Elektrownia na słońce
Nowoczesne Instalacje 2021
38-48 minut
Zainteresowanie fotowoltaiką, czyli produkcją prądu ze słońca rośnie wręcz lawinowo. Tego rodzaju systemy są tańsze niż dawniej, możemy liczyć na dotacje, a system rozliczania się za energię jest dość korzystny. Wprawdzie panele PV nie dadzą nam raczej niezależności od sieci, ale nie będziemy musieli martwić się rosnącymi cenami energii. Bo nawet w naszym klimacie jesteśmy w stanie wytworzyć jej dość, żeby zrównoważyć nasze roczne zapotrzebowanie.
W Polsce jeszcze kilka lat temu panele PV na dachu domów jednorodzinnych były rzadkością. Obecnie spotyka się je coraz częściej, a branża fotowoltaiczna odnotowuje kolejne rekordy sprzedaży. Ocenia się, że moc zainstalowanych w naszym kraju paneli fotowoltaicznych sięga 2,5 GW (gigawatów), ale wedle optymistycznych szacunków może wzrosnąć do 3 GW do końca 2020 r. Rozwój jest bardzo szybki. Co ważne, fotowoltaika nie jest już postrzegana jako egzotyczna, droga rzecz dla wybranych (czy raczej bardzo bogatych). Ta technologia jest dziś o wiele bardziej dostępna, niż choćby dekadę temu. Bo i drastycznie zmieniły się realia.
Po pierwsze, ustawa OZE (o odnawialnych źródłach energii) wprowadziła zupełnie inne niż kiedyś zasady przyłączania domowych mikroinstalacji do sieci, przekazywania do niej nadwyżek prądu oraz specjalny system rozliczania się za energię.
Po drugie, ogólnopolski program „Mój Prąd” to 5000 zł dotacji praktycznie dla wszystkich, którzy zdecydują się na budowę mikroinsta...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze