Rekuperacja, czyli energooszczędna wentylacja, to standard zdrowego budynku w dzisiejszym świecie
Nowoczesne Instalacje 2021
4-5 minut
Jeszcze do niedawna o rekuperacji mówiło się przeważnie w kontekście oszczędności energii. Raz wytworzone przez system grzewczy budynku ciepło mogło być wykorzystane po raz drugi. To przynosiło wymierne oszczędności w postaci niższych rachunków za ogrzewanie. Ocenia się, że w porównaniu do prawidłowo działającej wentylacji grawitacyjnej, oszczędności te mogą sięgać nawet 50% i znacząco obniżyć zużycie energii przez budynek. W ostatnim czasie jednak najważniejsze stało się także coś innego: możliwość znacznego wpłynięcia na jakość powietrza zewnętrznego i jego oczyszczenie z kurzu, smogu, wirusów oraz bakterii.
3 NAJWAŻNIEJSZE CECHY REKUPERACJI
Oczyszczanie powietrza nawiewanego z kurzu (poziom podstawowy), większych cząsteczek smogu PM 2.5 i 10, zarodników pleśni i grzybów (filtry o wyższej klasie filtracji), najmniejszych cząsteczek smogu PM1, wirusów, bakterii (elektrofiltr).
Wymiana powietrza zużytego o wysokiej zawartości dwutlenku węgla na świeże, zewnętrzne.
Odzysk energii, niższe zapotrzebowanie budynku na ciepło (EP niższe nawet o 20 [kWh/(m2 rok)].
3 PODSTAWOWE KORZYŚCI Z REKUPERACJI
W domu z rekuperacją oddychasz czystym powietrzem pozbawionym alergenów oraz smogu: zapobiegasz chorobom, lepiej się czujesz.
Przez całą dobę, bez otwierania okien, bez wychładzania budynku, masz dostęp do świeżego powietrza zewnętrznego o niskiej zawartości CO2: dobrze śpisz, nie boli cię głowa.
Oszczędzasz realne sumy na ogrzewaniu: później załącza się system grzewczy, wcześniej wyłącza, mniej płacisz za energię elektryczną, gaz, paliwa.
DO ZAPAMIĘTANIA!
Jakiś rodzaj wentylacji w ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze