co zupełnie różne. Bo łączy je niewiele po za tym, że do działania potrzebują energii słońca i zajmują miejsce na dachu. W praktyce mogą nawet świetnie się uzupełniać.
Dwa sposoby na oszczędzanie
Instalacje fotowoltaiczne
Pewna inwestycja w fotowoltaikę z AS Energy
Panele fotowoltaiczne to przyjazne dla środowiska rozwiązanie, będące jednym z najlepszych sposobów na obniżenie rachunków za prąd i zyskanie niezależności energetycznej. Nie każdy system będzie jednak w równym stopniu wydajny i funkcjonalny. Poszukując najlepszych produktów na rynku, warto skierować uwagę na markę AS Energy - dystrybutora nowoczesnych instalacji PV.
Pewna inwestycja w fotowoltaikę z AS Energy
O czym należy pamiętać przy planowaniu budowy domu, w którym zainstalujemy fotowoltaikę
Budowa domu to decyzja na całe życie. Warto rozważyć ją tak, aby nie zablokować rozbudowy funkcjonalności budynku. Jednym z nich jest fotowoltaika. Jeśli wiemy, że będziemy ją montować, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych elementów już na etapie projektowania domu, aby w przyszłości wygenerować maksymalne zyski z energii przy optymalnych kosztach montażu.
O czym należy pamiętać przy planowaniu budowy domu, w którym zainstalujemy fotowoltaikę
Elektrownia na słońce
Zainteresowanie fotowoltaiką, czyli produkcją prądu ze słońca rośnie wręcz lawinowo. Tego rodzaju systemy są tańsze niż dawniej, możemy liczyć na dotacje, a system rozliczania się za energię jest dość korzystny. Wprawdzie panele PV nie dadzą nam raczej niezależności od sieci, ale nie będziemy musieli martwić się rosnącymi cenami energii. Bo nawet w naszym klimacie jesteśmy w stanie wytworzyć jej dość, żeby zrównoważyć nasze roczne zapotrzebowanie.
Elektrownia na słońce
Systemy przeciwoblodzeniowe
Koniec z soplami na rynnach
Zalegający lód i śnieg potrafią zablokować rynny i rury spustowe. Mocno obciążone ciężkim zlodowaciałym śniegiem orynnowanie może ulec nawet uszkodzeniu. Zaś zwisające z rynien i okapu sople potrafią być po prostu niebezpieczne. Można się jednak przed tym skutecznie zabezpieczyć montując ogrzewanie przeciwoblodzeniowe w rynnach, rurach spustowych, ewentualnie również na krawędzi dachu.
Koniec z soplami na rynnach
Woda w domu
Co by było gdyby tak przestać dźwigać ciężkie zgrzewki wody butelkowanej?
Wielu z nas marzy o tym by móc zrezygnować chociażby z części zakupów i nie musieć ich własnoręcznie nosić ze sobą do domu. O ile reklamówki stałyby się lżejsze, a nasz kręgosłup mniej obciążony. Przy okazji zaoszczędzilibyśmy paliwo na jazdę po mieście, a tym samym mieli pozytywny wpływ na środowisko. Jednym z takich produktów może być butelkowana woda mineralna często pakowana w zgrzewki po 6-8 szt. W BWT zadaliśmy sobie pytanie: „Po co kupować i nosić kilkanaście litrów wody butelkowanej skoro z naszych domowych kranów może popłynąć zdrowa i czysta woda nadająca się do picia?”. Odpowiedź na to pytanie zaprowadziła nas w nowe obszary technologii uzdatniania wody i finalnie pozwoliła nam stworzyć nowy rodzaj produktów, które nazwaliśmy BWT AQA drink Pure.
Co by było gdyby tak przestać dźwigać ciężkie zgrzewki wody butelkowanej?
Czysta, zdrowa i smaczna
Nie jesteśmy w stanie żyć bez wody. Dlatego jej zapewnienie w domu jest tak ważne. Najłatwiej jest, gdy działka leży w miejscu z dostępem do wody wodociągowej. Wtedy wykonanie przyłącza to standard. Jeżeli sieci nie ma, pozostaje wywiercić studnię. Bardzo często jednak woda z własnego ujęcia wymaga uzdatniania - np. usunięcia nadmiaru żelaza, zmiękczenia. Niejednokrotnie oczyszczamy także wodę wodociągową. Ale to już kwestia komfortu, a nie absolutnej konieczności.
Czysta, zdrowa i smaczna
Zagospodarowanie wody deszczowej
Systemy wykorzystania wody deszczowej i roztopowej
Rok 2020 możemy uznać na specyficzny, szczególnie dla rozwoju gospodarki, w tym również branży sanitarnej. Jest jednak sektor, który zaliczył kolosalny wzrost, a jednocześnie idealnie wpisuje się w trendy budownictwa zrównoważonego. Mowa tu o systemach wykorzystania wody deszczowej i roztopowej, które zyskują na popularności. W niespełna 3 miesiące do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wpłynęło przeszło 20 000 wniosków o dofinansowanie w programie „Moja Woda”, co wyczerpało zasoby pierwszej edycji Programu.
Systemy wykorzystania wody deszczowej i roztopowej
Skuteczny system zarządzania wodą deszczową dla domu i ogrodu, czyli projekt ACO City
Coraz częściej odczuwamy skutki zmian klimatycznych. Dlatego też już na etapie projektowania domu jednorodzinnego trzeba wziąć pod uwagę instalację skutecznego systemu zarządzania wodą deszczową, czyli systemu odwodnienia.
Skuteczny system zarządzania wodą deszczową dla domu i ogrodu, czyli projekt ACO City
Woda za darmo
System magazynowania deszczówki może nas w dużej mierze zabezpieczyć przed suszą. Ponadto oszczędzamy dzięki niemu wodę wodociągową, na której niedobór cierpimy już w skali kraju. Za to wody deszczowej raz jest zbyt mało, a innym razem zbyt dużo. Szczególnie na małych, w dużej mierze zabudowanych działkach to poważny problem. Bo tam nadmiar wody nie ma jak wsiąkać w grunt. Dlatego najlepiej jest przechwycić go do odpowiedniego zbiornika.
Woda za darmo
Łazienkowy odpływ liniowy
Bez brodzika
Coraz częściej zamiast tradycyjnego brodzika wybieramy odpływ liniowy. Nie tylko z powodu jego nowoczesnego wyglądu. Strefa prysznica jest też łatwiej dostępna. Wygodę docenią wszyscy, ale dla osób niepełnosprawnych i wszystkich, którzy mają problemy z poruszaniem się to ogromne ułatwienie. Ponadto nie ogranicza nas tu wielkość i kształt dostępnych brodzików. Możemy więc dobrze zagospodarować zarówno wnęki o nietypowych wymiarach, jak i przeznaczyć na prysznic dużą, otwartą przestrzeń.
Bez brodzika
Kanalizacja
Dobry sposób na ścieki
Powstające w domu ścieki trzeba gdzieś odprowadzić. Zaś wiele działek nie ma dostępu do sieci kanalizacyjnej. Wtedy rozwiązaniem pod wieloma względami najlepszym i gwarantującym najtańszą eksploatacje jest budowa przydomowej oczyszczalni. Tam, gdzie jest to niemożliwe ze względu na ograniczenia wynikające z planu zagospodarowania przestrzennego lub trudne z jakichś innych względów pozostaje budowa szamba.
Dobry sposób na ścieki
Wentylacja i klimatyzacja
Wietrzenie i chłodzenie
Świeże powietrze jest nam po prostu niezbędne do życia. A współczesny człowiek większość czasu spędza w budynkach, w zamkniętych pomieszczeniach. Dlatego jakość działania wentylacji, czyli wymiany powietrza, jest szczególnie ważna. Warto pomyśleć także o wyposażeniu domu w system chłodzenia, czyli klimatyzację, która zapewni komfortowe warunki nawet w czasie największych upałów.
Wietrzenie i chłodzenie
Rekuperatory
Wybór rekuperatora w praktyce - na co zwracać uwagę, żeby podjąć optymalną decyzję.
Szeroki wachlarz rekuperatorów dostępnych na rynku oraz ogrom możliwych rozwiązań, sprawia, że wybór właściwego urządzenia staje się bardzo trudny. Producenci prześcigają się, który z nich ma wyższą sprawność odzysku ciepła i stawiają ją jako priorytet, który ma determinować końcowy zakup. Tymczasem, rekuperator jest tak dobry i sprawny, jak jego podzespoły, zastosowana izolacja, jakość wykonania i automatyka, która nim steruje. W tym artykule podpowiadamy, na co w praktyce zwracać uwagę przy wyborze rekuperatora do domu, tak aby faktycznie odpowiadał on na wszystkie nasze potrzeby. Na potrzeby artykułu, wzięliśmy pod lupę nową wersję jednego z najbardziej cenionych wśród użytkowników i ekspertów urządzeń - rekuperator Komfovent Domekt R 450 V i to na jego podstawie będziemy omawiać poszczególne elementy.
Wybór rekuperatora w praktyce - na co zwracać uwagę, żeby podjąć optymalną decyzję.
Automatyczna wentylacja z rekuperacją od Stiebel Eltron
Dzięki centralnej wentylacji pojedyncza jednostka (rekuperator) obsługuje wymianę powietrza w budynku za pomocą systemu dystrybucji powietrza. Potrzebne do tego kanały wentylacyjne mogą być wpuszczone w ścianach betonowych lub podwieszanych sufitach, w podłogach lub umieszczone pod jastrychem - nawet na otwartej przestrzeni. Ta opcja jest odpowiednia w przypadku nowych i kompleksowych projektów modernizacyjnych. Jej główną zaletą jest równomierne dostarczanie świeżego powietrza w całym budynku. Energia odzyskana z powietrza wywiewanego może być wykorzystana do podgrzania powietrza nawiewanego.
Automatyczna wentylacja z rekuperacją od Stiebel Eltron
Rekuperacja, czyli energooszczędna wentylacja, to standard zdrowego budynku w dzisiejszym świecie
Jeszcze do niedawna o rekuperacji mówiło się przeważnie w kontekście oszczędności energii. Raz wytworzone przez system grzewczy budynku ciepło mogło być wykorzystane po raz drugi. To przynosiło wymierne oszczędności w postaci niższych rachunków za ogrzewanie. Ocenia się, że w porównaniu do prawidłowo działającej wentylacji grawitacyjnej, oszczędności te mogą sięgać nawet 50% i znacząco obniżyć zużycie energii przez budynek. W ostatnim czasie jednak najważniejsze stało się także coś innego: możliwość znacznego wpłynięcia na jakość powietrza zewnętrznego i jego oczyszczenie z kurzu, smogu, wirusów oraz bakterii.
Rekuperacja, czyli energooszczędna wentylacja, to standard zdrowego budynku w dzisiejszym świecie
Filtr który ochroni Ciebie i Twoją rodzinę przed wirusami i smogiem
Filtry MAB firmy DOSPEL o klasie filtracji EU12/ H12 blokują 99.5% zanieczyszczeń z otoczenia. Jest to najlepsza metoda ochrony przed smogiem, pyłem i cząstkami, które stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia.
Filtr który ochroni Ciebie i Twoją rodzinę przed wirusami i smogiem
Usuwanie wilgoci z domu za pomocą rekuperacji
Nadmiar wilgoci w domu nie jest mile widzianym gościem. Zbyt wysoka wilgotność powietrza w pomieszczeniach nie tylko obniża komfort mieszkania, ale może mieć również negatywny wpływ na zdrowie domowników. Wilgoć i niska temperatura to idealne warunki do rozwoju grzybów i pleśni. Zbyt duża wilgotność powietrza w dłuższej perspektywie odbija się także na konstrukcji samego budynku. Dlatego warto zadbać o to, aby wspomniany problem nie pojawił się w Twoim domu. Rozwiązaniem, które wspomaga walkę z wilgocią, jest rekuperacja.
Usuwanie wilgoci z domu za pomocą rekuperacji
Rekuperator, czyli korzyści z odzysku
Centrala wentylacyjna z rekuperatorem, czyli z odzyskiem ciepła, pozwala nie tylko obniżyć rachunki za ogrzewanie. Dzięki niej zwiększamy komfort, bo powietrze jest zawsze dostarczane tam gdzie to zaplanowano i w ustalonej przez nas ilości. Bo właśnie ten rodzaj wentylacji daje nam pełną kontrolę nad wymianą powietrza w domu. Dla osób z uczuleniami na pyłki roślin oraz szczególnie wrażliwych na smog bardzo ważne jest także to, że powietrze przechodzi przez dokładne filtry zanim trafi do wnętrz.
Rekuperator, czyli korzyści z odzysku
Centralne odkurzanie
Czystość bez hałasu i kurzu
Odkurzacz centralny jest skuteczniejszy od zwykłego, przenośnego. Jego jednostka centralna ma bowiem zdecydowanie większą moc i siłę ssania. Konstruktorów urządzeń stacjonarnych nie ograniczają bowiem specjalnie masa ani gabaryty sprzętu, a także unijne regulacje nakazujące obniżać moc sprzętu AGD. Jest jeszcze zaleta kluczowa dla alergików - zawierające drobinki kurzu zassane powietrze w ogóle nie wraca do pomieszczenia.
Czystość bez hałasu i kurzu
Domofony i wideofony
Dom pod kontrolą
Domofon lub wideofon pełni rolę „strażnika”, strzegącego dostępu do naszego domu i weryfikującego osoby, próbujące dostać się na teren posesji. Zapewnia nie tylko wygodę, ale także podnosi bezpieczeństwo, stanowiąc skuteczną barierę chroniącą domowników przed niepożądanymi gośćmi.
Dom pod kontrolą
Osprzęt elektroinstalacyjny
To co widać w instalacji
Dopiero gniazdka i łączniki oświetleniowe umożliwiają korzystanie z instalacji elektrycznej. To oczywiste, że muszą być dobrej jakości, solidne i trwałe. Ale ich wygląd też jest bardzo ważny, bo to elementy z natury rzeczy wyeksponowane na ścianach, gdyż musimy mieć do nich łatwy dostęp. Obecnie producenci prześcigają się w wymyślaniu nowych wzorów i stosowaniu oryginalnych materiałów. Możemy wybrać łączniki wykonane nie tylko z tworzywa, ale też z metalu, szkła, drewna ceramiki, a nawet skóry.
To co widać w instalacji
Instalacje elektryczne i teletechniczne
Prąd wygodniej i bezpieczniej
Od dziesiątków lat prąd w domu to standard. Tak się do tego przyzwyczailiśmy, że na działanie instalacji elektrycznej zwracamy uwagę głównie w razie braku prądu lub awarii. Jednak wbrew pozorom w ciągu ostatnich 20-30 lat domowe instalacje elektryczne zmieniły się diametralnie. Co warto wiedzieć, żeby w czasie budowy lub remontu nie zrobić jej w sposób przestarzały?
Prąd wygodniej i bezpieczniej
Nowe obudowy metalowe KP-DB – rozszerzenie oferty marki Ideal TS
Kanlux, w ramach uzupełniania oferty produktowej w marce IDEAL TS, wprowadził do swojej oferty pierwsze obudowy metalowe własnej produkcji KP-DB z szynami DIN do zabudowy aparatury modułowej. Przeznaczone są one dla budownictwa publicznego i biurowego. Oczywiście zakres tych produktów pozwala realizować również instalacje w innych obszarach, chociażby jako rozdzielnice domowe (w rozbudowanych instalacjach). Jednak podstawowym celem wdrożenia, jest możliwość realizacji bardziej zaawansowanych instalacji elektrycznych, które można zbudować w oparciu o obudowy KP-DB oraz aparaturę modułową marki IDEAL TS.
Nowe obudowy metalowe KP-DB – rozszerzenie oferty marki Ideal TS
Instalacja inteligentna
Zamek tedee powered by Gerda - innowacja w dziedzinie bezpieczeństwa i wygody
Nigdy więcej stresu związanego ze zgubieniem kluczy. Koniec z zamartwianiem się o bezpieczeństwo domu podczas przebywania poza nim. Praca wielu specjalistów, niemal trzy lata tworzenia i udoskonalania projektu oraz liczne testy bezpieczeństwa zaowocowały innowacyjnym efektem: inteligentną alternatywą dla tradycyjnych zamków drzwiowych - tedee powered by Gerda, umożliwiającą wygodne autozamykanie i otwieranie.
Zamek tedee powered by Gerda - innowacja w dziedzinie bezpieczeństwa i wygody
Dom samodzielny
Instalacja inteligentna albo inaczej inteligentny dom to szczególny rodzaj automatyki. Dzięki niemu wszystkie domowe urządzenia działają w sposób optymalny i zgodnie ze sobą współpracują. A co najważniejsze - my nie musimy ich nadzorować, bo wszystko dzieje się automatycznie. Dzięki temu w domu w wersji Smart mieszka się wygodniej, a rachunki są niższe.
Dom samodzielny
Instalacja alarmowa
Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu
Instalacja alarmowa to już standard w domach jednorodzinnych. Zabezpieczenia elektroniczne mogą w ogóle zniechęcić potencjalnych włamywaczy, bo widząc np. kamery zewnętrzne poszukają łatwiejszego łupu. Wykryć ich i odstraszyć zanim jeszcze podejdą do budynku - w ten sposób działają czujniki ruchu oraz bariery podczerwieni zakładane na działce. Wreszcie, spłoszyć, gdy już spróbują dostać się do domu, np. przez wybite okno.
Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu